Čínská komunistická strana ve svém posledním oznámení týkajícím se covidu-19 varovala místní úřady, že každému, kdo je nakažený covidem-19 a překročí hranice Číny, hrozí trest smrti.
Devět vládních orgánů města Fang-čcheng-kang v jihozápadní čínské provincii Kuang-si vydalo 2. června na svých účtech na čínských sociálních sítích společně oficiální oznámení o kontrole epidemie. Patří mezi ně Městská komise pro disciplinární inspekci, Úřad pro veřejnou bezpečnost a Celní oddělení pro boj s pašováním v Tung-singu.
V článku 6 oznámení se uvádí, že každý, kdo je nakažený covidem-19, nebo ten, kdo pomůže nakaženým osobám překročit hranice bez povolení, bude obviněn z ohrožení veřejné bezpečnosti, což se trestá smrtí, pokutou a konfiskací majetku.
Tato politika se setkala s pobouřením na sociálních sítích a oznámení bylo následně 3. června z oficiálních účtů místních úřadů smazáno. Občané na síti zpochybňovali vhodnost trestu smrti a to, zda mají místní samosprávy právo někoho odsoudit a udělit mu trest smrti.
Jeden z internetových uživatelů se ve svém příspěvku ptal: „Existuje pro to nějaký právní základ?“
Jiný uživatel ve svém příspěvku napsal: „V první řadě by měli rozumět zákonům. Pravomoc rozhodovat o trestu smrti má Nejvyšší soud, ne místní samospráva malého města.“ Třetí uvedl: „Ve skutečnosti není epidemie vůbec děsivá, mnohem děsivější jsou lidská srdce.“
Není to poprvé, co tresty Komunistické strany Číny (KS Číny) vůči občanům, kteří porušují její nařízení v souvislosti s covidem-19, vyvolaly širokou kritiku. V prosinci loňského roku v Baise, dalším městě v provincii Guangxi, která sousedí s Vietnamem, úřady nechaly čtyři obyvatele, kteří údajně porušili místní covidové restrikce, pochodovat ulicemi k veřejnému ponížení a pověsily jim na krk cedulky s jejich fotografiemi a jmény, stejně jako to dělala KS Číny za kulturní revoluce.
Každého obyvatele drželi dva policisté a vedli ho ulicemi plnými lidí, obklopeni ozbrojenými těžkooděnci. Videozáznamy a fotografie z průvodu hanby byly zveřejněny na internetu a vzbudily širokou pozornost a kritiku.
Od vypuknutí epidemie covidu-19 přijala KS Číny různá extrémní opatření v rámci prevence šíření viru, jako jsou například hromadné uzávěry celého města, pozastavení lékařských služeb, nalepování pečetí na dveře bydliště pacientů s covidem-19, svařování dveří obytných budov, kde se vyskytují případy covidu-19, a další. Tato opatření způsobila řadu tragédií a mnoho utrpení a vyvolala také rostoucí hněv veřejnosti.
V květnu v hlavním městě Pekingu úřady požadovaly po občanech, aby se při použití veřejných toalet prokázali negativním testem na nukleové kyseliny z posledních 48 hodin. Podle některých uživatelů internetu opatření na kontrolu epidemie v zemi dosáhla absurdní úrovně.