Dorothy Li

25. 11. 2022

Továrny v Číně mají nový přístup v rámci „covidových opatření“. Dělníci zůstávají uzavřeni v továrně po několik týdnů, izolováni od okolního světa.

Stovky dělníků se střetly s policií v největším čínském podniku na montáž iPhonů na světě, který byl v posledních týdnech uzavřen podle směrnice týkající se onemocnění covid-19. O protestu se dozvídáme díky videím zveřejněným dělníky na internetu.

„Braňte naše práva!“ skandovali v úterý večer dělníci v továrně společnosti Foxconn Technology Group podle videa, které začalo ve středu kolovat na sociálních sítích.

V jedné situaci se stovky dělníků přetahují a strkají do dozorců v bílých ochranných oblecích, zatímco jiní křičí „bojujte, bojujte!“. Na dalším videu je vidět nasazení slzného plynu proti dělníkům a dělníci, kteří odstraňují karanténní zábrany. Lokaci videí a další související podrobnosti se deníku The Epoch Times nepodařilo bezprostředně ověřit.

To, co vyvolalo protesty, které vypukly v úterý v pozdních hodinách, byly opožděné prémie a obavy z infekce, řekli deníku The Epoch Times čtyři noví pracovníci podniku. Dodali, že na místo vtrhly stovky bíle oděných policistů, včetně policistů z pořádkové služby, a protestující bili obušky.

Sedm nebo osm policistů opakovaně udeřilo jednoho člověka pendreky a z hlavy mu tekla krev, řekl deníku The Epoch Times jeden z dělníků. „Je to tak nebezpečné. Když jsem tu scénu viděl, snažil jsem se utéct.“

Nepokoje ve středočínském městě Čeng-čou, hlavním městě provincie Che-nan, znamenají eskalaci nespokojenosti, která mezi obyvateli narůstá od října, kdy byl v továrně vyhlášen lockdown. Více než 200 000 zaměstnanců montážní továrny na iPhony bylo izolováno od vnějšího prostředí, pracovali a žili v areálu v rámci uzavřeného systému, zatímco se město snažilo potlačit „novou epidemii“ v rámci politiky komunistické strany o „nulovém covidu“.

Když společnost minulý měsíc oznámila uzavření závodu, tisíce pracovníků přelézaly ploty, aby se pokusily závod opustit. Ti, kterým se podařilo areál opustit pěšky, tehdy uvedli, že nemohli vydržet tvrdá karanténní pravidla a špatné životní podmínky, které zahrnovaly nedostatek potravin a lékařské péče.

Článek byl při překladu zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Reportáž televize NTD o protestu v Číně

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...