Zdenka Danková

5. 12. 2022

Rusko násilně deportuje civilisty a civilistky z Ukrajiny, a to včetně dětí. Dopouští se tím válečných zločinů a pravděpodobně i zločinů proti lidskosti, uvádí mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

Zpráva AI uvádí, že poté, co ukrajinští civilisté opustí svůj domov, musejí projít detekční prověrkou nazvanou „filtrace“. Při tomto procesu jsou lidé vyslýcháni a donuceni podstoupit osobní prohlídku. Pokud jde zejména o muže ve věku vhodném pro vojenskou službu, jsou často navíc svévolně zatčeni, mučeni a vězněni v nelidských podmínkách. Tímto zacházením s civilisty Rusko páchá válečné zločiny, tvrdí Amnesty International.

Podle AI byly zaznamenány případy, kdy jsou ukrajinské děti násilně odtrhovány od svých rodin.

Milena (33 let) je podle AI jednou z uváděných svědků, kteří s Amnesty International sdíleli svoji osobní zkušenost s Ruskem vynucenou deportací již na jaře 2022. Milena se po několik týdnů schovávala v Mariupolu před bombardováním. Na začátku dubna bylo město dobyto ruskými jednotkami. Milena vypověděla, že jí a její rodině Rusové zabránili v útěku na západ do oblastí řízených ukrajinskou vládou.

„Začali jsme se ptát na evakuaci, kam je možné jít… Ruský voják nás přerušil a oznámil nám: ‚Jestli se nepřesunete do Doněcké oblasti nebo do Ruska, zůstanete tady navždy‘,“ vypověděla Milena pro Amnesty. Milenin manžel, bývalý člen ukrajinských námořních sil, byl při překročení hranic do Ruska údajně zadržen a uvězněn.

Amnesty předložila také následující zdokumentovaný případ jedenáctiletého chlapce, který byl během „filtrace“ oddělen od své matky. Ruské ozbrojené síly ho spolu s jeho matkou zajaly v železárnách v Mariupolu v polovině dubna 2022. Chlapec ve své výpovědi podle AI uvedl: „Mámu odvedli do jiného stanu. Vyslýchali ji… Řekli mi, že mě od mámy odvezou… Byl jsem vyděšený… Neřekli mi, kam máma pojede… Od té doby od ní nemám žádné zprávy.“

Vláda prezidenta Volodymyra Zelenského ustavila takzvanou Radu pro ochranu a bezpečnost dětí kvůli „podezřelým převozům“ z Ukrajiny do Ruska, která vyjednává s OSN.

„Diskutovali o tom, jak zastavit deportace ukrajinských dětí do Ruska a vrátit domů všechny, kteří byli násilně deportováni. Je to nejméně jedenáct tisíc dětí – známe je jménem. Ale to jsou jen ty, o kterých víme. Ve skutečnosti jich bylo deportovaných více,“ uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj podle stránky ct.24ceskatelevize.cz v polovině listopadu 2022, když jednal s generálním tajemníkem Organizace spojených národů Antóniem Guterresem.

Podle ČT24 je Ukrajina „schopná účinně vzdorovat přesile okupantů vojensky a získává zpět obsazená území“.

Zadržováním dětí, které podle Amnesty international vydává Kreml za humanitární akce, „zasahuje Rusko do vývoje další generace občanů napadené země“.

Mezinárodní právo považuje protiprávní deportace lidí během válečného konfliktu za válečný zločin, který v tomto případě dosud nebyl projednán mezinárodním soudem.

Násilné oddělování dětí od jejich rodin a nezákonné deportace dětí podle Amnesty International „ohrožují budoucnost nové generace Ukrajiny“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.