Na večerní představení souboru Shen Yun Performing Arts v pražském Kongresovém centru se přišla podívat také moderátorka Daniela Drtinová. Z bohatého programu si odnáší zejména duchovní poselství a vynikající, až „nadpozemské“ výkony tanečníků.

„Mám krásné dojmy,” říká paní Drtinová. Podle ní se umění tanečníků souboru Shen Yun vymyká běžným dovednostem. „To byl prostě pohyb, který je naprosto nadpozemský, ostatně tak se to nese i v názvu souboru. To je něco, co už vlastně nemůžete ani hodnotit nebo na co nemáte slova, protože se na to jen v úžasu díváte.“

Soubor Shen Yun je v současné době světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance. Jak uvádějí stránky souboru, jedná se o jednu z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě. Tato taneční forma je známá neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí.

Soubor, jehož posláním je obnovit tradiční čínskou kulturu, která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně zničena, přináší podle paní Drtinové divákům hluboká poselství.

„To, co já jsem tam vnímala nejsilněji, je pravda, milosrdenství, soucit, a je mi to velmi blízké,“ říká moderátorka. „To, co vnímám v tom, co jsem viděla právě teď… viděla jsem tam pravdu a soucit.“

Umělci ze souboru Shen Yun Performing Arts se loučí s diváky po vyprodaném představení v pražském Kongresovém centru, 28. května 20252. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

Soubor Shen Yun přináší na jeviště příběhy z minulosti i současnosti. Na pozadí pohnutých historických událostí i legend z dávných dob prezentuje divákům tradiční morální hodnoty. Také díky tomu odchází paní Drtinová z představení s hlubokými duchovními dojmy.

„Je to stejný pocit, jako když odcházím ze mše. Když odcházím z kostela, který je naplněn mou vírou. Uvědomila jsem si u tohoto představení, že je úplně jedno, jaké vyjádření to nakonec je. Pokud představení anebo cokoliv nese tyto hodnoty – hodnoty soucitu, hodnoty milosrdenství – tak je vlastně úplně jedno, jaké náboženství to je, takový pohyb je taky modlitbou,“ míní paní Drtinová.

Soubor Shen Yun využívá skutečnosti, že v klasickém čínském tanci jsou obsaženy hluboké kulturní tradice Číny, a využívá jej jako prostředek k vyprávění rozmanitých příběhů.

Navzdory tomu, že se jedná o kulturní bohatství tradiční čínské kultury, soubor Shen Yun dnes v Číně neuvidíte. Soubor nezávisle tvoří a trénuje v New Yorku.

Přestože se tradiční kultura z Číny téměř vytratila, stal se Shen Yun mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.

Umělci Shen Yun věří, že jednoho dne přinesou tuto ztracenou kulturu zpět do Číny.

S reportáží Veroniky Sunové.