Federální soudce v Kalifornii 19. května zamítl žalobu ohledně podvodu s cennými papíry a pomluvy, kterou podal investor společnosti Tesla proti společnosti Tesla, jejímu generálnímu řediteli Elonu Muskovi a jednomu z Muskových příznivců.

Soudce James Donato zamítl žalobu investora Aarona Greenspana, majitele webových stránek s právními dokumenty, poté, co konstatoval, že žaloba neobsahuje žádná právně věrohodná tvrzení.

Greenspan tvrdil, že Omar Qazi, Muskův fanoušek, zveřejnil sérii hanlivých tweetů, které proti němu vznášely nepodložená obvinění, a tvrdil, že tyto tweety byly součástí konspirační kampaně 80 000 koordinovaných tweetů, které chválily společnost Tesla a útočily na její kritiky.

Qazi již dříve označil Greenspanova obvinění za „absurdní“ a právníci společnosti Tesla Greenspanova obvinění zpochybnili jako nepodložené konspirační teorie.

Donato již dříve, v červnu, zamítl žalobu, která byla původně podána v roce 2020, ale dal Greenspanovi možnost podat další stížnost podle federálního práva.

Soudce rozhodl, že nároky, jako je pomluva, vznesené podle kalifornského práva, se bude zabývat později, pokud budou oprávněné.

Donato v usnesení o zamítnutí žaloby uvedl, že Greenspan neuvedl skutečnosti, které by jeho tvrzení podporovaly, ani že Qazi jednal jako zástupce společnosti Tesla nebo Muska.

Musk se od své plánované akvizice Twitteru v poslední době zapletl do několika kontroverzí, a to v souvislosti s výroky kritizujícími Bidenovu administrativu a tvrzením o sexuálním obtěžování.

Generální ředitel společnosti Tesla ve čtvrtek popřel zprávu serveru Business Insider, že v roce 2016 sexuálně obtěžoval letušku v soukromém letadle, a označil ji za lhářku.

„… mám výzvu pro tuto lhářku, která tvrdí, že mě její kamarádka viděla ,odhaleného‘ – popište jen jednu věc, cokoliv (jizvy, tetování, …), co není veřejnosti známo. Nebude toho schopna, protože se to nikdy nestalo,“ napsal Musk na Twitteru.

Musk 18. května uvedl, že nyní bude volit republikány místo demokratů.

„V minulosti jsem volil demokraty, protože to byla (většinou) strana laskavosti. Ale stali se stranou rozdělení & nenávisti, takže je už nemohu podporovat a budu volit republikány. Teď sledujte, jak se proti mně rozvíjí jejich kampaň špinavých triků…,“ napsal na Twitteru.

Společnost Tesla byla tento týden vyřazena z indexu S&P 500 ESG, což podle jednoho z vedoucích pracovníků indexu způsobily problémy, včetně obvinění z rasové diskriminace ve společnosti a havárií spojených s jejími vozidly.

Musk v reakci označil záležitost týkající se hodnocení ESG za „podvod“ a zpochybnil důvod, proč by index mohl vyřadit jeho ekologicky šetrnou společnost vyrábějící elektromobily a zároveň podporovat producenty ropy a plynu.

„Exxon je v indexu S&P 500 hodnocen jako deset nejlepších na světě v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy a řízení (ESG), zatímco Tesla se na seznam nedostala! ESG je podvod. Stala se zbraní falešných bojovníků za sociální spravedlnost,“ napsal na Twitteru.

Akcie společnosti Tesla se na konci týdne propadly o téměř 9 %, přičemž ztráty na burze dosáhly 66 miliard dolarů, čímž se její akcie dostaly na nejnižší úroveň od loňského srpna.

Poté, co někteří analytici upozornili investory na „rizika rozptýlení“ pro Teslu v souvislosti s transakcí na Twitteru, Musk 19. května ujistil akcionáře a příznivce, že na svou automobilku neustále myslí.

Někteří zaměstnanci Tesly a SpaceX si stěžovali, že jsou „trochu rozrušení a naštvaní“, protože zaměstnanci technologických společností bývají velmi liberální.

Na Twitteru byl tento týden populární hashtag #BoycottTesla a několik lidí tvrdilo, že ruší své objednávky na Teslu.

Bill Nelson, administrátor NASA, která úzce spolupracuje s Muskovou společností SpaceX na letech amerických astronautů do vesmíru, agentuře Reuters řekl, že Musk má ve firmě silný tým vedoucích pracovníků a že spolupráce agentury s technologickým ředitelem „probíhá bez problémů“.

Elon Musk se mezitím v pátek setkal s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem, aby s touto jihoamerickou zemí projednal možné projekty v amazonském deštném pralese.

Schůzka se konala ve státě Sao Paulo a zorganizoval ji ministr komunikací Fábio Faria, který uvedl, že brazilská vláda usiluje o partnerství s Muskem za účelem vybudování přístupu k internetu ve školách a zlepšení zdravotnických zařízení ve venkovských oblastech s využitím technologií vyvinutých jeho společnostmi SpaceX a Starlink a také za účelem ochrany deštného pralesa.

Musk obvinil své kritiky z politické hry poté, co prohlásil, že se staví proti „uvědomělé“ (woke) progresivní politice.

„Na útoky proti mně je třeba pohlížet politickou optikou – je to jejich standardní (opovrženíhodná) příručka – ale nic mě neodradí od boje za dobrou budoucnost a vaše právo na svobodu projevu,“ napsal Elon Musk.

Generální ředitel technologické společnosti se svým typickým smyslem pro humor rychle dodal: „Konečně můžeme používat název Elongate jako název skandálu. Je to dokonalé. 🤣 https://t.co/qSNH7lsn72

Na této zprávě se podílely agentury Associated Press a Reuters.