Jak se člověk, který se narodil a vyrůstal v Izraeli za válečného stavu, dívá na současnou bezpečnostní situaci České republiky a jejích obyvatel?

„Přesně v téhle situaci jsme měli šanci ukázat, že máme svoje názory, svoji strategii. Kde je naše strategie? Neexistuje. … To já jako člověk, který se narodil v Izraeli, nemůžu akceptovat. Během pár měsíců jsme se změnili z jedné z nejbezpečnějších zemí na světě v zemi, které reálně hrozí útok. … Ale ještě není pozdě, ještě se dá hodně udělat. Není důvod, abychom byli kvůli Ukrajině v ohrožení. Podívejte se na celý obraz a dívejte se dopředu, co můžete udělat lépe,“ komentuje a vyzývá směrem k vládě. Více…

Rozhovor zveřejnil Nadační fond Svědomí národa.

Kdo je David Bohbot

Narodil se v roce 1968 v izraelské Haifě. Po střední škole absolvoval vojenskou službu u námořnictva a pak pokračoval ve službě jako příslušník záložních výsadkových jednotek. Následně se odstěhoval do Spojených států amerických, kde žil, studoval a pracoval několik let. Českou republiku poprvé navštívil v roce 1993, od roku 1996 zde žije a podniká.

V Česku se cítí jako doma, místní lidé podle něj mají Izrael a Izraelce rádi a i politické propojení mezi oběma zeměmi je historicky hluboké. Je aktivním trenérem ozbrojeného i neozbrojeného boje zblízka, střelby a izraelského bojového umění Krav Maga. Má dvě dospělé děti.

V roce 2021 založil nevládní organizaci Centrum pro výzkum terorismu. Je aktivní v politice, za stranu Svobodní bude v letošních volbách v obvodu 19 kandidovat do Senátu.

„Chci mimochodem změnit i to, jak jsme teď rozdělení. Jako člověku, který musel o české občanství usilovat, mi hrozně vadí, že nedržíme spolu. Ono to za současné situace skoro není možné. Politici nás prakticky tlačí do toho, abychom nenáviděli každého, kdo má jiný názor,“ říká Bohbot.