„Jako pro muzikanta to bylo pro mě velmi inspirativní,“ říká profesionální český trumpetista Miroslav Surka po vyprodaném představení souboru Shen Yun Performing Arts v pražském Kongresovém centru. „Orchestr živě, nádherně hrál, stylově a tanečníci a tanečnice a vůbec celá ta kompozice programu (byla skvělá).“
Soubor Shen Yun podle Surky nabízí „pohled do jiné kultury, kterou tak neznám“. Představení přináší zpět téměř ztracenou tradiční čínskou kulturu, pomocí hudby, tance a jevištního umění „splétá nádhernou mozaiku nebeských říší, pradávných legend i moderních příběhů o odvaze,“ uvádějí stránky souboru Shen Yun.
„Jak na pohled, tak na poslech to bylo velmi krásné. Choreografie, orchestr, tanečníci, zpěváci, všichni byli prostě výborní, profíci,“ říká trumpetista, který v roce 2005 založil a dirigoval vlastní hudební soubor Czech big company (CBC).
Soubor Shen Yun v současné době tvoří světovou špičku v oblasti klasického tance a vytvořil unikátní orchestrální spojení Východních a Západních nástrojů. Společně s patentovanou animovanou projekcí představuje divákům po celém světě legendy a příběhy z dávné historie, které přinášejí mnohá ponaučení.
„Pro mě to bylo hodně emotivní dostat se tam do staré Číny, protože já nejsem v tomhle kovaný,“ říká trumpetista. „Pro mě to bylo poprvé vidět tuhletu krásu.“
„Mně se to líbilo celkově, ta animace spojená s přechodem do fyzična a ti tanečníci a choreografie, navazování na sebe. Z profesního hlediska vím, co to obnáší práce,“ říká Surka jehož hudební soubor doprovázel velikány, jako jsou Bobby Shewa, James Morrison nebo Arturo Sandoval.
„Tanec je nejtěžší povolání nebo láska, protože je fyzicky velice těžký, a když na ty profesionální tanečníky koukáte, máte pocit, že oni tam jenom tak lítají, ale přitom je to strašně těžké,“ hodnotí Surka tanečníky ze Shen Yun. „Nejsem tanečník, ale tohle vím od kolegů tanečníků, které jsem také doprovázel.“
Podle Surky dává představení divákům skvělý vhled do historie a kultury staré Číny.
„Pro mě to bylo jako otevření nových oken a podívání se do historie, což je poučné a zanechá to ve mně umělecký dojem,“ říká trumpetista. „Jsou fantastičtí, všichni, orchestr, pan dirigent, já jsem si to vychutnal do poslední minuty.“
Z představení si pan Surka odnáší také hlubší duchovní pochopení. „Já jsem také vnímal, že je to určité poselství, určité duchovno, navrácení se k hodnotám, které nám opravdu chybí, že je to jakási pozvánka k zamyšlení se a pochopení,“ říká trumpetista. „Kdybychom se všichni zamysleli, tak jak mi to dal dnes ten program, tak by to tu asi bylo úplně jinak… Kromě uměleckých zážitků, vizuálních, tak je to i zamyšlení se nad vírou.“
Tento významný český trumpetista v letech 1983 až 2006 spolupracoval s orchestry Gustava Broma, Ferdinanda Havlíka, Bohemia Big Band, GBS nebo skupinami Lucie, Monkey Bussines a J.A.R.
Pan Surka popřál umělcům úspěch a byl potěšen, že se společnost Shen Yun Performing Arts rozrostla o další umělecké skupiny. „Byl jsem informován panem moderátorem, že takovýchto souborů je sedm po světě, což je úžasné, že takto kolují a dávají lidem zamyšlení se nad sebou,“ říká trumpetista po večerním představení v pražském Kongresovém centru.
Nakonec se ještě zamyslel nad současnou situací, kdy soubor Shen Yun nemá dovoleno vystupovat v Číně, odkud se za vlády komunismu tradiční kultura téměř vytratila. Přestože čínský režim nedovoluje souboru vstoupit na území Číny, stal se Shen Yun mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě. Jeho umělci věří, že jednou přinesou tradiční kulturu zpět do Číny.
V Číně „je to tak, jak to bylo u nás“ za dob komunismu v bývalém Československu, říká trumpetista. „Partička zlých gaunerů to někam zavede a teď ti lidé jsou perzekvováni, pronásledováni, protože pár mocných si z toho udělalo svoji zemi. Prostě ideologie, která je tady necelých sto let a je tragická proti tomu, co jsme dneska viděli, tisíce let staré věci, to bylo krásné.“
S reportáží Milana Kajínka.