9. 6. 2022

Podle údajů amerického Úřadu pro informace z energetického sektoru (U.S. Energy Information Administration) z 8. června odeslaly USA do Evropy v období od ledna do dubna 74 % svého celkového exportu zkapalněného zemního plynu (LNG).

Americké dodávky podle Natural Gas Monthly nyní tvoří téměř polovinu evropského dovozu LNG, což je zhruba 325 milionů metrů krychlových denně – dvojnásobek oproti minulému roku. Loni USA exportovaly do Evropy 34 % svého celkového vývozu.

Spojené státy začátkem tohoto roku zvýšily vývozy LNG díky navýšení těžební kapacity v Texasu a Louisianě. Celkem je zatím americká produkce letos o 18 % vyšší než loni.

Evropa tak předstihla v importu amerického LNG Asii. Jde o důsledek ruské invaze na Ukrajinu a s ní spojeným snižováním energetické závislost na ruských dodávkách plynu, kdy Bidenova administrativa slíbila Evropě a spojencům větší objem dodávek.

V letech 2020 a 2021 byla hlavní destinací amerického zkapalněného plynu Asie, s téměř 50% podílem celkového vývozu z USA. Mezi největší odběratele patřily Japonsko, Čína a J. Korea. Letos se vývoz do Asie snížil o 51 %.

Evropa se již před invazí potýkala s problémy v dodávkách energií, což Bílý dům nyní vnímá jako šanci na vyšší zisky amerických vývozců.

Američtí dodavatelé plynu, kteří mají flexibilní smlouvy, plánují dodávat do Evropy více LNG na úkor jiných destinací.

Podle údajů společnosti CEDIGAZ jsou nyní Spojené státy největším dodavatelem LNG do EU i Velké Británie, se 49% podílem celkového importu k dubnu 2022, zatímco loni to bylo 26 %.

LNG z Ruska a Kataru do EU a Spojeného království nyní představuje pouze 14 procent dovozu.

Zvýšený vývoz LNG do Evropy a mírná zima v prvním čtvrtletí se odrazily v útlumu dovozu potrubního zemního plynu z Ruska.

EU a Spojené království dovážejí od konce roku 2021 rekordní množství LNG, a to především kvůli nízkým zásobám zemního plynu v zásobnících.

Za vyššími dodávkami do Evropy stojí i vysoké ceny zemního plynu na evropském trhu, které motivují producenty k většímu výstupu.

Za posledních 5 dní ale evropské ceny zemního plynu klesají, protože obchodníci utlumili „pojistnou část“ poptávky proti rizikům spojeným s dodávkami plynu z Ruska.

Podle Bloombergu jsou zásobníky v EU v důsledku zvýšeného dovozu LNG nyní naplněny téměř z 50 % a pokud nedojde k výraznému přerušení ruských dodávek, budou zásobníky do konce léta pravděpodobně plné.

Dodávky ruského plynu jsou však ohroženy kvůli pokračujícím evropským sankcím, a to zejména ze strany zemí, jako je Německo a Polsko.

Dodávky z Norska se tento týden snížily kvůli údržbě řady klíčových plynových zařízení.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.