Vláda Spojeného království v úterý předložila Nejvyššímu soudu své argumenty ve snaze zablokovat pokus skotské vlády uspořádat příští rok další referendum o nezávislosti Skotska.

Argumentace byla reakcí na žádost právního zástupce Skotska adresované soudu o rozhodnutí, zda má skotský parlament legislativní kompetenci k uzákonění referenda o nezávislosti.

Mluvčí britské vlády sdělila uvedla, že „lidé v celém Skotsku chtějí, aby obě jejich vlády spolupracovaly na otázkách, které jsou důležité pro ně a jejich rodiny, a ne aby se bavily o dalším referendu o nezávislosti“.

Dále uvedla, že „v otázce legislativní kompetence zůstává postoj vlády Spojeného království jasný, že návrh zákona, který by uzákonil referendum o nezávislosti, je mimo legislativní kompetenci skotského parlamentu“.

Podle britských pravidel decentralizace stanovených v roce 1998 mohou parlamenty ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku přijímat zákony pouze v „decentralizovaných záležitostech“, jako je zdravotnictví, školství nebo místní samospráva; zatímco legislativní pravomoc v tzv. „vyhrazených záležitostech“, jako je ústava, národní bezpečnost nebo imigrace, zůstává britskému parlamentu v Londýně.

Westminster v roce 2012 souhlasil s dočasným převodem pravomocí, což Skotsku umožnilo uspořádat v roce 2014 referendum o nezávislosti. Více než polovina voličů (55,3 %) se rozhodla pro setrvání v království. Nicméně, Skotská národní strana (SNP, vládnoucí skotská strana) vedená Nicholou Sturgeonovou prosazuje nové hlasování s odvoláním se na to, že okolnosti se od odhlasování vystoupení Spojeného království z EU změnily.

V návrhu zákona o referendu o nezávislosti Skotska zveřejněném 28. června vláda SNP uvedla, že druhé referendum uspořádá 19. října 2023. Návrh zákona byl postoupen (pdf) britskému Nejvyššímu soudu advokátkou skotského lordstva Dorothy Bainovou QC, která požádala soud, aby se vyjádřil k tomu, „zda by se návrh zákona stanovující referendum o skotské nezávislosti týkal vyhrazené záležitosti“.

Nejvyšší soud uvedl, že ve dnech 11. a 12. října vyslechne argumenty obou stran, a rozhodne, zda se bude žádostí Bainové zabývat.

Pokud se referendum opravdu uskuteční, nebude právně závazné, ale vyvine na Londýn obrovský tlak, aby umožnil odtržení Skotska ze Spojeného království.

Premiér Boris Johnson se požadavku Sturgeonové o druhé referendum brání a tvrdí, že takové referendum, které SNP popisuje jako „jednou za generaci“, by se nemělo konat jen několik let po tom posledním.

Liz Trussová, která se uchází o post Johnsonovy nástupkyně, druhé referendum o skotské nezávislosti rovněž vyloučila, a její protikandidát Rishi Sunak prohlásil, že druhé referendum je „špatnou prioritou v nejhorší možnou chvíli“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.