Ceny všeho stoupají závratnou rychlostí, proto máme pro vás sedm jednoduchých kroků, které mohou snížit náklady na domácnost o 10 %, aniž byste se museli cítit jako lakomé držgrešle nebo si ztrpčovali život.

1. Sprchování

Sprchy – čas průměrné sprchy. Pokud ve sprše trávíte 10 minut, zkraťte tuto dobu na 9 minut a už jste ušetřili 10 %. Pokud můžete, zkuste zkrátit čas na pět minut.

2. Vytápění

Pokud máte topení zapnuté 6 hodin, zkraťte čas o 30 minut, čímž dosáhnete přibližně 10% úspory na vytápění. Pokud máte topení nastavené na 20 stupňů, snižovat teplotu ještě víc mi osobně přijde nepříjemné a preferuji proto zkrácení času. Pokud ale máte v pokoji více než 20 stupňů a stále je vám zima, noste v interiéru více vrstev oblečení.

3. Vaření

Používejte troubu o 10 % méně v týdnu tím, že dva dny v týdnu uvaříte dvě jídla najednou. Jednoduchá jídla, jako zapékané hovězí nebo guláš se velmi dobře ohřívají a v lednici vydrží i několik dnů. Další způsob je uvařit opravdu velkou porci jídla a dát část zamrazit, čímž ušetříte ještě víc.

Trouba a varná deska spotřebují obrovské množství energie a nákladů. Tlakový hrnec je velmi úsporný a dokáže snížit dobu vaření minimálně o 50 procent. Je tudíž vhodný na přípravu pokrmů, které se dlouho vaří, např. guláš. Troubu využijte naplno a když pečete kupříkladu nedělní kuře, po dokončení dejte do rozehřáté trouby upéct i moučník.

4. Praní prádla

Perte jen to, co je skutečně špinavé. Oblečení poskládejte a odložte. Já k němu čichám. Když voní čistotou a vypadá čistě, nosím ho znovu. Každá osoba může mít vlastní osušku a používat je téměř celý týden. Já tu svou po použití pověsím, aby uschla, a používám ji znovu půl týdne. Vrchní vrstvy jako kabáty, pokud zmoknou, nechám je vyschnout a případné stopy špíny vyčistím lokálně.  Nikdy nekupuji nic, co by potřebovalo chemické čištění, takže kabáty se na konci každé sezóny vyperou a odklidí na další rok.

5. Sušení prádla

Sledujte předpovědi počasí. Využijte každý suchý den a sušte venku. Pokud máte suchý, větraný dům nebo topíte dřevem, můžete sušit uvnitř. Pokud musíte kvůli sušení prádla zapnout topení, pak ještě jednou zapněte pračku na cyklus odstřeďování, abyste se ujistili, že je prádlo co nejsušší. Pokud sušíte uvnitř bez krbových kamen, musíte pravidelně otevírat okna, protože by v domě mohla vzniknout plíseň.

6. Rozpočet na potraviny

Snížení rozpočtu na potraviny o 10 % znamená zamyslet se nad tím, co kupuji a jak ušetřit, i když nesnížíte nakupované množství. To platí hlavně u větších rodin. Vyzkoušejte levnější značku té samé potraviny nebo prostě nekupujte značkové potraviny vůbec a nahraďte je generickými – tj. vlastními značkami supermarketů.

Vařte doma, ve velkém, používejte tlakový hrnec nebo pomalý hrnec a mrazák. Kupujte konzervované ovoce místo čerstvého, hlavně mimo sezónu, kupujte mraženou zeleninu, v supermarketech hledejte akciové zboží, zavařujte domácí produkci. Pište si seznam a nákup dělejte jen jednou za týden.

Pečivo, maso a spoustu dalších potravin si můžete zamrazit. UHT mléko v krabicích vám vydrží i několik měsíců.

7. Oblečení

V první řadě prodejte to, co nenosíte, co vám nesedí nebo se vám nelíbí. Dále opravte to, co potřebuje opravit. Kupte si co nejkvalitnější oblečení, ať už nové, nebo z druhé ruky, aby vám vydrželo. My máme rozpočet na oblečení a obuv pro nás dva na celý rok. Rozhodně si nekupuji nové oblečení každý rok a nikdy nechodím nakupovat oblečení jen tak z rozmaru. Tyto nákupy si plánuji.

Chcete-li snížit výdaje za oblečení, odhadněte, co jste si koupili za posledních 12 měsíců, a tuto částku sečtěte. Pak z ní odečtěte 10 procent a ty se snažte v tomto roce ušetřit.

Tento článek byl původně publikován na stránkách Frugal Queen in France. Článek byl redakčně upraven a doplněn. Přeložil O. H.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...