Naveen Athrappully

15. 8. 2022

V názorovém článku zveřejněném na internetových stránkách Světového ekonomického fóra (WEF) se navrhuje vytvoření programu umělé inteligence, který by mohl nakonec fungovat jako komplexní globální cenzurní nástroj.

Autorka článku a odbornice na kybernetickou bezpečnost Inbal Goldbergerová v něm navrhuje kombinovat výkonnou síť umělé inteligence se vstupními údaji od lidských odborníků, aby bylo možné sledovat a preventivně zastavit šíření určitého obsahu na internetu.

„Od zavedení internetu se vedly války, přicházely a odcházely recese a nové viry působily spoušť,“ píše Goldbergerová. „Zatímco internet hrál zásadní roli v tom, jak byly tyto události vnímány, jiné změny – jako radikalizaci extrémních názorů, šíření dezinformací a široký dosah materiálů o sexuálním zneužívání dětí (CSAM) – umožnil.“

Článek zmiňuje důležitost dešifrování kódovaného jazyka, který zneuživatelé dětí a šiřitelé pornografie používají k šíření CSAM, a odstraňování obsahu před jeho širokým sdílením.

Spolu s tím však Goldberger také zmiňuje, že umělá inteligence by byla využívána k odhalování „extremismu“, „dezinformací“ a „nenávistných projevů“.

Navrhovaný program AI by byl doplněn o „off-platform“ shromažďování lidské inteligence, uvedl Goldberger.

Článek byl na konzervativních zpravodajských webech široce kritizován.

Článek na The Daily Caller poukázal na to, že společnosti provozující sociální média jsou známy tím, že se zaměřují na konzervativní obsah na internetu, včetně příspěvků kritizujících genderovou ideologii, teorie o změně klimatu, covidové politiky a bezpečnosti vakcín. Část tohoto obsahu je již označována jako dezinformace a nenávistné projevy a na některých platformách je dokonce zcela blokována.

V reakci na negativní ohlasy na internetu přidalo Světové ekonomické fórum na začátek stránky poznámku pro čtenáře.

„Upozorňujeme, že tento článek byl sdílen na webových stránkách, které běžně zkreslují obsah a šíří dezinformace,“ uvádí se v poznámce a dodává se, že obsah článku je „názorem autorky“, nikoli Světového ekonomického fóra.

„Přečtěte si, prosím, článek sami,“ uvádí se v poznámce. „Fórum se zavázalo zveřejňovat širokou škálu názorů a zkreslování obsahu pouze snižuje otevřenou konverzaci.“

Globalistická agenda prosazující levicové sociální inženýrství

WEF je známé prosazováním globalistické agendy, která je „více sociálním inženýrstvím než ekonomií“, napsal odborník na Čínu Antonio Graceffo v článku zveřejněném v deníku The Epoch Times. Sociální inženýrství zahrnuje nátlak na firmy, aby se „podřídily sociálnímu diktátu WEF“.

WEF má také vazby na Komunistickou stranu Číny (KS Číny) a v jeho programech vystupují čínští politici a podnikatelé. V červencovém virtuálním dialogu vyzval Ma Jun, bankovní úředník KS Číny, k mobilizaci soukromého kapitálu, aby „nedošlo k tomu, že budou financovány aktivity“, které poškozují přírodu.

„Ma Jun v podstatě říká, že společnosti, které se nepodřídí globalistickému programu, budou odříznuty od půjček,“ napsal Graceffo.

A na březnovém výročním summitu WEF hovořil šéf čínské Alibaba Group o systému, který bude monitorovat individuální uhlíkovou stopu lidí, vypočítanou na základě analýzy jejich stravovacích návyků, cestovních zvyklostí a dalšího chování.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.