Redaktoři Wikipedie smazali stránku republikánské kandidátky do Senátu USA Kathy Barnettové. Tvrdí, že Barnettová není významnou osobností.

Stránka Barnettové (zde) byla na Wikipedii později obnovena, ale podle editorů může být kdykoliv smazána. (zdroj)

Diskusi okolo encyklopedického článku vyvolal v dubnu 2021 jeden z editorů Wikipedie, když uvedl, že odkazy na stránce „nezakládají významnost nad rámec běžného zpravodajství o kampani“.

Jiný editor s ním rovněž souhlasil a uvedl, že Barnettová „nezískala neobvyklé množství zpravodajství na celostátní úrovni“, a poukázal na stránku bývalé republikánské kandidátky do Senátu Christine O’Donnellové. „Je zřejmé, že pokud Barnettová vyhraje volby, článek může být znovu vytvořen,“ uvedl editor.

Editoři citovali pokyny Wikipedie, které popisují „významnost“ a v nichž se uvádí, že kandidatura na politickou funkci „nezaručuje významnost“. (zdroj)

Stránka byla smazána, ale později byla obnovena.

Dne 9. května editor stránku opět smazal.

Během 24 hodin se do obnovení stránky vložil jiný editor.

Žádné důvody pro smazání ani obnovení nebyly uvedeny.

Nezisková organizace Wikimedia Foundation, která spravuje Wikipedii, na žádost o komentář nereagovala.

Několik dalších kandidátů, včetně republikánského podnikatele Jeffa Bartose, stránky na Wikipedii nemá.

V poznámce na stránce Kathy Barnettové je uvedeno, že může být editory kdykoli bez další diskuse smazána.

Barnettová je vojenská veteránka, která se chce stát první černošskou senátorkou USA zastupující stát Pensylvánie. Barnettová vzala na vědomí, co se stalo s jejím profilem, a řekla svým příznivcům: „Když zruší mě, zruší i vás.“

„Nikdo neřekl, že to bude snadné. Neradi se vzdávají moci. Zapomínají však, že skutečnou moc mají lidé,“ napsala Barnettová na Twitteru.

Voliči se 17. května v USA vydají k volebním urnám, aby si vybrali kandidáty v tzv. primárkách.

Barnettová je jednou ze zhruba půl tuctu kandidátů, kteří se ucházejí o republikánskou nominaci do Senátu.

Mezi dalšími jsou dr. Mehmet Oz a podnikatel David McCormick.

Poslední průzkumy naznačují, že Barnettová získala na popularitě po nedávném zveřejnění návrhu stanoviska Nejvyššího soudu, které naznačuje, že soud je připraven zrušit rozsudek Roe v. Wade, který v USA dosud rozvolňoval využívání potratů. V průzkumu společnosti Trafalgar Group měla Barnettová 23 % a za ní byl pouze Mehmet Oz.

Matce Kathy Barnettové bylo pouhých 11 let, když byla znásilněna a otěhotněla, ale raději se rozhodla pro dítě, než aby šla na potrat, díky čemuž je dnes kandidátka do Senátu na světě.

Barnettová prohlásila, že je zastánkyní práva na život a byla by pro omezení potratů.

Mezi demokraty usilujícími o nominaci na toto křeslo patří poslanec Conor Lamb a viceguvernér Pensylvánie John Fetterman.

Volby do senátního křesla se odehrávají poté, co pensylvánský senátor Pat Toomey (republikáni) oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení.

Toomey v roce 2016 porazil demokratku Katie McGintyovou o přibližně 1,5 procenta.

Druhé křeslo v Senátu USA zastupující Pensylvánii zastává demokratický senátor Bob Casey.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.