SOSP

12. 12. 2022

Autorka: Gabriela Sedláčková

Po roce a půl, kdy sbíráme případy cenzurních zásahů na sociálních sítích, pro vás zprostředkováváme jeden z těch závažnějších. Pravděpodobně nevratné zablokování jedné z nejpopulárnějších českých stránek na Facebooku – s více jak 230 tisíci fanoušky.

O případ se s námi podělil autor stránky – Tomáš Lukavec.

„Stránku jsem založil v roce 2016 a až do května roku 2022 jsem ji spravoval. Stálo mě to velké úsilí a vzalo mi to hodně peněz, nejen mně, ale celému týmu. Dosáhli jsme úspěchu.“

Obsah, který stránka Zákony bohatství produkovala, byl až do příchodu pandemie zaměřen na rozhovory s osobnostmi a vizionáři. S příchodem nemoci Covid19, protipandemických opatření a marketingové očkovací kampaně se začaly dít zvraty.

„I když mí hosté byli i v minulosti spíše kontroverzní (zvláště v oblasti zdraví, přírodní a alternativní léčby, duchovních metod, apod.), nikdy jsme nedostávali zákazy ani nebyli mazáni. Vše probíhalo formou dialogu. Vždy se objevovaly kritické hlasy, což jsme v týmu vítali a debatu podporovali. Pak ale FB zpřísnil v souvislostí s pandemií podmínky a už to jelo…“

Cenzurní zásahy na stránku přicházely postupně. Jeden z prvních přišel za rozhovor s Jindřichem Rajchlem – za to, že citoval oficiální dokumenty společnosti Pfizer. Další zásah byl za debatu s Janem Tománkem, zakladatelem Zdravého fóra, který varoval diváky před zvůlí státu v porovnání s opatřeními v Šanghaji. Tamní obyvatelé tam tehdy zažívali tvrdá opatření a Jan Tománek popisoval, jak fungují. Další zásah: rozhovor s třemi zdravotními sestrami, které na základě zkušeností z praxe popisovaly pozitiva i negativa vakcín. „Cíleně jsme zdravotní sestry vybírali tak, aby jedna byla nakloněna očkování, druhá vůbec a třetí byla na středu.“

Stránka sbírala cenzurní zásahy v podstatě celý rok, přibližně s rozestupem dvou měsíců. Autoři jsou doposud přesvědčeni o tom, že nenabízeli žádný toxický obsah. Některé z rozhovorů mají dosud zálohované a mohou na vyžádání poskytnout.

„Jednoho dne jsem byl v Bangkoku na letišti a zjistil jsem, že mě Facebook úplně odříznul. Dnes se ke správě stránky vůbec nedostanu, admin práva mi byla odebrána. Zbyly mi jen printscreeny a pár zálohovaných videí, které jsou ke zhlédnutí na YouTube. Upřímně si myslím, že je to práce factcheckerů, kterým se nelíbil náš dosah. Ten totiž činil od 700 000 do 1 800 000 zhlédnutí. Byl jsem samozřejmě trnem v oku očkovací propagandy.

Mrzí mě, že v tom jsou roky mé práce a nějaká skupina fanatiků, možná, že konkurence, dostala esa v rukávu mě zablokovat. Copak moje stránka, založím si novou. Ale to umlčení kritického hlasu a ponížení z pozice anonymních trollů je šílené. Považuji to za totalitní praktiku.“

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.