Továrny v Číně mají nový přístup v rámci „covidových opatření“. Dělníci zůstávají uzavřeni v továrně po několik týdnů, izolováni od okolního světa.

Stovky dělníků se střetly s policií v největším čínském podniku na montáž iPhonů na světě, který byl v posledních týdnech uzavřen podle směrnice týkající se onemocnění covid-19. O protestu se dozvídáme díky videím zveřejněným dělníky na internetu.

„Braňte naše práva!“ skandovali v úterý večer dělníci v továrně společnosti Foxconn Technology Group podle videa, které začalo ve středu kolovat na sociálních sítích.

V jedné situaci se stovky dělníků přetahují a strkají do dozorců v bílých ochranných oblecích, zatímco jiní křičí „bojujte, bojujte!“. Na dalším videu je vidět nasazení slzného plynu proti dělníkům a dělníci, kteří odstraňují karanténní zábrany. Lokaci videí a další související podrobnosti se deníku The Epoch Times nepodařilo bezprostředně ověřit.

To, co vyvolalo protesty, které vypukly v úterý v pozdních hodinách, byly opožděné prémie a obavy z infekce, řekli deníku The Epoch Times čtyři noví pracovníci podniku. Dodali, že na místo vtrhly stovky bíle oděných policistů, včetně policistů z pořádkové služby, a protestující bili obušky.

Sedm nebo osm policistů opakovaně udeřilo jednoho člověka pendreky a z hlavy mu tekla krev, řekl deníku The Epoch Times jeden z dělníků. „Je to tak nebezpečné. Když jsem tu scénu viděl, snažil jsem se utéct.“

Nepokoje ve středočínském městě Čeng-čou, hlavním městě provincie Che-nan, znamenají eskalaci nespokojenosti, která mezi obyvateli narůstá od října, kdy byl v továrně vyhlášen lockdown. Více než 200 000 zaměstnanců montážní továrny na iPhony bylo izolováno od vnějšího prostředí, pracovali a žili v areálu v rámci uzavřeného systému, zatímco se město snažilo potlačit „novou epidemii“ v rámci politiky komunistické strany o „nulovém covidu“.

Když společnost minulý měsíc oznámila uzavření závodu, tisíce pracovníků přelézaly ploty, aby se pokusily závod opustit. Ti, kterým se podařilo areál opustit pěšky, tehdy uvedli, že nemohli vydržet tvrdá karanténní pravidla a špatné životní podmínky, které zahrnovaly nedostatek potravin a lékařské péče.

Článek byl při překladu zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Reportáž televize NTD o protestu v Číně