Lee Yun-Jeong

7. 9. 2022

Patrick Moore, jeden ze zakladatelů Greenpeace, v e-mailu, který získal deník The Epoch Times, uvedl, že k odchodu z Greenpeace jej přiměly jasné důvody: „Greenpeace ,unesla‘ politická levice, když si uvědomila, že v ekologickém hnutí jsou peníze a moc. Političtí aktivisté [levicového zaměření] v Severní Americe a Evropě změnili Greenpeace z organizace založené na vědě na politickou organizaci pro získávání finančních prostředků.“

Patrick Moore je jako významný vědec, ekolog a dlouholetý vedoucí pracovník v oblasti životního prostředí všeobecně považován za jednoho z nejkvalifikovanějších světových odborníků na životní prostředí. Moore získal v roce 1974 doktorát z ekologie na Univerzitě Britské Kolumbie a v roce 2005 čestný doktorát věd na Státní univerzitě v Severní Karolíně. Je také zakladatelem Greenpeace, největší světové ekologické aktivistické organizace.

Moore opustil Greenpeace v roce 1986, 15 let poté, co organizaci spoluzaložil.

„Z ,ekologického‘ hnutí se stalo spíše politické hnutí než hnutí za ochranu životního prostředí,“ řekl. „Zaměřují se především na vytváření narativů, příběhů, které mají u veřejnosti vyvolat strach a pocit viny, aby jim veřejnost posílala peníze.“

Podle něj působí hlavně za zavřenými dveřmi s dalšími politickými agenty v OSN, na Světovém ekonomickém fóru apod., což jsou všechno akce především politického charakteru.

Mezivládní panel pro změnu klimatu [IPCC] podle něj „není vědecká organizace“. „Je to politická organizace složená ze Světové meteorologické organizace a Programu OSN pro životní prostředí.

„IPCC najímá vědce, aby jim poskytovali ,informace‘, které podporují narativ o ,klimatické nouzi‘.

Jejich kampaně proti fosilním palivům, jaderné energii, CO2, plastům atd. jsou zavádějící a mají lidi přimět k tomu, aby si mysleli, že svět skončí, pokud neochromíme naši civilizaci a nezničíme naši ekonomiku. V současnosti negativně ovlivňují budoucnost životního prostředí i lidské civilizace,“ uvedl Moore.

„Levice dnes přijala mnoho opatření, která by byla pro civilizaci velmi destruktivní, protože nejsou technicky realizovatelná. Stačí se podívat na hrozící energetickou krizi v Evropě a Velké Británii, které využívá Putin. Tu si však zavinili sami tím, že odmítají rozvíjet vlastní zdroje zemního plynu, staví se proti jaderné energii a obecně zaujímají nemožný postoj k fosilním palivům,“ napsal Moore.

Epoch Times Photo
Protestující „Greenpeace“ vlétá na stadion před zápasem skupiny F mistrovství Evropy 2020 mezi Francií a Německem ve fotbalové aréně v Mnichově 15. června 2021. (Alexander Hassenstein / Getty Images)

Řekl, že „zelená“ pro životní prostředí a „mír“ pro lidi byly základními principy organizace, ale na mír se do značné míry zapomnělo a zelená se stala jedinou agendou.

„Mnoho [takzvaných] ,ekologických‘ vůdců nyní říkalo, že ,lidé jsou nepřátelé Země, nepřátelé přírody‘. Nemohl jsem se smířit s tím, že lidé jsou jediným zlým druhem. To je příliš podobné ,prvotnímu hříchu‘, že lidé se rodí se zlem, ale všechny ostatní druhy jsou dobré, dokonce i švábi, komáři a nemoci,“ pokračoval Moore.

Podle něj nově převládá filozofie, že svět by byl lepší, kdyby existovalo méně lidí.

„Ale lidé, kteří to říkali, nechtěli dobrovolně odejít jako první. Chovají se, jako by byli nadřazeni ostatním. Tento druh ,pýchy‘ a ,domýšlivosti‘ je nejzávažnějším hříchem,“ řekl Moore.

Démonizace oxidu uhličitého

„Jen velmi málo lidí věří, že se svět neotepluje. Záznamy jasně ukazují, že svět se otepluje přibližně od roku 1700, tedy 150 let předtím, než jsme začali používat fosilní paliva. V roce 1700 vrcholila malá doba ledová, která byla velmi chladná a způsobovala neúrodu a hladomor. Předtím, kolem roku 1000 n. l., bylo středověké teplé období, kdy Vikingové obdělávali Grónsko. [A] předtím, kolem roku 500 n. l., byla doba temna a předtím římské teplé období, kdy bylo tepleji než dnes a hladina moře byla o 1-2 metry vyšší než dnes,“ řekl Moore.

„Ještě kolem roku 1950 bylo množství spotřebovaných fosilních paliv a emisí CO2 ve srovnání s dneškem velmi malé. Příčinu těchto periodických výkyvů teploty neznáme, ale CO2 to určitě nebyl.“

Moore upřesnil, že „menšinový názor“ se netýká historie teploty Země, ale právě vztah mezi teplotou a CO2 je středem sporu.

„V tomto ohledu souhlasím s tím, že mnozí se domnívají, že CO2 je hlavní příčinou oteplování. CO2 je neviditelný, takže nikdo vlastně nemůže vidět, co dělá. A tato “většina„ jsou hlavně vědci placení politiky a úředníky, média vytvářející titulky nebo aktivisté vydělávající peníze. [Zbytek tvoří] veřejnost, která tomuto příběhu věří, i když ve skutečnosti nevidí, co CO2 dělá,“ řekl Moore.

Moore předložil graf teploty nepřetržitě měřené po dobu 350 let (od roku 1659 do roku 2009) ve střední Anglii. „Kdyby byl oxid uhličitý hlavní příčinou oteplování, pak by se měla teplota zvyšovat podél křivky oxidu uhličitého, ale není tomu tak,“ vysvětlil.

Moore označil démonizaci CO2 za „naprosto směšnou“. Dodal, že CO2 je základem veškerého života na Zemi a jeho koncentrace v atmosféře je dnes i přes nárůst nižší, než byla po velkou většinu existence života.

„Environmentální apokalypsa“

„Domnívám se, že lidská populace byla vždy zranitelná vůči lidem, kteří předpovídali zkázu pomocí falešných příběhů,“ řekl Moore.

„Aztékové házeli panny do sopek a Evropané a Američané 200 let upalovali ženy jako čarodějnice a tvrdili, že tím ,zachrání svět‘ před zlými lidmi. To bylo [označováno jako] ,stádní mentalita‘, ,skupinové myšlení‘ a ,sektářské chování‘. Lidé jsou společenští živočichové s hierarchií a je nejsnazší získat vysoké postavení pomocí strachu a kontroly.“

Moore uvedl, že teorie o ekologické apokalypse je hlavně o „politické moci a kontrole“, a dodal, že se věnuje tomu, aby lidem ukázal, že situace není tak negativní, jak se jim říká.

„V nejbohatších zemích dnes naši potomci přijímají rozhodnutí, za která budou muset platit naši vnuci,“ řekl. „Předpovědi o tom, že se blíží konec světa, se objevují už tisíce let. Ani jednou se to však nenaplnilo. Proč bychom tomu měli věřit nyní?“

„Lidé se přirozeně bojí budoucnosti, protože je neznámá a plná rizik a těžkých rozhodnutí. Domnívám se, že v tomto apokalyptickém hnutí je také prvek ,sebenenávisti‘.“

Moore uvedl, že dnešní mladá generace se učí, že lidé nemají žádnou hodnotu a ničí Zemi. Tato indoktrinace v nich vyvolává pocit viny a studu za sebe sama, což je špatná cesta k životu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Článek byl redakčně upraven a zkrácen. (jas)

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.