16. 8. 2022

Válka na Ukrajině nemusí být nutně příčinou všeobecného růstu cen, říká expert na akciové trhy Axel Retz. Kromě toho je stát „hlavním příjemcem vývoje cen ropy“.

Nikdo si zatím nedokáže představit, co čeká lidi v Německu v zimě. „Protože nedostatek potravin a částečně přemrštěné zvýšení cen může být jen tichou předehrou toho, co lze očekávat v případě (pravděpodobné) úplné ztráty dodávek ruského plynu,“ analyzuje ve svém posledním dopise akciový analytik Axel Retz.

Ceny výrobců explodují, každý to při nakupování pociťuje. Ne však kvůli válce na Ukrajině, jak ukazuje graf níže. „Současný cenový exces začal tři týdny poté, co WHO 11. března 2020 vyhlásila pandemii; od začátku války na Ukrajině se nevyvíjí o nic rychleji než předtím.“

Jak je patrné z grafu, nárůst cen začal s počátkem koronavirové krize. Zdroj: Axel Retz

Za výrobní ceny tedy nemůže Kreml.

Skutečnou příčinou jsou přerušené dodavatelské řetězce, částečně umělý nedostatek všech druhů zboží – mimo jiné kvůli lockdownům – a také energetická politika.

Zároveň se vývoj cen výrobců zatím jen částečně dostal na pulty obchodů, což by se podle analytika Axela Retze mělo brzy změnit.

Reálná úroková sazba a „vyvlastnění“

Míra inflace a potenciální výnosy způsobily pokles reálné úrokové sazby na 6,65 %. Axel Retz upozorňuje, že 1 000 eur investovaných dnes do státních dluhopisů by tak mělo za rok aritmeticky kupní sílu pouze 933,50 euro.

„Pokud by se, a to je podle mého názoru extrémně optimistický předpoklad, reálné úrokové sazby dokázaly v příštích letech stabilizovat na současné úrovni, klesla by kupní síla vaší tisícovky eur za pět let přesně o třetinu,“ míní Retz.

Putin a cena ropy

„Mrznout pro mír“ je podle Retza nyní na pořadu dne. I když média uvádějí, že ruský prezident kvůli válce masivně zvýšil cenu ropy a plynu, není to zcela správné.

Pouze v případě zemního plynu na tom něco je, ale ne v případě ceny ropy. Retz říká: „Cena ropy je téměř na stejné úrovni jako na začátku války 24. února.“

Graf ukazuje vývoj ceny ropy (Brent) od srpna 2019. (Zdroj: Axel Retz)

Pokud jde o cenu ropy a benzínu/nafty, jsou podle Retze v současné době jsou nejvyšším faktorem ovlivňujícím náklady – daně a odvody.

„Více než 65 centů za litr benzinu a více než 47 centů za litr nafty plyne přímo do státní pokladny na pumpách prostřednictvím daně z minerálních olejů, daně z CO2 a DPH,“ sdělil finanční expert deníku The Epoch Times. „Z vývoje cen ropy má největší prospěch stát.“

Litr severomořské ropy Brent stál na konci prvního srpnového týdne přibližně 60 amerických centů nebo 59 eurocentů. Zvyšující se náklady na námořní naftu a extrémní nárůst sazeb za přepravu ropy tankery a následně náklady rafinerií vedou k dalšímu postupnému zvyšování ceny. „Každý si bere to, v čem mu nikdo nebrání,“ říká Axel Retz.

„V konečném důsledku určuje směr vývoje ceny ropy hodnocení hráčů na komoditních trzích, kteří jsou obecně považováni za poměrně prozíravé. Zdá se, že zde převládá očekávání globální recese,“ míní Retz.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.