Zdenka Danková

3. 12. 2022

ČR: V polské Lodži proběhlo na přelomu listopadu a prosince zasedání Ministerské rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se tam setkal s řadou svých protějšků. Na Ministerské radě OBSE vyzval k podpoře Ukrajiny.

Ministři zahraničních věcí účastnických států OBSE se na každoročním setkání, letošním 29. ročníku, věnovali především válce na Ukrajině, jejím dopadům na bezpečnost v Evropě a fungování OBSE. Během jednání Lipavský vyzval Rusko k zastavení války na Ukrajině a podpořil posílení pomoci Ukrajině ze strany OBSE, uvedl F. Hašek z odboru komunikace MZV.

„Rusko pošlapalo základní principy, na kterých byla OBSE založena,“ prohlásil šéf české diplomacie.

„Soubor závazků a opatření na posílení důvěry, na kterém je OBSE vystavěna, je unikátní a je nutné ho zachovat a dále rozvíjet. Jedinečným přínosem OBSE je také její celkový přístup k bezpečnosti,“ uvedl ministr ve svém projevu.

Přestože v současnosti čelí OBSE řadě výzev, ministr Lipavský vyjádřil své přesvědčení, že organizace může mít důležitou roli v rámci nové bezpečnostní architektury v Evropě.

lipavsky
Na snímku ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na 77. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, 21. září 2022. (Foto: ANGELA WEISS / AFP via Getty Images)

Česko poskytne v roce 2023 celkem 4 miliony korun na podporu OBSE pro válkou zasaženou Ukrajinu. Z peněz bude financováno například odminování a odstraňování nevybuchlé munice, oznámil Lipavský.

V důsledku obstrukcí Ruska v orgánech OBSE se působení organizace na Ukrajině zásadně omezilo: byla například ukončena Zvláštní monitorovací mise OBSE a snížily se tak možnosti OBSE pomáhat Ukrajině zvládat důsledky válečného konfliktu. Díky peněžním darům účastnických států bude nyní možné pomoc OBSE Ukrajině rozšířit, vysvětluje odbor komunikace MZV.

Vyšetřování válečných zločinů

Na okraji zasedání Ministerské rady pořádala Ukrajina s podporou členských států EU jednání na téma stíhání pachatelů válečných zločinů, ke kterým na Ukrajině v průběhu ruského napadení došlo.

„Ukrajinská státní zástupkyně Iryna Venediktovová… sbírá důkazy o genocidě a vyšetřuje přes osm tisíc případů potenciálních válečných zločinů. Vyšetřování se týká hlavně okupovaného Mariupolu a dalších těžce zasažených měst,“ uvedl Blesk již letos v dubnu.

K nejzávažnějším zločinům podle Venediktovové dochází ve městech pod dočasnou nadvládou Rusů, v těchto oblastech však zatím vyšetřování vést nelze. Na základě hrůz, které ukrajinské jednotky odhalily ve městech po odchodu Rusů, se odhaduje, že situace v déle okupovaných regionech bude ještě mnohem horší, psal Blesk

Šéf české diplomacie Lipavský se při své účasti vyslovil pro vznik zvláštního tribunálu k vyšetřování válečných zločinů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ocenil roli OBSE při dokumentaci válečných zločinů.

Na okraj ministerského zasedání se ministr Lipavský setkal se svými protějšky – ministrem estonským, arménským, ázerbajdžánským, srbským i s náměstkyní ministra zahraničí USA.

Mimo jiné zde Lipavský také převzal od ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby medaili Za zásluhy I. stupně, kterou mu v srpnu tohoto roku udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Jde o ocenění celé české diplomacie, která podporuje Ukrajinu od začátku ruské války. Budeme za Ukrajinou stát tak dlouho, dokud nezvítězí,“ řekl Lipavský.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sdružuje 57 účastnických států z Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky. Ministerská rada je druhým nejvyšším rozhodovacím orgánem OBSE a schází se jednou ročně.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.