Zachary Stieber

28. 10. 2022

Zpráva amerického Senátu zveřejněná 27. října uvádí, že existuje řada důkazů o tom, že pandemie covidu-19 je spojena s laboratoří P4 v čínském Wu-chanu, která se nachází nedaleko místa, kde byly zaznamenány první případy onemocnění.

„Značné důkazy ukazují na to, že pandemie covidu-19 byla výsledkem incidentu spojeného s výzkumem v laboratoři v čínském Wu-chanu,“ uvádí se ve zprávě.

„Incident spojený s výzkumem odpovídá počátečním epidemiologickým zjištěním o rychlém šíření viru výhradně ve Wu-chanu, přičemž první volání o pomoc se nacházela ve stejném okrsku, ve kterém se nachází areál Wuchanského virologického institutu (WIV) v centru Wu-chanu. WIV je epicentrem pokročilého výzkumu koronavirů, kde vědci shromažďovali vzorky vysoce rizikových koronavirů a prováděli s nimi pokusy.“

Zpráva se zabývá i možnostmi umělého nebo přirozeného původu viru SARS-CoV-2 způsobujícího covid-19, ale upozorňuje, že pro podepření přirozeného původu nebyly zjištěny důkazy nalezené jako v jiných předchozích případech, například odhalením původního zvířecího hostitele.

„Mezi nedostatečná zjištění patří mimo jiné neurčení původního rezervoáru hostitele, neurčení  druhu mezihostitele a nedostatek sérologických nebo epidemiologických důkazů prokazujících přenos ze zvířat na člověka,“ uvádí se ve zprávě. „V důsledku těchto důkazních nedostatků je obtížné považovat teorii přirozeného zoonotického přenosu za předpokládaný původ pandemie covidu-19.“

Dokument o 35 stranách (pdf) vypracovala tzv. menšinová pracovní skupina senátního Výboru pro zdravotnictví, vzdělávání, práci a důchody pod vedením republikánského senátora Richarda Burra. Zpráva je označena za prozatímní.

Autoři strávili 15 měsíců procházením stovek vědeckých studií, rozhovory s desítkami odborníků na danou problematiku a analýzou předchozích zpráv a studií o možném původu, uvedl Burr.

„Věřím, že tato zpráva významně přispěje k existujícímu souboru důkazů a pomůže stanovit parametry pro budoucí přezkoumávání analýz,“ uvedl.

Sdělil také, že nedostatek transparentnosti ze strany Komunistické strany Číny „brání dosažení definitivnějšího závěru“.

Burr a předsedkyně výboru, demokratická senátorka Patty Murrayová, v červnu 2021 oznámili společnou iniciativu, která měla zahrnovat „přezkoumání informací od federálních agentur a příslušných odborníků ohledně původu viru, který způsobuje covid-19, a zlepšení národní schopnosti posuzovat bezpečnost a zabezpečení biolaboratoří“.

Murrayová ani její asistenti se prý na průběžné zprávě nepodíleli.

Mluvčí Murrayové na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby vydání zprávy nereagoval.

Zpráva vychází v době, kdy nedávno zveřejněná studie dospěla k závěru, že pravděpodobnost přirozeného původu SARS-CoV-2 je menší než jedna ku 100 milionům.

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...