Jako „v jiném světě“ se podle svých slov cítili projektanti Mirka Kováčová a Karel Sojka, při představení souboru Shen Yun Performing Arts v brněnském Janáčkově divadle.

„Bylo to naprosto úžasné,“ svěřila se po představení paní Kováčová. „Mezi moje nejoblíbenější části patřil Švestkový květ a plovoucí rukávy,“ říká o skupinových tanečních vystoupeních, které využívají velkých vějířů nebo tradičních čínských oděvů s dlouhými rukávy.

Představení vytvořila umělecká společnost Shen Yun Performing Arts se sídlem v New Yorku. Soubor založili čínští umělci a dnes tvoří světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance a tvoří nezávisle na současném režimu v Číně.

Vedle lidových tanců a sólových vystoupení předvádí také tance, které vyprávějí příběhy ze staré Číny, od starověku až po současnost.

Součástí souboru je také živý orchestr o kterém projektant říká: „Byli skvělí. Jako bývalý muzikant, respektive z orchestru, musím říct, že to působilo úplně perfektně. Člověk se u toho cítil někde úplně jinde. Bylo to neskutečné,“ sdělil své pocity Karel Sojka.

„Mě mile překvapilo, že v programu nebyl jen tanec, ale i zpěv. Nejvíc mě zaujal basista, který v představení vystupoval. Z toho jsem měl úplně husí kůži, bylo to neskutečné,“ uvedl pan Sojka.

Jak bylo řečeno, diváci během představení zažijí i vystoupení pěveckých sólistů a k tomu také instrumentální sólovou hru na čínský nástroj erhu.

Texty písní s sebou nesou hlubší poselství a mají duchovní podtext. A jaké poselství si odnáší pan Sojka?

„Něco ve mně asi zůstane. Je to asi o tom, že člověk by se měl dívat na maličkosti, a neměl by se hnát za něčím, co nedožene,“ říká pan Sojka.

Jedinečným rysem vystoupení Shen Yun je prolínání živého děje na jevišti s digitálním velkoformátovým pozadím, kdy postavy plynule přecházejí z jeviště na plátno.

„Neviděla jsem nic podobného. Docela mě to ze začátku překvapilo, ale pak jsem byla mile překvapena, že to působilo jako doplněk a že to nepřebíjelo úžasný výkon těch talentovaných lidí,“ chválí animované pozadí paní Kováčová.

„Já jsem byl mile překvapen, že ta interakce digitální a dejme tomu osobní části fungovala úplně perfektně a krásně dotvářela atmosféru všech dějů, co tam proběhly,“ dodal k tomu její partner pan Sojka.

Vyprodané hlediště Janáčkova divadla v Brně během představení souboru Shen Yun. (Peter Jonaštík / The Epoch Times)

Mottem letošního představení je „Čína před komunismem“ a jak motto napovídá, poselstvím souboru Shen Yun je obnovit tradiční autentickou čínskou kulturu, která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně zničena.

„Jsem moc ráda, že jsem tady měla možnost (poznat čínskou kulturu), a že to přišlo až k nám a nemusíme za tím cestovat. Vyslechli jsme si také, že oni nemůžou v domovské zemi vystupovat,“ poznamenala paní Kováčová.

Některé příběhy v představení umělecky ztvárňují pohnuté události v současné Číně a pronásledování duchovní disciplíny Falun Dafa komunistickou stranou. Soubor tvoří nezávisle a v současné době mu čínský režim nedovoluje vystupovat na území Číny. Přesto umělci věří, že jednoho dne přivezou tradiční čínskou kulturu zapět do své vlasti.

„Byl jsem nemile překvapen, že v 21. století ještě může přetrvávat taková nesvoboda projevu, což bylo v tomto případě neskutečné vidět. Jsem rád, že vše, co tady bylo vidět, tu zaznělo. Třeba to lidem otevře oči,“ říká Karel Sojka.