Zatímco se množí spekulace, že se federální agenti a policie Kapitolu podíleli na podněcování násilností během protestů 6. ledna 2021 a nahrávání reakcí za účelem navádění, důkazy nyní dokazují, že mezi protestujícími byli nasazeni „civilní“ členové speciální jednotky elektronického sledování (ESU) za účelem provádění videodohledu. Důkazy rovněž poukazují na celodenní bezpečnostní nedostatky a policejní provokace za účelem navádění ke zločinu.

Podle zprávy „Demonstrace v rámci prvního dodatku“ vydané 3. ledna 2021 náčelníkem policie Robertem Conteeem z Metropolitního policejního oddělení (MPD), Úřadu pro vnitřní bezpečnost, Oddělení speciálních operací, kterou exkluzivně získal deník The Epoch Times, začala MPD 4. ledna 2021 aktivovat čety Jednotky pro potírání občanských nepokojů (CDU). Plná aktivace 28 čet byla naplánována na následující dva dny.

Podle webových stránek ministerstva spravedlnosti „je CDU složena z příslušníků pořádkových sil, kteří jsou vycvičeni k reakci na protesty, demonstrace a občanské nepokoje s cílem zabránit násilí, ničení majetku a nezákonnému zasahování do osob uplatňujících svá práva podle zákona“.

Cílem MPD bylo „napomáhat bezpečnému provedení jakékoli demonstrace podle prvního dodatku a zajistit bezpečnost účastníků, veřejnosti i policistů“. Pracovníci CDU a členové Oddělení speciálních operací (SOD) měli podle zprávy „monitorovat případné demonstrace a/nebo násilné aktivity a odpovídajícím způsobem reagovat“.

Objevily se spekulace, že federální agenti a Kapitolská policie se podíleli na podněcování násilných činů během protestů za účelem navádění. Jak v říjnu 2021 uvedl Red State, „na několika videozáznamech z bezpečnostních kamer je vidět, jak maskovaní muži otevírají dveře do budovy amerického Kapitolu, aby umožnili protestujícím vstoupit. Na jednom videu je dokonce vidět, jak vstupují dovnitř, zatímco policisté Kapitolu jen postávají kolem. Přesto netušíme, kdo tito muži jsou“.

„Tajný kádr“ provokatérů

V epizodě pořadu Tucker Carlson Tonight ze 7. prosince 2021 identifikoval Joseph McBride, právní zástupce několika vězňů z 6. ledna, muže označeného na internetu takzvanými „lovci pobuřovatelů“ jako „Rudá tvář 45“. Muž, od hlavy až k patě oblečený do červeného – dokonce i obličej má natřený na červeno – se objevuje na videu, kde vede nepřetržitý dialog s uniformovaným personálem a dalšími osobami, o nichž McBride trvá na tom, že jsou to agenti nasazení v davu. McBride řekl, že muž je „zjevně příslušník bezpečnostních složek“.

13. ledna 2021 zveřejnil J. Michael Waller, vedoucí analytik pro strategii v Centru pro bezpečnostní politiku, zprávu o svých pozorováních z první ruky. Waller je rovněž prezidentem společnosti Georgetown Research, která se zabývá politickými riziky a soukromými výzvědnými službami ve Washingtonu, D. C.; byl zakládajícím členem redakční rady recenzovaného časopisu NATO Defence Strategic Communications (2015-2018) a vedoucím analytikem společnosti Wikistrat. Je přesvědčen, že do davu byli nasazeni lidé, kteří provedli „organizovanou operaci naplánovanou s dostatečným předstihem před společným zasedáním Kongresu 6. ledna“.

Podle Wallera byl v davu rozptýlen „skrytý kádr“ lidí, kteří povzbuzovali lidi směrem ke Kapitolu, včetně „falešných protestujících Trumpových zastánců“, o nichž měl podezření, že jsou z Antify. Tito lidé nosili „čepice s Trumpem nebo nápisem MAGA obráceně“.

Deník Epoch Times 1. ledna uvedl, že vysocí představitelé federálních orgánů činných v trestním řízení odmítli odpovědět na otázky týkající se arizonského muže jménem Ray Epps, který byl den před shromážděním zachycen na videu s trumpovskou čepicí a opakovaně povzbuzoval protestující, aby následující den „šli do Kapitolu“. Mnohým lidem byl podezřelý. Skandování „agent FBI“ ho přehlušilo. Dne 6. ledna je vidět, jak říká davu, „jdeme do Kapitolu, kde jsou všechny naše problémy“.

Ray Epps encourages protesters to go into the Capitol the night before the siege of January 6, 2021.
Ray Epps vybízí protestující, aby šli do Kapitolu v noci před vniknutím do budovy 6. ledna 2021. (Villain Report / Snímek z obrazovky prostřednictvím The Epoch Times)

Epps je také viděn, jak stojí před barikádou ze stojanů na kola a cosi šeptá do ucha protestujícímu, který má na hlavě Trumpovu čepici obráceně. O chvíli později se k tomuto muži přidávají další a strhávají barikádu. Poté je Epps viděn, jak běží s davem směrem k budově Kapitolu. Navzdory těmto důkazům nebylo proti Eppsovi vzneseno žádné obvinění a jeho fotografie byla odstraněna z vládního seznamu nejhledanějších osob z této akce.

Bobby Powell, moderátor podcastu „The Truth is Viral“, má několik videí odhalujících dva muže oblečené v černém, o nichž se domnívá, že jsou informátory FBI. Jsou na nich vidět, jak rozbíjejí okna, útočí na budovu Kapitolu a dokonce strkají lidi dovnitř.

McBride považuje za zvláštní, že tito „provokatéři“, jak je nazývá, dosud nebyli obviněni, přestože se na incidentu v Kapitolu podíleli mnohem aktivněji než někteří obvinění, včetně osob, které na půdu Kapitolu nikdy nevkročily.

Důkaz

Veřejnosti až dosud neznámá Zpráva o demonstracích v rámci prvního dodatku také odhaluje, že do davu byl nasazen nezveřejněný počet „členů“ MPD ESU „v civilu“, kteří „dokumentovali akce demonstrantů a reakci MPD na případnou občanskou neposlušnost nebo trestnou činnost“.

V roce 2016 zakoupila MPD 2 800 kamer na tělo.

Photo of bracelet worn my plainclothes members of the Metrolpilitan Police Department's Electronic Surveillance Unit, embedded in the crowds on January 6, 2021.
Fotografie náramku, který měli na sobě členové jednotky elektronického dohledu Metropolitní policie v civilu, působící v davu 6. ledna 2021, aby „dokumentovali akce demonstrantů a reakci MPD na případnou občanskou neposlušnost nebo trestnou činnost“. (Zpráva Metropolitní policejní správy o demonstracích v rámci prvního dodatku).

Protože Contee nastoupil do funkce policejního šéfa až 2. ledna 2021, domnívá se Waller, že ESU spíše zdědil, než založil. Waller je však přesvědčen, že „tato zpráva vyvolává mnoho otázek“.

„Ačkoli je to nepochybně důležitý typ jednotky, kterou je třeba mít v hlavním městě země, elektronické sledování vyžaduje povolení,“ řekl Waller deníku The Epoch Times. „Samotné slovo dohled znamená spíše rušivé než pasivní sledování lidí, v takovém případě by bylo nutné, aby policie získala povolení k provádění elektronického dohledu nad lidmi. O jaký druh povolení bylo požádáno a pod jakou jurisdikcí? Byly vydány? Pokud ne, proč? Jsou taková povolení nutná pro typ sledování, které tato jednotka prováděla, a jak to funguje? Vyvolává to obrovské množství otázek ohledně zcela nového druhu sledovací jednotky šéfa policie hlavního města země.“

„Využívají soukromé dodavatele? Využívají politické dobrovolníky?“ ptá se Waller. „Používají placené agenty různých typů? To nevíme. Tohle má veřejnost právo vědět a my tomu musíme přijít na kloub. Pokud policie ve Washingtonu provádí elektronické sledování amerických občanů bez soudního příkazu, může to být velmi vážné porušení našich občanských svobod.“

Provokace a lákání do pasti

V rozhovoru pro pořad „Facts Matter“ televize EpochTV z 10. června Julie Kellyová – politická konzultantka ve státě Illinois a vedoucí spolupracovnice organizace American Greatness – popsala 6. leden 2021 jako „práci lidí zevnitř“ a „něco, co demokraté a někteří republikáni a federální agentury dali dohromady, aby nalákali“ a „chytili do pasti“ lidi, kteří si šli poslechnout projev prezidenta Donalda Trumpa. Poznamenala, že FBI použila agenty, kteří se snažili infiltrovat skupiny tzv. domobrany.

Jeremy Brown odhalil video, na němž se agenti FBI z Terrorist Task Force pokoušejí naverbovat ho, aby špehoval kolegy Oath Keepers.

Ministerstvo spravedlnosti stále nechce odpovědět na otázky týkající se Raye Eppse, obyvatele Arizony zachyceného na videu, jak povzbuzuje demonstranty k vniknutí do budovy Kapitolu.

Kelly rovněž poznamenal, že policie Kapitolu použila zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily, „aby rozvášnila dav a vyprovokovala mnoho konfrontací“, které jsou vidět na videozáznamech, jež jsou nyní používány jako důkazní materiál k zatýkání, obviňování a uvěznění účastníků shromáždění.

Konkrétněji obvinila starostku Washingtonu Muriel Bowserovou a demokratickou předsedkyni sněmovní většiny Nancy Pelosiovou, že „záměrně nechaly pozemky Kapitolu nezabezpečené“. Dále tvrdila, že se jednalo o „léčku“, jejímž cílem bylo ochromit hnutí MAGA.

Zatímco v Boltonově zprávě se uvádí, že „těžší, méně smrtící zbraně“, včetně omračujících granátů, „nebyly toho dne použity kvůli příkazům vedení“, v časové ose policie Kapitolu se uvádí, že pracovníci policie Kapitolu Spojených států (USCP) „nasadili munici u dveří Rotundy“ v 16:45 (16:45), kde měli demonstranti „tlačit do dveří a rozbíjet okna“. O tři minuty později USCP nasadila „chemickou munici na Lower West Terrace, aby rozehnala vzbouřence“.

Videozáznam nalezený na Gateway Pundit ukazuje, jak policie Kapitolu vypouští zábleskové granáty do skupiny protestujících, kterou tvořily ženy, děti a starší lidé, kteří pokojně stáli za zábranami. Podle serveru American Greatness střílela policie Kapitolu do davu také gumovými projektily. Přibližný čas střetu byl kolem 13:36. Časová osa kapitolské policie se však o nasazení těchto zábleskových granátů nezmiňuje.

Další video, které stále existuje na stránkách TeaParty.org, natočil Kash Kelly z úrovně země, kde zábleskové granáty vybuchly. Kelly, který je nyní sám ve vězení kvůli porušení předběžného propuštění v souvislosti s předchozím obviněním a následným obviněním souvisejícím s jeho přítomností ve Washingtonu, je zachycen, jak zajišťuje evakuaci žen v oblasti, kde vybuchly zábleskové granáty.

„Policie začala střílet do lidí,“ říká Kelly. „V davu byly děti.“

Rozsáhlejší videozáznamy, které analyzoval Ray Dietrich z Red Voice Media, ukazují „počátek násilí 6. ledna“.

Je vidět, jak neznámý příslušník kapitolské policie opakovaně křičí dolů na dav pokojně shromážděný pod jeho stanovištěm a radí jim, že pokud „chtějí mít dobrý obraz“, mají „jít na tribunu“.

„Na videu je vidět okamžik, kdy byly do davu protestujících nasazeny buď omračující granáty, nebo kanystry se slzným plynem,“ říká Dietrich, když se video přehrává. „Otázka, kterou si kladu po dvacetileté kariéře u orgánů činných v trestním řízení, zní: Proč byla tato munice nasazena? Rozebíral jsem toto video a mnoho dalších a nechápu, proč kapitolská policie použila proti davu tuto sílu. Nejsou tam žádné boje a žádné násilí, tak proč na tyto lidi použili tyto zbraně?“

„Co se stalo potom?“ Dietrich se ptá řečnicky. „Chaos. Násilí. Dav se bránil. Kapitol byl prolomen.“

Zatímco se ohromený dav zmítá v útoku, je vidět, jak policie stříká lidem do obličeje pepřový sprej. V dalším úseku tři policisté bijí protestujícího, který je držen na zemi. V opatření, které dále stupňuje napětí, začíná policie do již tak zběsilého davu nasazovat slzný plyn. Během 20 minut se kdysi poklidná scéna zvrhne v naprostý chaos.

V červnu 2021 se objevily zprávy, že ministerstvo spravedlnosti začalo zveřejňovat vlastní videozáznamy, včetně záznamů z kamer na těle, které údajně ukazují útoky na policisty bránící Kapitol.

Ze shrnutí zjištění vyplývá, že:

– Důkazy ukazují, že až do nasazení munice byly davy lidí pokojné.

– Do davu byli nasazeni členové Jednotky elektronického sledování (ESU) Metropolitní policie, aby „dokumentovali akce demonstrantů a reakci policie na případnou občanskou neposlušnost nebo trestnou činnost“.

– Z 37 „specializovaných jednotek“, které jsou uvedeny jako součást Metropolitní policie, mezi nimi ESU není.

Kapitolská policie odkázala The Epoch Times na Metropolitní policejní oddělení, aby se k tomu vyjádřilo.

Přeloženo z anglického originálu. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)