V týdnech před celostátním stranickým sjezdem Komunistické strany Číny, který se uskuteční v polovině října, čínští občané otevřeně vyjadřují svůj nesouhlas s vysoce restriktivní politikou „nulového covidu“, která jim způsobila nesmírné utrpení.

Nedávná nehoda autobusu v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny vyvolala hněv veřejnosti, když časně ráno 18. září zahynulo 27 lidí. Na dálnici se převrátil autobus, který převážel 47 lidí, kteří sice byli negativně testováni na covid-19, ale žili ve stejné budově jako nakažená osoba. To byl důvod proč byli odváženi do centrálního karanténního zařízení.

S touto nehodou také souvisí snímek obrazovky, na kterém je vidět článek autora „Gao Yu, což je výkonný zástupce šéfredaktora Caixin“, významného finančního média v Číně, a který byl zveřejněn na skupinovém chatu. Screenshot se začal šířit na čínských sociálních sítích.

Článek odsuzuje režimní politiku nulového covidu a konstatuje, že zatímco zbytek světa se vrátil k normálu, v Číně může jeden případ nákazy vést k tomu, že všichni obyvatelé obytného domu budou násilně posláni do centralizované karantény a celé město bude uzavřeno. Kromě toho bylo v celé zemi normalizováno časté provádění PCR testů všech obyvatel.

„Varianta Omicron nezabila v Guiyangu [hlavním městě provincie Guizhou] jediného člověka, ale šestimilionové město uzavřeli. Třicet tisíc lidí bylo nuceně umístěno do karantény a téměř deset tisíc lidí bylo posláno do jiných měst,“ uvádí se v článku. „Nyní bylo zabito 27 lidí, když byli přes noc převáženi jen proto, že ve stejné budově, kde bydlí, může být nakažená osoba!“

Článek končí silným odporem. „Rozhodně se postavte proti celostátnímu pravidelnému testování pomocí PCR! Rozhodně se postavte proti nulovým opatřením typu COVID! Rozhodně se postavte proti izolaci a odloučení země!“

Screenshot článku byl zablokován čínskou sociální sítí Weibo.

Motiv, který stojí za politikou „nulového covidu“

O nehodě autobusu v Kuej-čou široce informovala i západní média.

Veřejnost v Číně nemá povědomí o tom, že je mnoho měst po celé zemi v lockdownu, ani o tragédiích, ke kterým v důsledku toho došlo, sdělil 21. září deníku The Epoch Times právník z pevninské Číny s příjmením Li.

„V Číně se o nich v podstatě nedozvíte žádné informace z médií ani z internetu. Ani zámořská média o těchto incidentech nemusí vědět… A v Číně je těžké o nich nahrát informace, fotografie nebo videa,“ říká právník. „Pokud nemají aplikace, které by prolomily cenzuru internetu, nemohou informace poslat ven.“

V kruzích právníků a státních zaměstnanců panuje přesvědčení o tom, že úřady používají covid-19 jako záminku, aby zakryly, že čínská ekonomika upadá a v hospodářství jsou velké problémy, dodává Li.

„Mnoho lidí uvnitř systému dobře ví, že nejde o covid. Ekonomika je špatná po celé zemi, takže místní úřady dále zpřísňují kontrolu covidu-19 a používají ji jako výmluvu pro své nízké ekonomické hodnocení,“ řekl Li.

Vysloužilý úředník z vysoce postavené rodiny v Pekingu, jehož identitu deník Epoch Times na jeho žádost, z důvodu obav o jeho bezpečnost, neuvádí – tento zdroj deníku sdělil, že zatímco veřejnost volá po tom, aby režim zastavil politiku nulového covidu, úředníci komunistické strany veřejnost ignorují.

„Nemohu si ani dojít pro léky, pokud nemám do 72 hodin negativní výsledek PCR testu. Všichni lidé si stěžují [na kontrolní opatření]. Nechápu, čeho se vláda bojí. Bojí se, že se lidé vzbouří, a tak je zavírají doma?“ říká obyvatel čínského hlavního města.

Stejný zdroj také zpochybňuje bezpečnost pravidelného testování pomocí PCR.

„Tento vatový tampon na testování nukleových kyselin také není bezpečný. Jsou na něm speciální chemikálie. Má to také vedlejší účinky? Neexistuje žádné řešení a Čína se nyní dostala do slepé uličky,“ míní pekingský rezident.

Nekontrolovaná moc

Čang Chaj, občan z Wu-chanu, jehož otec zemřel na covid-19 v roce 2020, veřejně požádal komunistickou stranu, aby zveřejnila informace o epidemii covidu-19, odhalila původ viru a pohnala k odpovědnosti úředníky, kteří koncem roku 2019 kryli prvotní ohnisko nákazy ve Wu-chanu. Jeho účty na sociálních sítích režim často cenzuroval.

Deníku The Epoch Times řekl, že lidé jsou silně proti stále přísnějším covidovým opatřením, ale jejich hlasy nejsou téměř slyšet, protože komunistická strana zpřísnila kontrolu internetu.

„Stížnosti lidí narůstají. Mnozí z nich zažili uzamčení a poslání do centralizované karantény uprostřed noci. Kontrolní opatření mají obrovský dopad na všechny oblasti života. Mnoho lidí je zavřených doma bez jídla a zásob,“ říká Čang Chaj.

„Politika nulového covidu ukazuje, že [jakmile] není nic, co by omezovalo moc, pokud nedáte moc do klece, může vás zavřít do klece ona,“ varuje občan z Wu-chanu.

Na této zprávě se podíleli Xia Song a Luo Ya.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.