Louise Chambers

10. 10. 2022

Na první pohled se může zdát, že jde o počítačem vytvořenou scenérii z fantasy filmu, ale poloostrov Kamčatka na ruském Dálném východě je živá, dýchající, eruptivní krajina, která je stejně skutečná jako dlouhý den. 777 kilometrů dlouhý poloostrov, který se rozprostírá od Tichého oceánu na východním pobřeží až po Ochotské moře na západě, je kouzelnou zemí plnou protichůdných krajin. Nad labyrintem ledových jeskyní se tyčí žhavé hučící sopky, třpytivá jezera leží pod rozlehlou hvězdnou oblohou a celá ta podívaná je úžasná.

Daniel Kordan je fotograf krajiny působící na Bali. Několikrát se vydal na Kamčatku, aby zachytil krásy této oblasti fotoaparátem. V sérii fotografií, na nichž se tento region koupe v sytých barvách přírodního bohatství, popisuje Kordan „krásnou Kamčatku“ jako „zemi plnou panenské přírody a sopek“.

V lednu 2021 si Kordan prodloužil svůj pobyt o návštěvu ledových jeskyní na Kamčatce. Při sdílení fotografií na Facebooku napsal: „Je těžké si to představit, ale tyto jeskyně se nacházejí hned vedle aktivní sopky Mutnovskij. Takže jste doslova uvězněni mezi ohněm a ledem a putujete těmito nesčetnými ledovcovými chodbami.“

Sopky jsou součástí světového dědictví UNESCO. Poloostrov je každoročně od října do konce května pokrytý sněhem, protože sem vanou studené arktické větry ze Sibiře. V ostatních ročních obdobích hostí zvlněná pole plná rozkvetlých rododendronů. Kamčatku lemují vulkanická pásma tvořená přibližně 160 sopkami, z nichž 29 je stále aktivních. Ključevská sopka je se svými 15 584 metry nejvyšší sopkou a největší činnou sopkou na severní polokouli a je téměř nepřetržitě aktivní od své první zaznamenané erupce v roce 1697.

Kordanovi se Kamčatka natolik zalíbila, že nyní organizuje výlety s průvodcem pro další fotografy. Jeho zájezd „Země obrů“, který vede zkušený průvodce Anton Agarkov, zahrnuje prohlídku sopek, jízdu v terénu se zdatnými řidiči, vaření nad žhavou tolbačickou lávou, seznamování s místní zvěří, jako jsou lišky a medvědi, a pěší túry po bývalých lávových polích.

Spousta lidí na síti vyjádřila svůj obdiv ke Kordanovým úchvatným fotografiím komentáři jako: „Když příroda vidí, že přicházíš, udělá si ten nejlepší make-up, aby ti poskytla ty nejlepší záběry!“a „Zrovna jsi mě vzal na cestu s tímto karnevalem, připadal jsem si, jako bych tam byl.“

Kordan sdílí svou práci na svých webových stránkách a na Instagramu a jen na této platformě ho sleduje 1,8 milionu lidí.

Níže naleznete další úžasné snímky z tohoto regionu:

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila J. B.

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.