Sedmnáct států, které se doteď řídily přísnými kalifornskými požadavky na emise vozidel namísto federálních norem, nyní zvažují, zda budou následovat Kalifornii a zakážou vozidla se spalovacími motory.

Oregon sdělil, že aktualizuje svůj návrh zákona, který po vzoru Kalifornie začlení zákaz prodeje vozidel se spalovacím motorem od roku 2035.

Stát Washington chce kalifornskou verzi adoptovat do konce roku.

V září 2021 podepsala newyorská guvernérka Kathy Hochul (Demokraté) zákon, který fakticky zakáže prodej vozidel se spalovacím motorem zavedením absolutního cíle „nulových emisí“ do roku 2035. New York pravděpodobně brzy tento úplný zákaz institucionálně zavede.

Další státy mají tzv. aktivační zákony, které jim ukládají povinnost přijmout stejné emisní předpisy jako Kalifornie – i když s těmito požadavky nesouhlasí.

Dne 25. srpna odhlasoval Kalifornský úřad pro ovzduší úplný zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory do roku 2035, což má dopad na sedmnáct států, které se řídí kalifornskými emisními předpisy.

Jde o státy New York, Massachusetts, Vermont, Maine, Pensylvánie, Connecticut, Rhode Island, Washington, Oregon, New Jersey, Maryland, Delaware, Colorado, Minnesota, Nevada, Virginie a Nové Mexiko.

Pro legislativy jednotlivých států v tomto smyslu platí, že pokud Kalifornie zavede určitou podmínku, musí se jí stát vázaný na kalifornskou normu řídit.

Státy, které se novému zákazu brání

Ne všechny státy vázané na emisní požadavky Kalifornie se však hodlají zákazem aut se spalovacími motory řídit. Některé státy, jako například Virginie, navíc zkoumají právní možnosti, jak se mu bránit.

Například Colorado se domnívá, že kalifornský zákaz není úplně v pořádku, a proto ho zatím nepřijme.

„Guvernér sice sdílí cíl rychlého přechodu na elektromobily, ale je skeptický k požadavku, aby 100 % prodaných aut bylo do určitého data elektrických, protože technologie se rychle mění,“ uvedl pro agenturu AP coloradský úřad pro energetiku.

30. srpna demokratická guvernérka státu Maine, Janet Millsová, uvedla, že zákaz Kalifornie nepodporuje a Maine ho nebude následovat.

„Nebyla bych nakloněna přijetí jakéhokoli nařízení v tomto smyslu. Zpřístupnit elektromobily, poskytnout slevy – ale ne nařízení,“ prohlásila Millsová.

Mluvčí Úřadu životního prostředí státu New Jersey Larry Hanja ve svém prohlášení uvedl, že úřad je „odhodlán dosáhnout odvážných cílů v oblasti čisté energie a snižování emisí, které stanovil guvernér Murphy“.

Neřekl však, kdy a zda vůbec New Jersey začne kalifornský zákon přejímat.

Další státy jako DelawareNew MexicoPennsylvaniaMarylandNevada  mají předpisy, které vyžadují, aby určité procento prodaných vozidel mělo do určitého data „nulové emise“. Jejich zákony nicméně nepostupují pravomoci Kalifornii.

Rhode Island na začátku tohoto roku předložil návrhy zákona podobné washingtonskému zákonu. Návrhy jsou ale ve fázi „odloženo k dalšímu studiu“. A tak Rhode Island zatím absolutní zákaz aplikovat nemusí.

V Minnesotě je situace poněkud komplikovanější. V roce 2020 Minnesota přijala standardy „čistých automobilů“, které Minnesotu svazují s Kalifornii. Sdružení minnesotských prodejců automobilů (MADA) však podalo stížnost ke státnímu odvolacímu soudu s tím, že zákon neoprávněně deleguje pravomoci státu na Kalifornský úřad pro ovzduší.

Minnesota není jediným státem, kde koalice bojuje proti zavedení zákazu vozidel se spalovacími motory. Nový republikánský guvernér Virginie Glenn Youngkin veřejně prohlásil, že zákon považuje za „naprosto absurdní“, a slíbil, že jej napadne.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.