Epoch Inspirace

4. 11. 2022

Požehnání za cudnost: Příběhy z historie a současnosti

Naši předkové si vážili charakterových ctností. Proč? Podle východní i západní moudrosti může vést chlípné chování k nahromadění karmy (neboli hříchů), což následně vytvoří v životě člověka různá neštěstí. Naproti tomu ctnostné chování přináší do života člověka štěstí.

V sérii historických příběhů o lidech odměněných dobrým osudem za ctnostné chování jsme přinesli řadu překvapivých událostí, a dnes jsme připravili příběh ze současné doby, který koloval po čínském internetu.

Jeden vysokoškolský student z chudé rodiny, průměrného vzhledu a s průměrnými známkami měl na střední škole přítelkyni a po ukončení studia udržovali vztah na dálku. Chlapec převzal od své rodiny tradiční hodnoty, věřil ve vznešenost partnerských vztahů a intimní sbližování si schovával až do manželství.

Jednoho dne ho jeho přítelkyně přišla navštívit a chtěla s ním mít poměr. Chlapec se ovládl a odmítl předmanželský styk. Jeho přítelkyně se s ním brzy poté rozešla.

Později byl tento vysokoškolák zaměstnán ve známé televizní stanici v Šen-čenu, což je místo, o které usiluje mnoho talentovaných mladých lidí. Pro mnohé bylo neuvěřitelné, že člověk jako on, který byl v mnoha ohledech průměrný, dokázal tak snadno získat tak dobrou práci.

Lidé, kteří stále udržují tradice svých předků, poukazovali na přísloví, které pochází ze staré Číny: „Člověk může nashromáždit velkou ctnost, když se bude vyhýbat prostopášnosti, a bude odměněn hojným požehnáním.“

Pro ty, kteří sledují pouze povrch věcí, je jistě překvapivé, že výše zmíněný mladík získal tak snadno dobrou práci, ale podle mnichů a těch, kteří se věnují duchovní kultivaci, za tím stojí principy příčiny a následku a není to žádné překvapení.

Podle duchovní tradice může být důvodem jeho úspěchu osud a fakt, že tento mladý muž odmítl slevit ze svých morálních zásad, a za to byl „požehnán nebesy“. Získal práci, o kterou usilovalo mnoho jiných lidí.

Vysoce postavený učený úředník a historik dynastie Sung jménem S‘-ma Kuang, který žil na počátku prvního tisíciletí, do rodinného motta vepsal následující poučení: „Pokud člověk hromadí peníze pro budoucí generace, nemusejí si je být schopny udržet; pokud pro ně hromadí knihy, nemusejí si je být schopny přečíst; aby mohly být budoucí generace po dlouhou dobu požehnány, je lepší si hromadit ctnost.“

Aby se mohli muž nebo žena stát ctnostnými, musejí poznat, co to jsou ctnosti, a mít vůli se jimi řídit.

Zdroj příběhu: minghui.org

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.