Joseph Lord

24. 9. 2022

Lídr republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy představil v pátek plán své strany nazvaný „Závazek pro Ameriku“, který obsahuje řadu předvolebních politických slibů.

Zatímco souboj o Senát je dle posledních průzkumů obecně považován za mírně příznivý pro demokraty, ve Sněmovně reprezentantů se očekává, že v následujících volbách získají většinu republikáni.

Pokud dolní komoru převezmou, má McCarthy šanci stát se jejím předsedou.

„Plán pro nový směr“

McCarthy poskytl našemu deníku rozhovor téhož dne (23. září), ve kterém popsal předvolební plán, který nazývá také „plánem pro nový směr“.

Uvedl, že plán je o „americké veřejnosti, nikoli politicích ve Washingtonu“.

„Poslední rok a půl jsme jezdili po celé zemi a naslouchali Američanům,“ pokračoval. „Mají hodně obav. Přemýšlejí, zda si to mohou dovolit – zda si mohou dovolit natankovat benzín, zda si mohou znovu zajít do obchodu s potravinami, které nyní stojí více.“

McCarthy poznamenal, že k těmto obavám se přidává i rychle rostoucí inflace, která za poslední rok překonává jeden rekord za druhým.

„Američané mají nyní méně peněz,“ řekl. „Kvůli inflaci, kterou vyvolali Demokraté, mají plat jen za 11 měsíců, protože o jeden měsíc své mzdy přišli [kvůli inflaci]. A tak si myslíme, že bychom skutečně měli mít plán pro nový směr.“

„To je to, co je závazek pro Ameriku – plán pro nový směr, kde budeme mít ekonomiku, která bude silná…“

Zastavení „překotných výdajů“, řešení inflace

Klíčové pilíře plánu vychází z opakované kritiky republikánů vůči současné administrativě.

Jedním z nich je slib zastavit „překotné výdaje“ demokratů. Od té doby, co demokraté získali mírnou většinu v obou komorách, protlačili obří výdajové balíky v hodnotě několika bilionů dolarů. Zároveň vzrostly náklady na základní spotřební zboží v průměru o více než osm procent.

„Když se podíváte, jak inflace začala, nebyli to jen republikáni, kdo varoval demokraty, protože nezapomeňte, že pro American Rescue Plan [ony výdajové balíky] hlasovali pouze demokraté,“ řekl McCarthy.

Obnovení energetické nezávislosti USA

Republikáni budou také usilovat o obnovení americké energetické nezávislosti, řekl McCarthy.

Za vlády prezidenta Donalda Trumpa se Spojené státy staly poprvé po desetiletích energeticky nezávislými. Po svém nástupu do funkce však prezident Joe Biden s odkazem na tzv. klimatickou krizi výrazně omezil energetické kapacity USA. Kromě jiného tím, že uzavřel výstavbu ropovodu Keystone XL a vyhlásil moratorium na nové pronájmy federálních pozemků pro těžbu ropy a zemního plynu.

„Další příčinou inflace je růst nákladů na energie,“ řekl. „Takže chystáme, aby byla Amerika energeticky nezávislá, vytvořit více pracovních míst, a snížit cenu. Náklady na energii se promítají do každého výrobku a zboží.“

Bezpečnost

McCarthy rovněž uvedl, že republikáni budou usilovat o snížení míry kriminality.

V posledních dvou letech se ve městech po celých Spojených státech začala objevovat stále vyšší míra násilné kriminality, přičemž mnohá města překonala dosavadní rekordy v počtu vražd.

„Sledujeme, jak demokraté přiškrtili rozpočty policejních oddělení a kriminalita stoupá – od Portlandu po Filadelfii je nejvyšší za posledních 20 let,“ pokračoval. „Takže my … se postaráme o to, abychom policii neubírali peníze. Ve skutečnosti nasadíme o 200 000 policistů více, dáme odpovědnost žalobcům, aby spravedlivě a rovnou mírou prosazovali zákon.“

Budoucnost postavená na svobodě

McCarthy také slíbil, že republikáni budou řešit probíhající spory ve veřejných školách týkající se práv rodičů.

Školy v několika velkých městech čelily kritice kvůli obsahu výuky pro děti, který zahrnoval kontroverzní témata, jako je homosexualita, kritická rasová teorie a grafické znázornění nahoty nebo pohlavního styku, které se někdy ukazuje dětem již v prvních ročnících základní školy. Mnoho rodičů ve školních obvodech po celých Spojených státech se poté dostavilo na zasedání školní rady, aby namítali vůči materiálům, kterými se učí jejich děti.

Vyšetřování s cílem „pohnat vládu k odpovědnosti“

McCarthy rovněž přislíbil, že republikáni se budou zabývat vyšetřováním řady kontroverzních otázek a rozhodnutí současné administrativy týkajících se covidu-19 či úsilí ministerstva spravedlnosti o zastrašování rodičů, kteří vystoupili na odpor při jednání školních rad.

Republikáni také navrhují vyšetřit vazby doktora Anthonyho Fauciho na laboratoř ve Wuhanu, roli předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v událostech z 6. ledna, a nedávnou razii FBI v Trumpově domě Mar-a-Lago.

Daňoví úředníci

McCarthy uvedl, že pokud republikáni převezmou Sněmovnu reprezentantů, budou se rovněž snažit zrušit nedávné rozšíření Daňového úřadu o 87 000 agentů, které schválili demokraté.

Omezení

Navzdory široké škále slibů a návrhů, o nichž hovořil McCarthy, můžou republikáni čelit mnoha omezením, pokud jde o to, kolik toho mohou splnit. Jednak záleží na tom, zda ve Sněmovně získají pohodlnou většinu, ale hlavně zda získají většinu i v Senátu. Bez většiny v Senátu budou mít svázané ruce v otázkách legislativy.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.