Epoch Inspirace

27. 7. 2022

Příběhy z historie a současnosti

Mezi lidmi se říká, že když se k sobě dva lidé tak dobře hodí, když se věci sejdou tak dokonale, že jejich manželství jako by bylo předurčeno, je to „pár vytvořený nebesy“.

Ale může být toto rčení něčím víc, než jen rčením? Mohlo vzniknout a předávat se z nějakého důvodu? Mohla by to být pravda, že manželský svazek skutečně pochází z uspořádání vyšších sil?

Existuje příběh, který říká, že tomu tak skutečně je.

Ve staré Číně žila krásná a elegantní mladá žena jménem Ťin Li. Jelikož byla dcerou prefekta města Ťing-nan, její rodina byla šťastná, že se pro ni povedlo připravit vhodný sňatek se synem z rodiny stejného postavení. Obě strany si zvolily příznivé datum a s napětím očekávaly svatbu.

Několik dní před svatbou se však Ťin Li zdál sen, ve kterém jí někdo řekl: „Dohoda, kterou uzavřel tvůj otec, se nezdaří. Tvůj současný snoubenec není tvůj budoucí manžel. Ťin Ťün-čching je jméno tvého budoucího manžela, a to je definitivní.“

Ve snu bylo Ťin Li řečeno, že její současný snoubenec není její budoucí manžel. (Obrázek: Bluesilent/Dreamstime)

Ťin Li zpráva ve snu zaskočila a rozhodla se, že se o ní nikomu nezmíní, ani svým rodičům. Sen se jí však zdál tak skutečný, že se rozhodla vyšít tři znaky pro Ťin Ťün-čchinga na ramínka svých nových šatů. Když její matka zjistila, co udělala, tajně o tom řekla svému manželovi.

Když se to otec Ťin Li dozvěděl, nevěděl, co si o tom má myslet a uvažoval, zda jeho dcera neměla poměr s někým z jeho podřízených. Když však prověřil jména všech možných nápadníků, nikoho se se jménem Ťin Ťün-čching nenašel.

V obavách, že jejich dcera mohla mít s někým tajný poměr, si ji předvolal, aby si o této záležitosti vážně promluvili. Ťin Li odpověděla: „V srdci nemám žádná tajemství. Nebylo to nic jiného než podivný sen.“ Nakonec rodičům pověděla, co se jí zdálo. Její rodiče s úlevou uvěřili, že šlo jen o podivnou událost, a víc už to neřešili.

Nedlouho poté však došlo k tragédii – jejich nastávajícího zetě potkala předčasná smrt a plány na domluvený sňatek padly. Tím se otevřely dveře k nalezení protějšku určeného nebesy.

fenix
Fénix a drak jsou společným symbolem harmonie a štěstí v manželství – předurčení stvořené na nebesích. (Obrázek: Insima/Dreamstime)

Téměř o půl roku později projížděl Ťing-nanem na cestě do úřadu nový šéf prefektury Sia-čou. Ve jménu diplomatických vztahů se rozhodl požádat o setkání s ťingnanským prefektem a poslal mu vizitku. Když prefekt a jeho žena vizitku obdrželi, byli šokováni – na vizitce byl podpis „Ťin Ťün-čching“!

Brzy poté se Ťin Ťün-čching s prefektem a jeho ženou setkal. Chovali se k němu velmi vřele, a dokonce ho pozvali, aby strávil několik dní u nich doma. Když ho manželé poznali, zjistili, že je to milý a slušný člověk. Dozvěděli se také, že jeho žena nedávno zemřela, což jim potvrdilo, že sen jejich dcery byl ve skutečnosti předpovědí z nebes.

Prefekt řekl Ťin Ťün-čchingovi: „Možná tomu nebudete věřit, ale vaše jméno jsem slyšel už před vaším příchodem.“ Překvapený Ťin Ťün-čching se zeptal, co se stalo.

Pár vytvořený v nebi

Přesvědčen o nebeském uspořádání, prefekt pověděl Ťin Ťün-čchingovi o snu své dcery a řekl, že doufá, že si ji vezme.

Ťin Ťün-čching mávl rukou a odpověděl: „Ne, ne! Je mi už 42 let a jsem více než dvakrát starší než vaše dcera. Myslím, že by nebylo vhodné, abych si ji vzal. Navíc mi nedávno zemřela žena. Nemohu se tak rychle znovu oženit. Je mi to líto.“

Když prefektova žena uslyšela jeho odpověď, přinesla dceřiny šaty a ukázala Ťin Ťün-čchingovi ramínka, která její dcera vyšívala. Když spatřil plně zdobené tři znaky, v Ťinově srdci se objevil zvláštní pocit a vyskočila mu myšlenka, jestli jejich manželství přeci jen nemůže být předurčeno.

Prefekt vážně řekl: „Jak by bez pokynů nebes mohla moje dcera znát jméno Ťin Ťün-čching? Můj původní zeť zemřel před svatbou a vaše žena také nedávno zemřela. Pokud by to nebylo předurčeno, jak by se tyto věci mohly přihodit jen pouhou shodou okolností?“

Manželka prefekta dodala: „O sňatku rozhodují nebesa. Teď, když už nám to nebesa nařídila, měl byste to přijmout!“ Ťin Ťün-čching se zamyslel. Měl pocit, že neexistuje jiné vysvětlení než to, že to bylo uspořádáno nebesy.

Zanedlouho se tedy s prefektovou dcerou opravdu oženil. Ťin Li se narodilo několik synů a manželé spolu žili více než 30 let. Ťin Ťün-čching se dožil sedmdesátky a oba si užívali dlouhého a šťastného společného života. Byl to skutečně jako pár stvořený nebesy.

Z originálního článku z nspirement.com přeložil MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.