Emel Akan

5. 10. 2022

Analýza zpráv

Jen dva roky poté, co Larry Fink, předseda představenstva a generální ředitel společnosti BlackRock, prohlásil, že „klimatické riziko je investičním rizikem“, a požádal korporace o dodržování určitých ekologických standardů, čelí rostoucímu odporu. I ti nejzarytější zastánci „udržitelného investování“ zažívají kruté probuzení.

Fink, který stojí v čele největší světové společnosti pro správu aktiv, ve svém dopise klientům v roce 2020 oznámil, že doprostřed své investiční strategie postaví udržitelnost a omezí investice do odvětví fosilních paliv.

Minulý měsíc Fink hovořil o roli své společnosti v přechodu na zelenou energii na akci Clinton Global Initiative, za což si vysloužil pochvalu od bývalého prezidenta Billa Clintona.

Fink prohlásil: „Dochází k tektonickému posunu. … Každý den vidíme důkazy, že klimatické riziko je investičním rizikem. A lidé si to začínají uvědomovat.“

Ne všichni v investičních kruzích však souhlasí. Například společnost Strive Asset Management se sídlem v Ohiu zahájila křížovou výpravu proti předním světovým správcům aktiv, kteří prosazují tzv. udržitelné investování, často známé jako investování do ESG – environmentálního, sociálního a správního skóre.

Firma Strive, kterou letos spolu založili Vivek Ramaswamy a Anson Frericks, se stala nejvýznamnějším protipólem hnutí ESG. V srpnu společnost uvedla na trh svůj první indexový fond U.S. Energy ETF (DRLL), který investuje do amerického energetického sektoru.

Během prvních několika týdnů obchodování fond přilákal více než 300 milionů dolarů, což deník Financial Times označuje za „do očí bijící úspěch“. Ostatní „anti-woke“ fondy se zatím potýkaly s problémem překonat aktiva ve výši 25 milionů dolarů, uvedly noviny.

Počáteční úspěch fondu společnosti Strive znamená novou éru v hnutí proti ESG.

Společnost Strive 20. září oznámila vytvoření svého druhého indexového fondu Strive 500 ETF (STRV), který investuje do velkých amerických korporací.

„Velmi nás nadchla míra nadšení,“ řekl Frericks pro The Epoch Times a dodal, že startup bude v příštích několika měsících pokračovat ve spouštění dalších fondů využívajíc slabin ESG hnutí.

Podle svých zakladatelů hodlá Strive využít sílu akcionářů a přitlačit korporace k tomu, aby upřednostňovaly zisky před politickými programy. Kritizují tři největší správce aktiv – BlackRock, Vanguard a State Street – za to, že porušují své fiduciární povinnosti tím, že místo vyšších výnosů kladou příliš velký důraz na klimatické změny a „kapitalismus zainteresovaných stran“.

Fondy velké trojky spravují dohromady aktiva v hodnotě přibližně 20 bilionů dolarů a ve správních radách společností mají „skrytou moc“ díky hlasům svých členů. Například v červnu vlastnily více než 21 % akcií společnosti Exxon Mobil Corp.

Široký postoj proti ESG investování

Investiční komunita vystupující proti ESG investicím tvrdí, že americké energetické společnosti nedostatečně investují do těžby ropy a zemního plynu, částečně kvůli pravidlům ESG, která tito správci aktiv zavedli. A nedostatečné investice podle nich způsobily globální nedostatek energie a letošní inflaci.

Nejen investoři, ale také američtí federální zákonodárci, guvernéři, státní zákonodárci a pokladníci (obdoba ministra financí ale na státní úrovni) se v důsledku toho postavili proti ESG investování.

Tariq Fancy, první globální investiční ředitel společnosti BlackRock pro udržitelné investování v letech 2018 až 2019, varoval před hnutím ESG a označil ho za „nebezpečné placebo, které poškozuje veřejný zájem“.

Jamie Dimon, generální ředitel banky JPMorgan Chase a významný zastánce ESG, nedávno uznal nutnost investování do fosilního průmyslu. Na otázku levicově-progresivní kongesmanky Rashidy Tlaibové (Demokraté), zda jeho banka přestane financovat nové projekty v oblasti těžby ropy a zemního plynu během slyšení v Kongresu 21. září, Dimon odpověděl: „Rozhodně ne, a to by byla pro Ameriku cesta do pekel.“

„Nepovažujeme to za správné. Svět potřebuje každý den 100 milionů barelů ropy a plynu. A potřebujeme je na 10 let,“ řekl během slyšení a dodal, že současná energetická krize způsobila nárůst emisí kvůli zvýšenému využívání uhlí.

Březnová zpráva časopisu Harvard Business Review odhalila „nepříjemnou pravdu“ o ESG fondech. Nejenže ESG portfolia vykazovala nízké finanční výnosy, ale také „horší výsledky v oblasti dodržování pracovních i environmentálních pravidel“, uvádí se ve zprávě.

Přesto kapitálové toky do udržitelného investování lámou jeden rekord za druhým. Podle odhadů poradenské společnosti Deloitte dosáhnou aktiva ESG v roce 2022 celosvětově 55 bilionů dolarů a jsou na cestě k tomu, aby do roku 2024 tvořila polovinu všech profesionálně spravovaných aktiv na světě.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.