Zdenka Danková

1. 9. 2022

Nejen kyberšikana na sociálních sítích ohrožuje mladistvé účastníky. V současnosti ohrožuje mladé jedince další riziko, kterému vlastně tak trochu nejprve sami vycházejí vstříc. Tímto jejich prvním krokem je, že své intimní fotografie zveřejní na sociální síti. Jaký k tomu mají motiv, aby takto odhalovali svou intimitu?

Jednak je to mezi zamilovanými páry – důvěrné zasílání takových snímků – jednak se takto mnozí předvádějí, nebo chtějí upoutat pozornost, pobavit se – a nakonec tu nastupuje pomsta.

Tento poslední akt většinou pochází z rozchodu zamilovaných, kdy jeden je opuštěn a potom jde choulostivé snímky zveřejnit, aby se pomstil svému bývalému protějšku.

Policie k tomu uvádí: „Podle nejnovějšího průzkumu společnosti ESET software spol. s r.o. a Policie ČR, který sledoval zkušenost se sdílením intimního obsahu mezi dětmi ve věku od 12 do 18 let a dospělými nad 18 let, uvedlo každé sedmé dítě (14 %) a každý třetí dospělý (33 %), že někdy někomu odeslali dobrovolně své intimní fotografie nebo video. Pětina z oslovených dětí, které takový obsah sdílely, se již setkala s nějakou formou jeho zneužití.“

Video o sextingu, jedno ze série minifilmů pro Linku Bezpečí:

Sdílení erotického obsahu se nejčastěji odehrává mezi mladými lidmi, kteří se spolu znají osobně. Zdánlivě bezpečná výměna intimních materiálů nejprve probíhá se souhlasem obou stran. Proto jsou mnohdy opomíjena rizika, která sociální síť přináší. Přináší však s sebou hrozbu vydírání.

„Sexting je v dnešní době, kdy každý den přibývá více a více lidí na sociálních sítích, vážnějším a častějším problémem,“ sděluje Anna Šulcová na Lince Bezpečí.

Spousta rodičů mladistvých o tomto jevu ani neví a netuší, v jakém jsou jejich ratolesti ohrožení.

Posílání nahých fotek není za žádné situace bezpečné. Jakmile dojde k vydírání a hrozbě zveřejnění choulostivého obsahu, mluví se již o tzv. sextorzi, která bývá zaměřená na vydírání osob a přímo souvisí s trestným činem sexuální nátlak.

Například po ukončení vztahu může docházet k vydírání osoby, která takový obsah zveřejnila.

Příklad z praxe

Zneužít fotku může i milovaná osoba, jak se přesvědčil i 17letý mladík z Čelákovic. Chlapec chodil se stejně starou dívkou, která studovala v nedaleké Praze. Pár si dokonce důvěřoval na tolik, že vzájemně znali i svá hesla k sociálním sítím.

Několikrát si vyměnili videa, kde jeden či druhý masturbují. Srážka s realitou přišla poté, co se mladík přes Instagram s dívkou rozešel a našel si jinou známost. Mladík poté dívku pomlouval před svými kamarády, což zřejmě byla pro dotyčnou poslední kapka. Hned druhý den se na TikToku objevila dvě videa, na kterých masturbuje.

Když se k účtu chtěl přihlásit a videa smazat, zjistil, že k žádné ze svých sociálních sítí nemá přístup, protože mu slečna změnila veškerá hesla. Situaci se mladík snažil ututlat, až do chvíle, kdy vše zjistila jeho matka. Jistě si dovede představit, jak nepříjemnou konverzaci vedli, než se rozhodl celou záležitost řešit s Policií. Dívka se policistům přiznala. Prý byla nešťastná a chtěla se pomstít. Nyní je ale podezřelá z nakládání s dětskou pornografií, jelikož mladíkovi nebylo ještě 18 let, a z neoprávněného přístupu k počítačovému systému. (zdroj Policie ČR)

Predátoři na sítích

Někdy nemusí jít o vztah mezi dvěma lidmi, kteří se znají nebo kteří spolu chodí. Někdo se záměrně vydává za populární nebo oblíbenou osobu, která z nic netušících mladistvých vyláká fotografie nebo videa, a poté je vydírá hrozbou zveřejnění obsahu na sociální síti. Oběť je od začátku oklamávaná, z nějakých osobních důvodů pošle své obnažené fotky vyzývateli, ze kterého se potom vyklube vyděrač.

Materiál, který je intimní, může pachatel získat rovněž neoprávněným přístupem do počítačového systému nebo účtů na sociálních sítích oběti. Následně pak pachatel požaduje zpravidla vyrobení dalšího materiálu, osobní schůzku atd.

„Vedle přímé viktimizace oběti je v takových případech významným prvkem traumatizace skutečnost, že materiály zveřejněné v prostředí internetu prakticky nelze zcela beze stopy odstranit. Materiály zveřejněné v důsledku zmiňovaného vydírání, sextingu, ale i sebeprezentace na sociálních sítích se tak  mohou opakovaně náhodně objevovat mezi uživateli internetu neomezeně dlouho. To může mít negativní dopady v různých životních situacích, například při navazování nového vztahu nebo ucházení se o zaměstnání. Každý by měl proto opravdu důkladně zvážit, komu a jaké intimní informace a materiály poskytuje,“ varuje policie.

„Pokud se do takové situace dostanete, jde o to především zachovat chladnou hlavu,“ radí A. Šulcová s tím, že je lepší se svěřit někomu dospělému, kdo je důvěryhodný.

„V každém případě platí, že pokud dojde ke zneužití třeba i původně dobrovolně poskytnutých intimních materiálů, je nezbytné konat, a to bez ohledu na věk oběti,“ upozorňuje policie.

Je třeba zajistit všechny důkazy, které máte, jméno nebo přezdívku a fotku pachatele, a oznámit vyděračovi, že o něm víte a nahlásíte ho policii. Důkazy předejte policii a můžete otevřeně říci svému okolí, co se vám stalo, sděluje A. Šulcová.

Policie naopak radí, že než u ní předáte všechny podklady, neměla by oběť útočníka v komunikačním zařízení blokovat. Samozřejmě by poškozená osoba neměla ani pod nátlakem zasílat útočníkovi žádné další materiály či informace o sobě.

Na dané téma byl předloni natočen dokumentární film V síti.

Profil „predátora“ nahlaste správci sítě

Málokdo zatím ví o možnosti požadovat po administrátorovi webu smazání fotky nebo videa.

Policie radí: „Pokud se fotka objeví na nějakém webu, je rozhodně na místě kontaktovat administrátory na základě zákona č. 480/2000 Sb. a žádat o odstranění.

Pro následné využití pro dokazování je třeba vše uložit tak, aby útočník již zpětně nemohl komunikaci či obrazový materiál smazat. Ideální je pořídit kopii obrazovky celé komunikace.“

V praxi se policie setkává se zábranami tento druh trestné činnosti oznamovat z důvodu studu. Některé děti se stydí obrátit i na své rodiče, nechce se jim s pravdou ven. Policie však řeší těchto případů opravdu hodně a řeší je profesionálně.

Pro každého nesmělého zde navíc funguje zdarma linka bezpečí, číslo 116 11, radí A. Šulcová.

Pokud se nemůžete hned dovolat na tuto linku, můžete se obrátit na mikrokampaň „To nevymažeš!

Průzkum zveřejněný stránkou PČR se uskutečnil v době 31. května – 12. června 2022 poskytuje aktuální údaje. Dotazováno bylo 541 respondentů ve věku 12–18 let a 542 respondentů starších 18 let.

Základní fakta

  • Každý třetí dospělý (33 %) a přibližně sedmý nezletilý (14 %) někdy někomu poslal vlastní intimní foto či video.
  • Z těchto intimních obsahů byl téměř každý pátý sdílený dětmi (18 %) nějakou formou zneužit. To je násobně vyšší podíl, než u dospělých, kde došlo k nějaké formě zneužití pouze ve 3 % případů.
  • Zveřejněno či proti vůli autora rozšířeno bylo 7 % intimních obsahů pořízených mladistvými a 1 % těch pořízených dospělými. Obětí vydírání či vyhrožování zveřejněním se stal každý dvacátý mladistvý a padesátý dospělý, co kdy někomu poslal intimní fotku či video.
  • Lze konstatovat, že přestože je sexting nejrozšířenější mezi mladšími dospělými, za oběť s ním spojeným negativním jevům padají typicky nejmladší nezletilí, převážně dívky. A to přestože je u nejmladší části populace sexting jako takový velmi hojně vnímaný jako nebezpečný (82 %) a nepřípustný (74 %).
  • Více než třetina mladistvých (35 %) a necelá pětina dospělých (19 %), co někdy někomu poslala intimní fotografii, svého jednání lituje a znovu by to neudělala.

Na základě výsledků průzkumu vznikla ve spolupráci se společností ESET mikrokampaň „To nevymažeš!“, která vysvětluje základní pojmy a zároveň poskytuje návody, jak postupovat, pokud někdo intimní materiály zneužije.

„Informace z kampaně v podobě letáčku budou mít k dispozici také policejní preventisté, kteří na úskalí bezpečného pohybu na internetu a sextingu upozorňují při preventivních aktivitách cílených na děti, ale i rodiče nebo pedagogy,“ dodává policie.

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...