V souvislosti s výskytem opičích neštovic čínská státní média a influenceři na čínských sociálních sítích tvrdí, že virus opičích neštovic pochází z americké laboratoře. Domnívají se také, že opičí neštovice způsobí další pandemii, přestože evropští a američtí vědci poukazují na to, že možnost vzniku pandemie je vzhledem k nutnosti těsného kontaktu pro přenosu viru velmi malá.

Západní vědci rovněž uvedli, že v současné době jsou pacienti nakaženi přirozeným virem (tj. nemá laboratorní původ).

„Jimu News“, dceřiná společnost čínské státní mediální skupiny Hubei Daily Group, zveřejnila 23. května článek, v němž naznačila, že uprchlé opice z nákladního auta, které mělo nehodu v Pensylvánii 21. ledna, mají se současným výskytem opičích neštovic ve Spojených státech a v Evropě něco společného. Z kamionu tehdy utekly čtyři opice ze sta a následující den byly odchyceny.

První potvrzený případ opičích neštovic ve Spojených státech se objevil 18. května v Massachusetts. Pacient byl diagnostikován po návratu do USA z Kanady. Od té doby se případy objevily v New Yorku, na Floridě a v Utahu.

Mezitím se na čínských sociálních sítích objevily příspěvky influencerů nakloněných vládnoucímu komunistickému režim v Číně, kteří v podstatě opakují tvrzení obdobná oficiálním státním médiím.

Dne 20. května zveřejnil blogger jménem „Guyan Muchan“ s 6,41 miliony fanoušků na čínské sociální síti Weibo několik snímků z dokumentu, o němž tvrdil, že se jedná o „plán biochemické pandemie opičích neštovic, který unikl ze Spojených států“, naznačujíc tak, že americká vláda o epidemii věděla předem.

Dokument ve skutečnosti pocházel z hypotetického scénáře biologického ohrožení, který byl zveřejněn ve výzkumné zprávě amerického think tanku Nuclear Threat Initiative v roce 2021. Dokument je k dispozici k nahlédnutí na jeho webových stránkách.

Mezinárodní mediální domy, jako například agentury Reuters a Bloomberg poukázaly na to, že „scénáře a sympozia o připravenosti na pandemii nejsou důkazem toho, že se pandemie plánují, ani že by tyto scénáře byly novinkou“.

I po vyvrácení tohoto nepravdivého tvrzení „Guyan Muchan“ pokračoval v šíření podobných tvrzení obviňujících USA z šíření opičích neštovic.

Karikaturista „Sweet Potato Bear Lao Liu“, který se označuje za vlastence, také zveřejnil tvrzení, že šíření viru opičích neštovic má něco do činění s americkou laboratoří. Dne 21. května na svém účtu na Weibo napsal, že USA možná upravily a posílily funkce viru opičích neštovic, aby vyvinuly virulentnější a přenosnější variantu, která by vedla k další pandemii.

Zhao Shengye, blogger s technologickým pozadím, na svém účtu na Weibo prohlásil, že po prozkoumání viru opičích neštovic, který se objevil v Evropě a ve Spojených státech, je podle něj pravděpodobnost, že opičí neštovice byly vyrobeny v laboratoři procesem obohacení funkce viru, vyšší než 99,9 procent. Zhao má na Weibo 4 miliony sledujících.

Jeden z hlavních zpravodajských portálů pevninské Číny NetEase News zveřejnil 23. května článek s názvem „Je virus opičích neštovic vyroben člověkem? Spojené státy měly údaje o výskytu opičích neštovic loni, což jsou strašné“. V článku se tvrdí, že opičí neštovice mají více než 50 mutací, tedy více než wuchanský virus, který způsobuje onemocnění covid-19. Dodává, že žádný vývoj viru v přírodě by neměl tak rychlou frekvenci mutací.

Taková tvrzení byla vědci z různých koutů světa vyvrácena.

David Robertson, vedoucí oddělení virové genomiky a bioinformatiky na univerzitě v Glasgow, sdělil časopisu Newsweek, že tato tvrzení jsou nepodložená, že „nic nenasvědčuje tomu, že opičí neštovice byly vytvořené v laboratoři“.

Richard Ebright, profesor chemie a chemické biologie na Rutgersově univerzitě v New Jersey, reagoval obdobně: „Vše nasvědčuje tomu, že výskyt opičích neštovic se týká přírodního viru.“

Daniel Bausch, odborník na infekční nemoci a prezident Americké společnosti tropické medicíny a hygieny, sdělil Axiosu, že riziko pandemie opičích neštovic je velmi nízké.

„Nemyslím si, že je důvod k panice, nemyslím si, že budeme mít desítky tisíc případů,“ řekl o viru.

Podle massachusettského Úřadu veřejného zdraví není známo, že by se opičí neštovice šířily mezi lidmi snadno, protože k nakažení je potřeba přímého kontaktu s tělesnými tekutinami nebo dlouhodobý kontakt tváří v tvář.

Překlad a původního článku americké redakce: J. S.