Válka na Ukrajině nemusí být nutně příčinou všeobecného růstu cen, říká expert na akciové trhy Axel Retz. Kromě toho je stát „hlavním příjemcem vývoje cen ropy“.
Nikdo si zatím nedokáže představit, co čeká lidi v Německu v zimě. „Protože nedostatek potravin a částečně přemrštěné zvýšení cen může být jen tichou předehrou toho, co lze očekávat v případě (pravděpodobné) úplné ztráty dodávek ruského plynu,“ analyzuje ve svém posledním dopise akciový analytik Axel Retz.
Ceny výrobců explodují, každý to při nakupování pociťuje. Ne však kvůli válce na Ukrajině, jak ukazuje graf níže. „Současný cenový exces začal tři týdny poté, co WHO 11. března 2020 vyhlásila pandemii; od začátku války na Ukrajině se nevyvíjí o nic rychleji než předtím.“
Za výrobní ceny tedy nemůže Kreml.
Skutečnou příčinou jsou přerušené dodavatelské řetězce, částečně umělý nedostatek všech druhů zboží – mimo jiné kvůli lockdownům – a také energetická politika.
Zároveň se vývoj cen výrobců zatím jen částečně dostal na pulty obchodů, což by se podle analytika Axela Retze mělo brzy změnit.
Reálná úroková sazba a „vyvlastnění“
Míra inflace a potenciální výnosy způsobily pokles reálné úrokové sazby na 6,65 %. Axel Retz upozorňuje, že 1 000 eur investovaných dnes do státních dluhopisů by tak mělo za rok aritmeticky kupní sílu pouze 933,50 euro.
„Pokud by se, a to je podle mého názoru extrémně optimistický předpoklad, reálné úrokové sazby dokázaly v příštích letech stabilizovat na současné úrovni, klesla by kupní síla vaší tisícovky eur za pět let přesně o třetinu,“ míní Retz.
Putin a cena ropy
„Mrznout pro mír“ je podle Retza nyní na pořadu dne. I když média uvádějí, že ruský prezident kvůli válce masivně zvýšil cenu ropy a plynu, není to zcela správné.
Pouze v případě zemního plynu na tom něco je, ale ne v případě ceny ropy. Retz říká: „Cena ropy je téměř na stejné úrovni jako na začátku války 24. února.“
Pokud jde o cenu ropy a benzínu/nafty, jsou podle Retze v současné době jsou nejvyšším faktorem ovlivňujícím náklady – daně a odvody.
„Více než 65 centů za litr benzinu a více než 47 centů za litr nafty plyne přímo do státní pokladny na pumpách prostřednictvím daně z minerálních olejů, daně z CO2 a DPH,“ sdělil finanční expert deníku The Epoch Times. „Z vývoje cen ropy má největší prospěch stát.“
Litr severomořské ropy Brent stál na konci prvního srpnového týdne přibližně 60 amerických centů nebo 59 eurocentů. Zvyšující se náklady na námořní naftu a extrémní nárůst sazeb za přepravu ropy tankery a následně náklady rafinerií vedou k dalšímu postupnému zvyšování ceny. „Každý si bere to, v čem mu nikdo nebrání,“ říká Axel Retz.
„V konečném důsledku určuje směr vývoje ceny ropy hodnocení hráčů na komoditních trzích, kteří jsou obecně považováni za poměrně prozíravé. Zdá se, že zde převládá očekávání globální recese,“ míní Retz.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.