Katie Spence

8. 9. 2022

Sedmnáct států, které se doteď řídily přísnými kalifornskými požadavky na emise vozidel namísto federálních norem, nyní zvažují, zda budou následovat Kalifornii a zakážou vozidla se spalovacími motory.

Oregon sdělil, že aktualizuje svůj návrh zákona, který po vzoru Kalifornie začlení zákaz prodeje vozidel se spalovacím motorem od roku 2035.

Stát Washington chce kalifornskou verzi adoptovat do konce roku.

V září 2021 podepsala newyorská guvernérka Kathy Hochul (Demokraté) zákon, který fakticky zakáže prodej vozidel se spalovacím motorem zavedením absolutního cíle „nulových emisí“ do roku 2035. New York pravděpodobně brzy tento úplný zákaz institucionálně zavede.

Další státy mají tzv. aktivační zákony, které jim ukládají povinnost přijmout stejné emisní předpisy jako Kalifornie – i když s těmito požadavky nesouhlasí.

Dne 25. srpna odhlasoval Kalifornský úřad pro ovzduší úplný zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory do roku 2035, což má dopad na sedmnáct států, které se řídí kalifornskými emisními předpisy.

Jde o státy New York, Massachusetts, Vermont, Maine, Pensylvánie, Connecticut, Rhode Island, Washington, Oregon, New Jersey, Maryland, Delaware, Colorado, Minnesota, Nevada, Virginie a Nové Mexiko.

Pro legislativy jednotlivých států v tomto smyslu platí, že pokud Kalifornie zavede určitou podmínku, musí se jí stát vázaný na kalifornskou normu řídit.

Státy, které se novému zákazu brání

Ne všechny státy vázané na emisní požadavky Kalifornie se však hodlají zákazem aut se spalovacími motory řídit. Některé státy, jako například Virginie, navíc zkoumají právní možnosti, jak se mu bránit.

Například Colorado se domnívá, že kalifornský zákaz není úplně v pořádku, a proto ho zatím nepřijme.

„Guvernér sice sdílí cíl rychlého přechodu na elektromobily, ale je skeptický k požadavku, aby 100 % prodaných aut bylo do určitého data elektrických, protože technologie se rychle mění,“ uvedl pro agenturu AP coloradský úřad pro energetiku.

30. srpna demokratická guvernérka státu Maine, Janet Millsová, uvedla, že zákaz Kalifornie nepodporuje a Maine ho nebude následovat.

„Nebyla bych nakloněna přijetí jakéhokoli nařízení v tomto smyslu. Zpřístupnit elektromobily, poskytnout slevy – ale ne nařízení,“ prohlásila Millsová.

Mluvčí Úřadu životního prostředí státu New Jersey Larry Hanja ve svém prohlášení uvedl, že úřad je „odhodlán dosáhnout odvážných cílů v oblasti čisté energie a snižování emisí, které stanovil guvernér Murphy“.

Neřekl však, kdy a zda vůbec New Jersey začne kalifornský zákon přejímat.

Další státy jako DelawareNew MexicoPennsylvaniaMarylandNevada  mají předpisy, které vyžadují, aby určité procento prodaných vozidel mělo do určitého data „nulové emise“. Jejich zákony nicméně nepostupují pravomoci Kalifornii.

Rhode Island na začátku tohoto roku předložil návrhy zákona podobné washingtonskému zákonu. Návrhy jsou ale ve fázi „odloženo k dalšímu studiu“. A tak Rhode Island zatím absolutní zákaz aplikovat nemusí.

V Minnesotě je situace poněkud komplikovanější. V roce 2020 Minnesota přijala standardy „čistých automobilů“, které Minnesotu svazují s Kalifornii. Sdružení minnesotských prodejců automobilů (MADA) však podalo stížnost ke státnímu odvolacímu soudu s tím, že zákon neoprávněně deleguje pravomoci státu na Kalifornský úřad pro ovzduší.

Minnesota není jediným státem, kde koalice bojuje proti zavedení zákazu vozidel se spalovacími motory. Nový republikánský guvernér Virginie Glenn Youngkin veřejně prohlásil, že zákon považuje za „naprosto absurdní“, a slíbil, že jej napadne.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.