Mezi lety 1973 až 2018 se propadl celkový počet spermií o 62,3 procenta.

Podle studie zveřejněné 15. listopadu v časopise Human Reproduction Update se počet spermií na celém světě i jejich koncentrace za posledních 45 let snížil na polovinu.

Studii provedl mezinárodní tým vědců pod vedením profesora Hagaie Levineho z Hadassah Braun School of Public Health na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Jejich cílem bylo prozkoumat trendy v počtu spermií a jejich koncentraci u mužů ze všech kontinentů. Analyzovali proto 223 studií založených na vzorcích spermatu odebraných více než 57 tisícům mužům v 53 zemích včetně České republiky v letech 1973 až 2018.

Již dříve provedl stejný tým vědců v roce 2017 studii, která přezkoumala údaje o počtu spermií v Severní Americe, Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu mezi lety 1973 až 2011. Nová analýza doplňuje tento přehled daty až do roku 2018 a poprvé zahrnuje i údaje ze Střední a Jižní Ameriky, Asie a Afriky.

Vědci v nejnovější studii zjistili „znatelný pokles“ počtu spermií v tomto časovém období. Konkrétně vědci zjistili, že muži v Jižní Americe, Asii a Africe sdílejí podobný trend poklesu celkového počtu a koncentrace spermií, jaký byl dříve pozorován v jejich původní studii soustředěné na Evropu, Severní Ameriku a Austrálii.

Počet spermií je celkový počet spermií v jednom ejakulátu. Koncentrace spermií označuje počet spermií na mililitr ejakulátu. Ze studie byli vyloučeni muži, kteří trpěli neplodností.

Pokles počtu spermií o více než 62 procent

Celkově výsledky ukázaly, že průměrná koncentrace spermií se propadla mezi lety 1973 a 2018 u mužů ze všech kontinentů o 51,6 procenta, v průměru o 1,2 procenta ročně z odhadovaných 101,2 milionu na mililitr na 49 milionů na mililitr. Celkový počet spermií se ve stejném období snížil o 62,3 procenta.

Podle Mayo Clinic se za muže s nízkým počtem spermií považují muži, kteří mají méně než 15 milionů spermií na mililitr nebo méně než 39 milionů spermií na ejakulát.

Dalším znepokojivým trendem je zrychlení úbytku koncentrace spermií. Od roku 2000 se tento meziroční pokles zdvojnásobil z 1,16 % ročně (roky 1973–1999) na 2,6 % ročně (2000–2018).

Vědci uvedli, že „značný a trvalý pokles je nyní považován za významný problém pro zdraví veřejnosti“ a že je naléhavě zapotřebí dalšího výzkumu příčin tohoto poklesu, aby se zabránilo dalšímu narušení reprodukčního zdraví mužů.

„Doufáme, že novým důkazům, které zde předkládáme, budou věnovat pozornost nejen lékaři a vědci, ale také osoby s rozhodovací pravomocí a široká veřejnost,“ napsali vědci.

Vědci však upozornili na omezení své studie, včetně způsobu sběru a vykazování údajů, protože standardy a metody počítání spermií se v průběhu času výrazně změnily. Proto je obtížnější porovnat nejnovější počty spermií s historickými údaji. Výzkumníci navíc poznamenali, že úplné vyloučení všech výběrových a náborových zkreslení nebylo možné, protože nemohli odebírat vzorky spermatu náhodně.

Není to důvod k panice?

„Myslím, že je to další signál, že se zeměkoulí něco není v pořádku a že je třeba s tím něco dělat. Takže ano, myslím si, že je to krize, kterou bychom [měli] řešit hned, než se dostane do bodu zlomu, který už nemusí být zvratný,“ uvedl pro deník The Guardian profesor Levine, hlavní autor výzkumu.

„Takový pokles jednoznačně představuje pokles schopnosti populace se reprodukovat,“ dodal.

Dr. Scott Lundy, urolog z Clevelandské kliniky, který se na výzkumu nepodílel, však pro CNN uvedl, že výsledky studie „nejsou důvodem k panice“, a poukázal na skutečnost, že počet spermií je „v průměru stále v normě“.

Doktor Lundy nicméně připustil, že existuje riziko, že by se počet spermií mohl v budoucnu stát abnormálním, a že je to něco, co je třeba dále studovat.

Počet spermií nevypovídá pouze o lidské plodnosti, ale je také ukazatelem zdraví mužů, přičemž nízký nebo abnormální počet spermií naznačuje základní zdravotní potíže a riziko budoucích onemocnění.

Ačkoli vědci nevědí, co je příčinou poklesu počtu spermií, faktory jako kouření, konzumace alkoholu, znečištěné životní prostředí, užívání drog a obezita jsou se sníženým počtem spermií spojovány.

Překlad z původního článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.