Americký investiční gigant BlackRock investuje miliardu australských dolarů (701 milionů amerických dolarů) do australských bateriových projektů poté, co se dohodl na převzetí společnosti Akaysha Energy se sídlem v Melbourne.

Společnost Akaysha má v současné době devět projektů po celé zemi, z nichž nejpokročilejší je 300megawattová baterie Ulinda v regionu Western Downs v Queenslandu.

Jejím největším projektem je baterie Orana o výkonu 1 600 megawattů ve Wellingtonu na středozápadě Nového Jižního Walesu, která dokáže zajistit přibližně osmihodinové skladování energie. Společnost má také další rozsáhlý projekt v Palmerstonu v Tasmánii.

Australská energetická síť má v současné době připojeno 10 velkých baterií.

Charlie Reid, spoluvedoucí oddělení klimatické infrastruktury společnosti BlackRock Asia-Pacific, uvedl, že v celém regionu existují příležitosti v hodnotě 400 miliard amerických dolarů.

„Pro naše klienty vidíme obrovský potenciál dlouhodobého růstu v rozvoji pokročilých bateriových úložišť v Austrálii a na dalších asijsko-pacifických trzích a těšíme se na spolupráci se společností Akaysha, která zajistí řádný přechod k čistší a bezpečné energetické budoucnosti,“ uvedl v prohlášení.

Výkonný ředitel společnosti Akaysha Nick Carter uvedl, že asijsko-pacifický region se nachází na „úsvitu energetické transformace“.

„Asijsko-pacifický region je na úsvitu svého energetického přechodu od fosilních paliv, která vypouštějí emise uhlíku, k přerušovaným obnovitelným zdrojům a my věříme, že úspěšný přechod k udržitelnější energetické budoucnosti závisí na využití velkokapacitních bateriových úložišť,“ uvedl v prohlášení.

Společnost BlackRock uvedla, že tato iniciativa přispěje k dosažení cíle labouristické vlády, aby energetická síť byla z 82 % napájena z obnovitelných zdrojů. V současné době je největším zdrojem energie v energetické síti výroba elektřiny z uhlí, která se na ní podílí přibližně 64 procenty.

Od svého zvolení labouristická vláda tvrdě prosazuje, aby země přijala ambicióznější politiku v oblasti změny klimatu.

Jen o několik týdnů dříve se federálnímu parlamentu podařilo zakotvit do zákona nový cíl pro snižování emisí – zvýšení předchozího cíle 26–28 % do roku 2030 na 43 %. Labouristická strana potřebovala podporu levicových australských zelených, aby zákon prošel horní komorou poté, co středopravá koalice odmítla zákon podpořit.

Ministr energetiky Chris Bowen rovněž vyčlenil několik potenciálních lokalit pro výstavbu větrných turbín na moři.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)