Zachary Stieber

23. 8. 2022

Vysoce postavení republikánští zákonodárci u příležitosti oznámení Dr. Anthony Fauciho o rezignaci z vládních postů uvedli, že odchod ho neochrání před vyšetřováním, které republikáni v Kongresu plánují zahájit na začátku roku 2023.

„Odchod do důchodu nemůže doktora Fauciho ochránit před kongresním přezkoumáním,“ uvedl v prohlášení James Comer, nejvýše postavený republikán ve sněmovním Výboru pro dohled.

Comer reagoval na oznámení, které Fauci zveřejnil několik hodin předtím. Z funkcí má odstoupit v prosinci, jen několik týdnů předtím, než republikáni v případě, že ve volbách získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, převezmou kontrolu nad horní komorou Kongresu.

Vyhranými volbami by se předsedou každého sněmovního výboru stal republikán, což by Comerovi pravděpodobně zajistilo post předsedy Výboru pro dohled.

Republikáni slíbili, že pokud se ujmou moci v některé z komor Kongresu, budou vyšetřovat Fauciho – ředitele Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), bývalého ředitele Národního ústavu pro zdraví (NIH) Dr. Francise Collinse a další klíčové vládní úředníky z doby pandemie kvůli pandemickým opatřením.

Z e-mailů, které výbor a média získaly a zveřejnily, vyplynulo, že než Fauci zavrhl teorii, že virus SARS-CoV-2 vznikl v čínské laboratoři, vědci ho informovali, že virus mohl být laboratorně upraven. Někteří z řad těch samých vědců se po rozhovoru s Faucim postavili proti teorii o laboratorním původu. Dosud nebyl identifikován žádný zvířecí zdroj viru a čínští představitelé zveřejnili jen málo informací z laboratoře, která získala finanční prostředky od NIAID, který Fauci řídí.

„Fauciho rezignace nezabrání plnohodnotnému vyšetřování původu pandemie. Bude požádán, aby vypovídal pod přísahou ohledně všech diskusí, kterých se účastnil v souvislosti s laboratorním únikem,“ uvedl ve svém prohlášení republikánský senátor Rand Paul, vysoce postavený člen senátního Podvýboru pro nové hrozby a dohled nad výdaji.

Fauci tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil.

„Potřebujeme vědět, zda Dr. Fauci něco zatajil před vládními představiteli, aby zakryl příjemný vztah NIH s EcoHealth Alliance, příjemcem grantu, který poskytl prostředky daňových poplatníků laboratoři ve Wu-chanu na provádění nebezpečného výzkumu netopýřích koronavirů,“ řekl Comer s odkazem na dílčí grant, který NIH nedávno ukončil.

„Američané si zaslouží transparentnost a odpovědnost za to, jak vládní úředníci využívali peníze daňových poplatníků, a republikáni z Výboru pro dohled to splní,“ dodal.

V rozhovoru pro naši sesterskou NTD TV plánovaný odchod Fauciho ocenil kongresman Buddy Carter: „Pro Ameriku je to dobrá zpráva, protože ze zdravotnictví je potřeba odstranit politiku. [Fauci] do zdravotnictví vložil politiku a myslím, že to bude jeho odkazem.“

Dodal také, že „doufám, že bude mít v lednu spoustu času, protože s ním budeme chtít mluvit“.

Reakce demokratů

Představitelé vlády a demokratičtí zákonodárci po oznámení rezignace Fauciho naopak chválili.

„Spojené státy americké jsou díky němu silnější, odolnější a zdravější,“ uvedl v prohlášení prezident Joe Biden.

„Dr. Anthony Fauci je skvělý Američan. Během více než půlstoletí působení v NIH toho pro naši zemi tolik udělal a jeho práce zachránila nespočet životů zde i po celém světě,“ dodal demokratický kongresman Don Beyer.

Předseda senátního Justičního výboru Dick Durbin uvedl, že Fauci „je příkladem americké dokonalosti a brilantní vědecké mysli“.

Fauci ve svém prohlášení uvedl, že neodchází do důchodu, ale vstoupí do soukromého sektoru.

Překlad a redakční úprava (vč. doplnění) původní zprávy: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...