Podle údajů amerického Úřadu pro informace z energetického sektoru (U.S. Energy Information Administration) z 8. června odeslaly USA do Evropy v období od ledna do dubna 74 % svého celkového exportu zkapalněného zemního plynu (LNG).
Americké dodávky podle Natural Gas Monthly nyní tvoří téměř polovinu evropského dovozu LNG, což je zhruba 325 milionů metrů krychlových denně – dvojnásobek oproti minulému roku. Loni USA exportovaly do Evropy 34 % svého celkového vývozu.
Spojené státy začátkem tohoto roku zvýšily vývozy LNG díky navýšení těžební kapacity v Texasu a Louisianě. Celkem je zatím americká produkce letos o 18 % vyšší než loni.
Evropa tak předstihla v importu amerického LNG Asii. Jde o důsledek ruské invaze na Ukrajinu a s ní spojeným snižováním energetické závislost na ruských dodávkách plynu, kdy Bidenova administrativa slíbila Evropě a spojencům větší objem dodávek.
V letech 2020 a 2021 byla hlavní destinací amerického zkapalněného plynu Asie, s téměř 50% podílem celkového vývozu z USA. Mezi největší odběratele patřily Japonsko, Čína a J. Korea. Letos se vývoz do Asie snížil o 51 %.
Evropa se již před invazí potýkala s problémy v dodávkách energií, což Bílý dům nyní vnímá jako šanci na vyšší zisky amerických vývozců.
Američtí dodavatelé plynu, kteří mají flexibilní smlouvy, plánují dodávat do Evropy více LNG na úkor jiných destinací.
Podle údajů společnosti CEDIGAZ jsou nyní Spojené státy největším dodavatelem LNG do EU i Velké Británie, se 49% podílem celkového importu k dubnu 2022, zatímco loni to bylo 26 %.
LNG z Ruska a Kataru do EU a Spojeného království nyní představuje pouze 14 procent dovozu.
Zvýšený vývoz LNG do Evropy a mírná zima v prvním čtvrtletí se odrazily v útlumu dovozu potrubního zemního plynu z Ruska.
EU a Spojené království dovážejí od konce roku 2021 rekordní množství LNG, a to především kvůli nízkým zásobám zemního plynu v zásobnících.
Za vyššími dodávkami do Evropy stojí i vysoké ceny zemního plynu na evropském trhu, které motivují producenty k většímu výstupu.
Za posledních 5 dní ale evropské ceny zemního plynu klesají, protože obchodníci utlumili „pojistnou část“ poptávky proti rizikům spojeným s dodávkami plynu z Ruska.
Podle Bloombergu jsou zásobníky v EU v důsledku zvýšeného dovozu LNG nyní naplněny téměř z 50 % a pokud nedojde k výraznému přerušení ruských dodávek, budou zásobníky do konce léta pravděpodobně plné.
Dodávky ruského plynu jsou však ohroženy kvůli pokračujícím evropským sankcím, a to zejména ze strany zemí, jako je Německo a Polsko.
Dodávky z Norska se tento týden snížily kvůli údržbě řady klíčových plynových zařízení.
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.