Zachary Stieber

8. 4. 2022

Americký Národní institut zdraví (NIH) zadržuje záznamy týkající se zaměstnaneckého poměru dr. Anthonyho Fauciho, včetně všech kopií jeho pracovních smluv.

V reakci na žádost o poskytnutí popisu Fauciho pracovních míst a pracovních smluv podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) NIH poskytl stručný popis pracovních míst a jejich delší, neaktuální verzi. Žádost o smlouvy však agentura ignorovala.

Karen Lampeová z Úřadu pro svobodný přístup k informacím NIH odmítla uznat, že žádost nebyla řádně vyřízena. Kancelář ředitele NIH se odmítla do uzávěrky vyjádřit. Fauci ani jeho agentura neodpověděli na žádosti o komentář.

„Dr. Fauci je nedotknutelný, chráněný a v podstatě nepřezkoumatelný dokonce i svým vlastním zaměstnavatelem, Národním institutem zdraví,“ uvedl v e-mailu pro The Epoch Times Adam Andrzejewski, generální ředitel a zakladatel portálu OpenTheBooks.com. „Fauciho pracovní smlouva je natolik citlivá, že agentura porušuje zákony o svobodném přístupu k informacím a využívá drahých soudních sporů financovaných daňovými poplatníky, aby ji před Američany zatajila.“

Andrzejewského skupina zjistila, že Fauci je nejlépe placeným vládním zaměstnancem, a odhalila některé dokumenty, proč tomu tak je.

Fauci byl v roce 2000 jmenován podle odstavce 42 (Title 42; je součástí zákona o zdravotnictví), díky čemuž mohl vydělávat více peněz, potvrdil NIH. Ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční choroby (NIAID), který je součástí NIH, byl Fauci jmenován v roce 1984.

Z dokumentu z roku 2004 vyplývá, že dr. Raynard Kington, tehdejší zástupce ředitele NIH, vyzval k trvalé úpravě platu, protože Fauci „je i nadále běžně vyhledáván akademickou sférou a soukromým průmyslem“, přičemž nabízená výše odměny „výrazně převyšuje jeho současný plat [redigováno]“.

OpenTheBooks.com a Judicial Watch vedou s NIH soudní spor kvůli pomalému vyřizování žádostí agentury podle zákona o svobodném přístupu k informacím, které se týkají Fauciho, včetně jeho pracovních smluv. NIH souhlasil s tím, že žalobcům poskytne 300 stran měsíčně, ale rozhodl se, že dokumenty týkající se Fauciho poskytne jako poslední. S jejich předkládáním se začne až v listopadu.

Snaha získat Fauciho smlouvy sice nebyla úspěšná, ale deník The Epoch Times získal stručný popis Fauciho povinností, který byl ostatním stranám zatajen. Podle Gorky Garcia-Maleneho, dalšího pracovníka NIH pro svobodu informací, je popis o 177 slovech nejnovějším „výkazem funkcí“ ředitele NIAID.

Součástí odpovědi byl také zastaralý popis funkce, zřejmě z doby před rokem 2000.

„Požadovali jste pracovní smlouvu (smlouvy) a popis (popisy) práce dr. Anthonyho Fauciho. NIH zpracoval 5 stran týkajících se současného popisu práce dr. Fauciho, které se skládají z posledního výkazu povinností ředitele NIAID a výkazu funkcí ředitele NIAID. Upozorňujeme, že od roku 2000 je dr. Fauci jmenován podle Title 42, kde existuje ,prohlášení o (pracovních) povinnostech‘ versus ,popis funkce‘,“ napsal Garcia-Malene.

„Bohužel se NIH nepodařilo najít prohlášení o povinnostech platné v době, kdy byl dr. Fauci jmenován. Podařilo se nám nalézt starší verzi popisu funkce a nejnovější výkaz funkcí ředitele NIAID a tyto záznamy vám zpřístupňujeme v plném znění.“

Podle ministerstva zdravotnictví, které je mateřskou agenturou NIH, musí všechna jmenování podle Title 42 obsahovat prohlášení o povinnostech.

„Je poněkud zvláštní, že chybí základní informace o Fauciho pracovních povinnostech,“ řekl Tom Fitton, prezident organizace Judicial Watch, deníku The Epoch Times.

„Je to nejlépe placený úředník ve vládě a my nevíme, jaké jsou jeho pracovní povinnosti?“

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)


Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.