Zachary Stieber

29. 11. 2022

Doktor Anthony Fauci nedokázal během nedávné výpovědi uvést žádné studie, které údajně změnily jeho názor na nošení obličejových masek jako prevence proti onemocnění covid-19, uvedli právníci, kteří byli přítomni v místnosti, kde vypovídal pod přísahou.

Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), patřil mezi představitele, kteří opakovaně vyzývali lidi, aby na počátku pandemie nenosili obličejové masky, pokud se u nich neprojeví příznaky onemocnění. Mezi svými četnými veřejnými i soukromými prohlášeními napsal v e-mailu z 5. února 2020, že „typická maska, kterou si koupíte v lékárně, není skutečně účinná jako ochrana před virem, který je dostatečně malý na to, aby prošel materiálem“.

O dva měsíce později Fauci a další vrcholní představitelé v USA změnili kurz a vydali všeobecné doporučení pro nošení masek bez ohledu na to, zda má člověk příznaky či nikoliv.

Když byl Fauci 23. listopadu pod přísahou dotázán, co změnilo jeho názor, nedokázal předložit žádné vědecké studie, o které by doporučení mohl opřít.

„Byl dotázán, jaká studie nebo jaké studie změnily jeho názor v tomto mezidobí, což je to, co tvrdil – tvrdil, že to bylo studováno. Nedokázal žádnou jmenovat,“ řekla Jenin Younesová, jedna z přítomných právníků, deníku The Epoch Times.

Generální prokurátor státu Missouri, Eric Schmitt (Republikáni), který byl také přítomen výpovědi uskutečněné v Marylandu, na sociálních sítích uvedl, že Fauci „nedokázal uvést jedinou studii“, která by podpořila jeho tvrzení, že nošení obličejových masek je proti covidu-19 účinné.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) provedlo změnu v doporučeních pro nošení masek (respirátorů) 3. dubna 2020. To vedlo k povinnému nošení masek a spotřebovávalo denně řádově stovky milionů jednorázových roušek. Úředníci, včetně tehdejšího ředitele CDC Dr. Roberta Redfielda, uvedli, že ke změně doporučení je vedly studie naznačující asymptomatický přenos covidu-19.

V doporučeních však necitovali žádnou konkrétní studii o účinnosti respirátorů. Vědci zjistili, že mnoho studií týkajících se respirátorů ve skutečnosti nepodporuje jejich používání, včetně studie prováděné samotným CDC, na kterou se hojně odvolávají vrcholní představitelé vládních úřadů.

Fauci změnu doporučení propagoval během vystoupení v televizi PBS a uvedl, že je založena na údajích o asymptomatickém přenosu onemocnění.

Od té doby Fauci ve svých opakovaných výzvách k používání respirátorů žádné studie necitoval.

Rozhovor se Zuckerbergem

Bylo zjištěno, že doktor Fauci v polovině roku 2020 sdělil zakladateli sociální sítě Facebook, Marku Zuckerbergovi, že původní doporučení nenosit obličejové masky bylo vydáno kvůli nedostatku masek. Změnu postoje objasňoval takto.

„Staly se dvě věci. Zaprvé se ukázalo, že máme dostatek vybavení, takže žádný nedostatek nebyl. Začalo být jasné, že látkové roušky – které nemusíte kupovat v obchodě, které si můžete vyrobit sami – jsou dostačující. A za třetí – a to je asi nejpřesvědčivější – když se ukázalo, že 20 až 45 % lidí, kteří byli nakaženi, nemělo žádné příznaky,“ řekl v polovině roku 2020 Fauci Zuckerbergovi.

„Takže riziko, že budete v kontaktu s někým, kdo si řekne: ,No, ty vypadáš dobře, já vypadám dobře, nejsme nakaženi‘, nebylo na místě, mohli jste to šířit asymptomaticky. Když si dáte všechny tyto věci dohromady, museli jsme se vyvinout z toho, že jsme říkali, že bychom možná měli s maskami počkat, protože jsme je potřebovali pro zdravotnické pracovníky, k tomu, že teď bychom měli všichni nosit masku, když jsou dostupné, a měli bychom se snažit držet odstup. To je jeden z příkladů vývoje, kdy získáváme více údajů a informací,“ dodal Fauci.

Fauci ani NIAID na žádosti o komentář k výpovědi nereagovali.

Výslech se uskutečnil na příkaz amerického soudce dohlížejícího na případ, který generální prokurátor státu Missouri Eric Schmitt a generální prokurátor Louisiany Jeff Landry (Republikáni), podali proti federální vládě a řadě vládních úředníků. Jádrem této žaloby je údajné spolčení vlády s velkými technologickými firmami za účelem nezákonné cenzury uživatelů sociálních sítí.

Během rozhovorů, které byly v neděli 27. listopadu odvysílány v pořadu Face the Nation na stanici CBS a Meet the Press na NBC, ani jedna stanice Faucimu nepoložila otázku týkající se jeho výpovědi.

Očekává se, že oficiální přepis jeho výpovědi bude zveřejněn později.

Jako další mají být v tomto případu vyslechnuti úředník FBI Elvis Chan a bývalá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Více…

Soudní zapisovatelka musela mít masku

Fauci usedl k výpovědi v sídle Národního ústavu zdraví (NIH) v Bethesdě ve státě Maryland. NIH je mateřskou agenturou NIAID, kterou se Fauci chystá do konce roku opustit. Výslech trval asi sedm hodin.

Fauci neměl na tváři masku a ani nikdo jiný, když výpověď začala, sdělila deníku The Epoch Times právnička Jenin Younesová z New Civil Liberties Alliance.

Žena, která přepisovala výslech, neboli soudní zapisovatelka, posmrkávala. Fauci se ženy zeptal, zda je nachlazená. Odpověděla, že má alergii.

„Asi o 15 minut později ji požádal, aby si nasadila roušku, a řekl, že je mu to nepříjemné, ‚a poslední věc na světě, kterou teď chci, je dostat covid‘,“ řekl Fauci podle paní Younesové. „Takže musela mít masku po celou dobu, po celý zbytek doby.“

„Tohle je v listopadu 2022 mentalita člověka, který uzamkl naši zemi & zničil nespočet životů & živobytí,“ uvedl na Twitteru generální prokurátor státu Missouri Eric Schmitt, který brzy zamíří do amerického Senátu. Schmit byl zvolen senátorem Spojených států v nedávných listopadových volbách.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.