Oficiální delegaci z Číny bylo údajně zakázáno zúčastnit se státního pohřbu královny Alžběty II. v londýnské Westminster Hall.

Podle serveru Politico a BBC odmítly úřady Dolní sněmovny povolit zástupcům režimu Komunistické strany Číny vstoupit do sálu, který je součástí parlamentních prostor.

Předseda Dolní sněmovny sir Lindsay Hoyle zasáhl a zamezil čínským představitelům přístup do sálu, protože britští zákonodárci zůstávají pod sankcemi čínského režimu, uvedl pro agenturu PA parlamentní zdroj.

Mluvčí Dolní sněmovny k situaci sdělil pouze tolik, že „bezpečnostní záležitosti nekomentujeme“.

Předseda Dolní sněmovny Sir Lindsay Hoyle během vzpomínkové ceremonie a kladení věnců u pamětní brány Commonwealthu v Londýně 14. března 2022. (Yui Mok – WPA Pool / Getty Images)

Downing Street se rovněž odmítla vyjádřit. Na dotaz ohledně názoru premiérky Liz Trussové na tuto záležitost mluvčí odpověděl: „Nevím, co si o tom myslíte: přijetí do parlamentu je záležitostí parlamentu.“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na briefingu v Pekingu uvedla, že zprávu zatím neviděla.

Řekla však: „Spojené království by jako hostitel mělo dodržovat diplomatické protokoly a slušné chování vůči hostům.“

„Mimořádné“

Čínský režim v březnu 2021 uvalil sankce na sedm britských poslanců za to, že se ohradili proti zacházení Pekingu s Ujgury v provincii Sin-ťiang.

O šest měsíců později sir Lindsay a jeho protějšek ve Sněmovně lordů lord McFall zabránili čínskému velvyslanci ve Spojeném království Čeng Ce-kuangovi v návštěvě parlamentu s odůvodněním, že by to nebylo „vhodné“, když britští poslanci zůstávají pod sankcemi.

Někteří ze sankcionovaných britských zákonodárců vyjadřovali znepokojení nad možnou účastí čínské delegace na královnině pohřbu s tím, že je „zvláštní“, že obdrželi pozvání.

Bývalý předseda Konzervativní strany, poslanec sir Iain Duncan Smith, při projevu na shromáždění u příležitosti dvouletého výročí prodemokratického hnutí v Hongkongu v Londýně, 12. června 2021. (Yanning Qi / The Epoch Times)

V dopise adresovaném předsedům Dolní sněmovny i Sněmovny lordů uvedli vysocí konzervativní poslanci Tim Loughton a sir Iain Duncan Smith, poslanec lord David Alton a labouristická poslankyně baronka Helena Kennedyová, že jsou „velmi znepokojeni“ zprávou, že „čínská vláda byla pozvána k účasti na státním pohřbu příští týden, přestože ostatní země Rusko, Bělorusko a Myanmar byly vyloučeny“.

„Vzhledem k tomu, že parlament Spojeného království hlasoval pro uznání genocidy páchané čínskou vládou na ujgurském národě, je zvláštní, že by se se strůjci této genocidy mělo zacházet příznivěji než s těmi zeměmi, které byly vyloučeny,“ uvedli.

Sporný seznam hostů

V dopise poslanci uvedli, že své obavy vyjádřili také dopisem ministru zahraničí Jamesi Cleverlymu.

Mluvčí premiérky v reakci na dopis uvedl, že je věcí Buckinghamského paláce, aby stanovil seznam hostů po poradě s ministerstvem zahraničí, které podle konvencí zve zástupce zemí, s nimiž má Británie diplomatické vztahy.

Čínský vůdce Si Ťin-pching, který se ve čtvrtek na summitu v Uzbekistánu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se pondělního pohřbu ve Westminsterském opatství nezúčastní, místo sebe vyšle svého zástupce Wang Čchi-šana.

Podle BBC britská vláda nezaslala pozvánky do Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu.

Barmě, známé také jako Myanmar, také nebyla zaslána pozvánka kvůli přerušení diplomatických vztahů po loňském vojenském převratu.

Na seznamu hostů nejsou ani zástupci Sýrie, Venezuely a Afghánistánu a Severní Korea, Írán a Nikaragua byly vyzvány pouze k vyslání velvyslanců, uvedla BBC.

Na této zprávě se podílely agentury PA Media a Reuters.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.