„Noe byl konspirátor, a to jen do té doby, než začalo pršet,“ připomenul spisovatel Vlastimil Vondruška v předchozí části našeho rozhovoru, ve kterém jsme začali rozebírat postupné ohrožení svobody slova. Ocitli jsme se v situaci, kdy současní držitelé moci pokoutně začínají se zaváděním cenzury, a dokonce zřizují úřad pro boj s dezinformacemi.

A to už je jeden z příznaků nástupu totality, před nímž mnozí myslitelé varovali. Z historických příkladů vyplývá, že podobný vývoj byl projevem nejistoty a slabosti vládnoucí vrstvy, která nedokázala řešit narůstající problémy, a snažila se umlčet kritiky.

Konkrétních projevů jsme byli svědky během boje s pandemií koronaviru, a jsme toho znovu svědky v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy se dostávají do hry i silné emoce, které umlčují volání po svobodě projevu.

Martina: „Jestliže budu mít svobodu slova já, ten nejhorší z vás, tak bude zaručena svoboda slova i pro vás“, říká Larry Flint ve slavném Formanově filmu Lid versus Larry Flint. Jak se stalo, že lidé přeci jenom pozapomněli, že svobodu slova nemusí hájit pro sebe a pro shodné názory s mým, ale naopak pro názory, které jsou třeba úplně opačné, které nám dokonce mohou být bytostně cizí, nebo přímo odporné? Jen taková obhajoba slova má smysl, protože svobodu slova pro svou myšlenkovou skupinu hájí každý cenzor, každý totalitní vládce, každá elita, která se bojí oponentního názoru. Řeknete mi, proč v naší společnosti tato tendence sílí? Alespoň se mi to tak zdá.

Vlastimil Vondruška: Jestli sílí, to neumím vyčíslit, protože statistická data na to nejsou.

Martina: Může to být jen můj pocit.

Vlastimil Vondruška: Ano, je to pocit, protože když posloucháme média, tak se tam objevuje jen pár lidí, kteří reprezentují nějaký názor, a já nejsem schopen říci, jestli to tak je generálně, nebo je to jen subjektivní…

Celý přepis rozhovoru naleznete na stránkách radiouniversum.cz.