Tom Ozimek

18. 8. 2022

Když prezident Joe Biden v úterý podepsal výdajový balík Inflation Reduction Act, otevřel svým podpisem dveře k obnovení největšího pronájmu pro těžbu ropy a zemního plynu v historii USA, který byl zablokován soudem kvůli obavám z klimatických dopadů.

Legislativní výdajový balík obsahuje kromě jiného výdaje, daňové úlevy a půjčky na podporu technologií, jako jsou solární panely a zařízení na snížení znečištění v uhelných a plynových elektrárnách.

Zákon však také obsahuje ustanovení, které obnovuje dříve zastavený prodej pronájmu 257, největšího pronájmu podmořských ropných a plynových ložisek v historii USA, který se rozkládá na téměř 81 milionech akrů v Mexickém zálivu.

Prodej pronájmu 257, který byl v březnu 2019 vydražen v aukci za 192 milionů dolarů, napadly ekologické skupiny, které tvrdily, že prodej porušil federální zákon, protože se opíral o nedostatečné posouzení dopadů na životní prostředí, které dostatečně nezohlednilo emise skleníkových plynů.

Federální soudce Rudolph Contreras z Washingtonu s žalujícími souhlasil a v lednu 2022 rozhodl (pdf), že rozhodnutí Úřadu pro řízení oceánské energie (BOEM) o prodeji bylo „svévolné a rozmarné“.

Contrerasovo rozhodnutí pronájem zablokovalo a Bidenova administrativa se proti němu neodvolala. Podpisem výdajového balíku však Biden pronájem fakticky obnovil.

„Prodej pronájmu 257 je obnoven a zájemci s nejvyšší nabídkou musí získat smlouvu,“ uvedla v prohlášení Národní asociace oceánského průmyslu (NOIA), která se zabývá podmořskou těžbou a větrnou energii na moři.

NOIA rovněž poukázala na několik dalších prodejů pronájmu, které se nyní musí uskutečnit díky přijetí balíku. Jde o pronájmy, které Bidenova administrativa v květnu zrušila, když ceny PHM na čerpaích stanicích stoupaly na rekordní hodnoty.

Šéf asociace obecně udělil návrhu zákona kladné hodnocení za to, že zavádí to, co popsal jako „rámec pro pokračující rozvoj těžby ropy a zemního plynu na moři v USA, mechanismy pro podporu větrné energie na moři a pobídky k podpoře inovací v oblasti zachycování uhlíku na moři“.

„Žádná legislativa není dokonalá, ale ustanovení zákona o snižování emisí na moři umožní pokračovat v investicích do amerických energetických projektů v odvětví, které již řeší, rozšiřuje a zavádí nízkouhlíková energetická řešení,“ uvedl v prohlášení prezident NOIA Erik Milito.

Americký ropný institut (API), skupina v odvětví fosilních paliv, která lobovala jménem firem zapojených do zablokovaného prodeje pronájmu 257, vyjádřil spokojenost, že IRA prodej obnovuje, ale má výhrady k celkovému dopadu návrhu zákona.

„Obnovení prodeje pronájmu 257 je sice pozitivním krokem vpřed pro vedoucí postavení americké energetiky, ale legislativa jako celek zdaleka neřeší dlouhodobé energetické potřeby Ameriky,“ uvedl v e-mailovém prohlášení pro The Epoch Times Frank Macchiarola, senior viceprezident API pro politiku, ekonomiku a regulační záležitosti.

Přeloženo z článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.