6. 6. 2022

Čínská komunistická strana ve svém posledním oznámení týkajícím se covidu-19 varovala místní úřady, že každému, kdo je nakažený covidem-19 a překročí hranice Číny, hrozí trest smrti.

Devět vládních orgánů města Fang-čcheng-kang v jihozápadní čínské provincii Kuang-si vydalo 2. června na svých účtech na čínských sociálních sítích společně oficiální oznámení o kontrole epidemie. Patří mezi ně Městská komise pro disciplinární inspekci, Úřad pro veřejnou bezpečnost a Celní oddělení pro boj s pašováním v Tung-singu.

V článku 6 oznámení se uvádí, že každý, kdo je nakažený covidem-19, nebo ten, kdo pomůže nakaženým osobám překročit hranice bez povolení, bude obviněn z ohrožení veřejné bezpečnosti, což se trestá smrtí, pokutou a konfiskací majetku.

Tato politika se setkala s pobouřením na sociálních sítích a oznámení bylo následně 3. června z oficiálních účtů místních úřadů smazáno. Občané na síti zpochybňovali vhodnost trestu smrti a to, zda mají místní samosprávy právo někoho odsoudit a udělit mu trest smrti.

Jeden z internetových uživatelů se ve svém příspěvku ptal: „Existuje pro to nějaký právní základ?“

Jiný uživatel ve svém příspěvku napsal: „V první řadě by měli rozumět zákonům. Pravomoc rozhodovat o trestu smrti má Nejvyšší soud, ne místní samospráva malého města.“ Třetí uvedl: „Ve skutečnosti není epidemie vůbec děsivá, mnohem děsivější jsou lidská srdce.“

Není to poprvé, co tresty Komunistické strany Číny (KS Číny) vůči občanům, kteří porušují její nařízení v souvislosti s covidem-19, vyvolaly širokou kritiku. V prosinci loňského roku v Baise, dalším městě v provincii Guangxi, která sousedí s Vietnamem, úřady nechaly čtyři obyvatele, kteří údajně porušili místní covidové restrikce, pochodovat ulicemi k veřejnému ponížení a pověsily jim na krk cedulky s jejich fotografiemi a jmény, stejně jako to dělala KS Číny za kulturní revoluce.

Každého obyvatele drželi dva policisté a vedli ho ulicemi plnými lidí, obklopeni ozbrojenými těžkooděnci. Videozáznamy a fotografie z průvodu hanby byly zveřejněny na internetu a vzbudily širokou pozornost a kritiku.

Od vypuknutí epidemie covidu-19 přijala KS Číny různá extrémní opatření v rámci prevence šíření viru, jako jsou například hromadné uzávěry celého města, pozastavení lékařských služeb, nalepování pečetí na dveře bydliště pacientů s covidem-19, svařování dveří obytných budov, kde se vyskytují případy covidu-19, a další. Tato opatření způsobila řadu tragédií a mnoho utrpení a vyvolala také rostoucí hněv veřejnosti.

V květnu v hlavním městě Pekingu úřady požadovaly po občanech, aby se při použití veřejných toalet prokázali negativním testem na nukleové kyseliny z posledních 48 hodin. Podle některých uživatelů internetu opatření na kontrolu epidemie v zemi dosáhla absurdní úrovně.

Související témata

Přečtěte si také

Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce
Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS.

Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti
Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti

Terapeut Zdeněk Weber vysvětlil, co je kruhová komunikace a jak probíhá. Probrali jsme důsledky doby covidové na duševní zdraví, nakolik si člověk může pomoci s následky traumat sám a na čem může stavět...

Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů
Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů

Za drobné přestupky vám tento týden od některých policistů nehrozí pokuty či sražené body. Pokud to zákon dovolí budou používat formu domluvy či pokárání. Tímto způsobem chtějí poukázat na nízké platy, nedostatečné počty v jejich řadách a vysokou byrokracii, která je odvádí od důležitější práce. Kolik policistů se do protestu zapojí není přesně známo.

Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr
Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr

Češi nadále výrazně méně fandí alternativním pohonům v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco popularita alternativních pohonů, které Češi deklarovali jako preferované pro svůj budoucí vůz, se v posledních letech drží na hodnotách mezi 25 až 30 procenty.

Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich
Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich

Asijští experti na počasí se sešli na semináři v Thajsku, aby diskutovali technologie pro ovlivňování počasí. Semináře se zúčastnila také Čína či Spojené arabské emiráty, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti.