Svědomí národa

5. 10. 2022

PUBLIKOVÁNO 22. 9. 2022

AUTORKA: MARKÉTA DOBIÁŠOVÁ

Kauzu vyvedení a prodeje městských pozemků v Praze – Lysolajích a u metra Palmovka jsem začala vyšetřovat v roce 2019, před mým odchodem z České televize do CNN Prima News. Šéfredaktorovi reportážní publicistiky ČT Marku Wollnerovi jsem odeslala připravený scénář reportáže o kauze, která ukazuje systém propojení komunální politiky s developery a dalšími komerčními subjekty. Česká televize reportáž nikdy neodvysílala.

Scénář nezveřejněné kauzy je součástí následujícího článku.

ČESKÁ TELEVIZE – KAUZA LYSOLAJE, r. 2019

Je září. Pátek třináctého. Dopoledne. Otevírám e-mailovou schránku. Je v ní mail od Jany. Dlouholeté bývalé kolegyně, investigativní novinářky, dramaturgyně České televize Jany Škopkové. Mezi blízkými někdy přezdívané „Škopina“.

Volala mi před pár dny, že má možná námět na reportáž.

„Ahoj Markétko. Všechny doklady a smlouvy bych ti k tomu dodala, pokud se ti to bude zdát dobré…“

Otevírám přílohu. Informace se týkají vyvedení a prodeje městských pozemků. Takzvané „komunálky“ na první dobrou. Dva případy. V Praze Lysolajích a na stanici metra Palmovka. Spojují je stejní aktéři. A neobvykle nízká cena pozemků. Naznačují silný klientelismus. Zákulisní dohody a protekci. Mezi politiky, developery, byznysmeny, manažery městských firem. A novináři. Ostatně, kde můžu hned narazit, na to mě Jana mě upozorňuje rovnou. Poznámku o střetu zájmů v samotné televizi, v redakci, si neodpustila.

„…z mého pohledu je to pěkná kauza, ale vzhledem k DP a Witowské* a Snopové**, která prý žije s Dušičkou z DP, to možná bude neprostupné v ČT. No uvidíš. Materiály ti dodám v pondělí, pokud se ti to bude zdát OK. Pa. Jana“

  • Světlana Witowská je moderátorka České televize, tehdejší manželka generálního ředitele Dopravního podniku hl. města Prahy Petra Witowského. Kamarádka Anety Snopové.
  • Aneta Snopová je reportérka České televize, partnerka Martina Dušičky, vedoucího Odboru centrálního nákupu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zástupkyně Marka Wollnera, šéfredaktora publicistiky ČT. Kamarádka Světlany Witowské.

Od začátku chceme ukázat jakým způsobem se vyvádějí pozemky z majetku Prahy, a jak Pražané přicházejí o stovky milionů. Stále chceme ukázat systém, který vedení radnice (Čižinský, Hřib, Hlubuček) toleruje.

Ocitáme se v patové situaci. S Adélou pořád doufáme, že pokud ukážeme stejné metody, které skupina z Lysolají použila i u prodeje pozemků u metra na Palmovce, přesvědčíme Marka Wollnera (šéfredaktor pořadu Reportéři ČT), že jde o velkou kauzu. Vyšetřujeme i kolem stanic metra Kačerov a Holešovice…

Celou reportáž naleznete zde.

Související témata

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?