PR článek

27. 9. 2022

Paměť EEPROM je druh elektronické paměti. Zkratka EEPROM pochází z anglického Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory (Elektricky Vymazatelná Paměť pouze pro čtení). Co to znamená? Tuto paměť lze za pomoci změny napětí opakovaně mazat a znovu přeprogramovat.

Jde o elektricky mazatelnou semipermanentní paměť typu ROM se životností až 200 tisíc zápisů. V tomto ohledu je daleko efektivnější než paměť typu flash a navíc má také o hodně vyšší životnost dat (20 let) než u flashek. Nevýhodou EEPROM je nižší hustota paměťové buňky (oproti flash paměti) související s její vyšší složitostí, což se přirozeně odráží také v ceně.

K čemu EEPROM slouží?

EEPROM paměť se používá jako úložiště malého objemu dat, která se mění častěji, než je životnost flash paměti. Zpravidla se na EEPROM ukládají konfigurační parametry. Paměti tohoto druhu mají velmi široké využití a nacházejí se prakticky ve všech elektronických zařízeních.

Paměti EEPROM jsou konstruovány jako pole tranzistorů s plovoucím hradlem a dělí se na různé kategorie podle toho, na co budou paměti využívány.

Prodej EEPROM pamětí

Jedním z předních evropských distributorů pamětí EEPROM je polská společnost TME, která vyrostla z rodinného podniku na důležitého hráče v obchodování s elektronickými, elektromechanickými a průmyslovými automatickými součástkami.

TME (zkratka z Tranfer Multisort Elektronik) vznikla v roce 1990 v polské Lodži. Z malého krámku s elektronickými komponenty pro servisní a drobné výrobní účely se firma vyvinula ve velkou nadnárodní společnost zaměstnávající stovky lidí v různých zemích.

Už po dvou letech existence spustila společnost na tehdejší dobu inovativní zásilkový prodej elektronických součástek a postupně začala expandovat do okolních států, včetně České republiky. V roce 1997 bylo vybudováno současné ikonické sídlo společnosti, které představuje moderní logistické centrum se skladem, které od té doby prošlo již několikerým rozvojem.

Postupem času rostlo portfolio nabízených produktů a rozšiřovaly se řady zákazníků i dodavatelů. Společnost spustila nákup přes internet, zavedla ISO normy 9001:2009 a 14001:2005 a neustále drží krok s posledním vývojem na trhu.

Dnes TME zásobuje zásobuje několik desítek tisíc firem ve 133 zemích a denně odesílá 3700 zásilek. Mezi 190 000 produkty v nabídce firmy najdete zboží většiny významných výrobců elektronických součástek.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.