Lídr australské opozice Peter Dutton přislíbil, že bude ve spolupráci s rodinami bojovat proti radikální genderové teorii, která se vyučuje ve školách a která je v rozporu s hodnotami milionů Australanů.

Ve svém projevu k rozpočtu, který přednesl 27. října, Dutton uvedl, že vzdělávací systém umožňuje zastáncům ideologií mít „příliš velký vliv“ na to, co se děti učí.

„Výuka zkrácené a selektivní verze historie a umění – a radikální genderové teorie – není v nejlepším zájmu našich dětí,“ řekl.

„To, co je potřeba, je zaměřit se na to, aby se prioritou staly základy – čtení, psaní a matematika.“

Navzdory rekordním objemům finančních prostředků, které jdou do veřejných i soukromých škol, se úroveň australského vzdělávání snižuje jak v relativním, tak v absolutním měřítku.

Podle Duttona by australské školy měly pomáhat dalším generacím pěstovat lásku a hrdost na svou zemi, aniž by se snažily přikrášlovat minulost.

„Jako národ oslavujeme naši úžasnou domorodou historii,“ řekl. „Stejně tak ale musíme být hrdí na naše britské dědictví a náš příběh přistěhovalců.“

Dodal, že učitelé musí také vést výuku ve třídách způsobem, který pomůže studentům „naučit se respektu, disciplíně a tomu, ‚jak myslet‘, nikoliv ‚co si myslet‘“.

Premiér Anthony Albanese však prohlásil, že tento projev byl „nejhorší rozpočtovou odezvou“, kterou za dobu svého působení v politice zažil.

„Bylo to celé jen o tom, že uvízl v minulosti a snažil se omílat staré argumenty o změně klimatu a o kulturních válkách,“ řekl pro Sky News Australia.

Naopak, Bella d’Abrerová, ředitelka programu Základy západní civilizace v Institutu pro veřejné záležitosti, Duttonovu „výzvu ke kulturní válce“ uvítala.

„Peter Dutton prohlásil, že posune liberály zpět do hlavního politického proudu… Až dosud byly názory a obavy australských rodičů ohledně toho, co se jejich děti učí, ignorovány.“

D’Abrerová kritizovala předchozí liberální vlády za to, že v australských kulturních válkách „kapitulovaly“ a umožnily vznik „radikálních“ národních učebních osnov, které vedou mladé Australany k tomu, aby se styděli za australskou a západní kulturu.

„Nyní to vypadá, že se Peter Dutton a liberálové probouzejí a uvědomují si, co dopustili,“ řekla.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.