Jeden z bývalých představitelů Pentagonu má za to, že plýtvání, špatné řízení a obecná neochota přijímat nové způsoby práce jsou v armádě Spojených států překážkami, které jí brání, aby se vyrovnala Číně v několika kritických a nových technologických oblastech.
Byl několik let hlavním představitelem letectví pro software. V rozhovoru pro naši sesterskou NTD TV varoval před reálnou možností, že armáda Čínské komunistické strany (KS Číny) předčí Spojené státy ve vývoji technologií umělé inteligence, strojového učení se a hypersonických zbraní.
„[Existuje] spousta jaderných sil a ega, které tak trochu utlumují naléhavost nebo přinejmenším často nepřipouští, že Čína již vede v některých oblastech, které určují, kdo vyhraje příští bitvu,“ řekl Chaillan.
Sdělil také, že rychlé tempo, jakým KS Číny získává pokročilé technologie, a to jak prostřednictvím partnerství s americkými společnostmi, tak přímými krádežemi, je hlavním důvodem k obavám o národní bezpečnost.
Ještě důležitější dle něj je, že vnímá, že Pentagonu chybí snaha proti této hrozbě bojovat.
„V budově je vidět pocit uspokojení,“ řekl Chaillan. „Slyšíme vedení mluvit a mluvit, ale už ne chodit.“
Chaillan loni odstoupil z funkce vrchního softwarového důstojníka letectva kvůli nedostatečným opatřením Pentagonu vůči Číně a dalším problémům.
Řekl, že ministerstvo obrany selhává v přijímání klíčových postupů, které jsou hnacím motorem většiny moderních technologických společností a inovací. A také, že plýtvá obrovským množstvím zdrojů.
„Všechny ty klíčové principy, které vidíte v komerční sféře, díky kterým je možné vytvářet inovace a být schopen dělat věci, nejsou na ministerstvu obrany dosud přijaty,“ pokračoval Chaillan.
„Vidíte obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků. Přestože na ministerstvu utrácíme 800 miliard dolarů ročně z peněz daňových poplatníků, ve skutečnosti jde asi z 90 procent o plýtvání.“
Chaillan není první, kdo se domnívá, že tomu tak je.
Generál John Hyten, tehdejší místopředseda generálního štábu, v říjnu 2021 prohlásil, že byrokracie na ministerstvu obrany je „brutální“ a že kultura neochoty riskovat mezi vojenským vedením dusí technologický vývoj a umožňuje KS Číny získat převahu v kritickém sektoru, včetně hypersonických zbraní.
„Tempo, kterým se [Čína] pohybuje, a trajektorie, po které se vydala, předčí Rusko a Spojené státy, pokud neuděláme něco, abychom to změnili,“ řekl Hyten. „Stane se to.“
„Můžeme jít rychle, pokud budeme chtít. Ale byrokracie, kterou jsme zavedli, je prostě brutální.“
Chaillan se obává, že Spojené státy se v soutěži s Čínou dostávají do bodu, z něhož není návratu.
Vedoucí představitele Pentagonu popsal jako „samolibé a bezradné“. Uvedl, že vztahy mezi armádou a civilními dodavateli ve Spojených státech jsou slabé a že aktivismus v technologických společnostech vede k tomu, že americké firmy nepracují na vojenských projektech pro Pentagon, zatímco stále realizují projekty pro KS Číny.
„Vždycky mi připadalo legrační, jak společnosti nechtějí obchodovat s ministerstvem obrany, a přitom mnoho zaměstnanců věnuje jen malou pozornost tomu, co se děje v Číně se stejnými společnostmi,“ řekl Chaillan.
Překlad původního článku: J. S.