Praha – Vláda na dnešním zasedání schválila poskytnutí tří peněžních darů pro Ukrajinu a Afghánistán ve výši téměř 71 milionů korun. Návrh podal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

31 milionů korun daruje ČR přímo Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny, které tyto prostředky využije na nákup dvou mobilních zdravotnických jednotek, mobilních stanových jednotek a zdravotnického autobusu. Prostřednictvím daru bude zajištěna mobilní zdravotní péče v obtížně přístupných místech se zničenou zdravotnickou infrastrukturou, včetně případné hromadné evakuace zraněných.

Dalších 20 milionů korun dostane město Znamjanka v Kirovohradské oblasti na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo pro nadcházející zimu. Modulární jednotky by dle ČTK měly být vybaveny a napojeny na energetickou a kanalizační síť do města.

„Jak víme, válečný konflikt na Ukrajině spolu s kritickou bezpečnostní situací na mnoha místech země vedl ke vnitřnímu vysídlení značného množství obyvatel. Ruskými útoky byly rovněž poničeny obytné budovy, což je v zimním období kritický stav. V tuto chvíli je třeba pomoci právě v této oblasti a zajistit tak alespoň základní ubytování pro vysídlené obyvatele,“ uvedl ministr Lipavský.

Zbylých 20 milionů dá česká vláda na pomoc Afghánistánu, a to prostřednictvím Zvláštního svěřeneckého fondu OSN pro Afghánistán (Special Trust Fund for Afghanistan). Fond vznikl na podzim 2021 z iniciativy Rozvojového programu OSN v reakci na převzetí moci hnutím Tálibán v srpnu 2021, Česko přispělo již na podzim 2021, a to jako vůbec první dárcovský stát. Fond se zaměřuje na poskytování základních služeb, posilování odolnosti komunit a podporu místních ekonomických aktivit.

„Je to záležitost, kterou děláme dlouhodobě. Je to základní prevence migrace,“ doplnil dle ČTK Lipavský.