Svědomí národa

10. 6. 2022

Jak se člověk, který se narodil a vyrůstal v Izraeli za válečného stavu, dívá na současnou bezpečnostní situaci České republiky a jejích obyvatel?

„Přesně v téhle situaci jsme měli šanci ukázat, že máme svoje názory, svoji strategii. Kde je naše strategie? Neexistuje. … To já jako člověk, který se narodil v Izraeli, nemůžu akceptovat. Během pár měsíců jsme se změnili z jedné z nejbezpečnějších zemí na světě v zemi, které reálně hrozí útok. … Ale ještě není pozdě, ještě se dá hodně udělat. Není důvod, abychom byli kvůli Ukrajině v ohrožení. Podívejte se na celý obraz a dívejte se dopředu, co můžete udělat lépe,“ komentuje a vyzývá směrem k vládě. Více…

Rozhovor zveřejnil Nadační fond Svědomí národa.

Kdo je David Bohbot

Narodil se v roce 1968 v izraelské Haifě. Po střední škole absolvoval vojenskou službu u námořnictva a pak pokračoval ve službě jako příslušník záložních výsadkových jednotek. Následně se odstěhoval do Spojených států amerických, kde žil, studoval a pracoval několik let. Českou republiku poprvé navštívil v roce 1993, od roku 1996 zde žije a podniká.

V Česku se cítí jako doma, místní lidé podle něj mají Izrael a Izraelce rádi a i politické propojení mezi oběma zeměmi je historicky hluboké. Je aktivním trenérem ozbrojeného i neozbrojeného boje zblízka, střelby a izraelského bojového umění Krav Maga. Má dvě dospělé děti.

V roce 2021 založil nevládní organizaci Centrum pro výzkum terorismu. Je aktivní v politice, za stranu Svobodní bude v letošních volbách v obvodu 19 kandidovat do Senátu.

„Chci mimochodem změnit i to, jak jsme teď rozdělení. Jako člověku, který musel o české občanství usilovat, mi hrozně vadí, že nedržíme spolu. Ono to za současné situace skoro není možné. Politici nás prakticky tlačí do toho, abychom nenáviděli každého, kdo má jiný názor,“ říká Bohbot.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.