Mimi Nguyen Ly

23. 12. 2022

Floridský nejvyšší soud ve čtvrtek oznámil, že schválil žádost guvernéra Rona DeSantise o ustavení velké poroty, která bude 12 měsíců vyšetřovat případná pochybení související s vakcínami zamýšlenými proti covidu-19.

Republikán DeSantis má v hledáčku společnosti Pfizer-BioNTech a Moderna a jejich vedoucí pracovníky, jakož i lékařské asociace nebo organizace zapojené do poskytování anticovidových vakcín na Floridě.

Guvernér se mimo jiné snaží prověřit, zda byly šířeny klamavé informace o „vakcínách, jejichž cílem má být zabránit infekci, příznakům a přenosu covidu-19“.

O DeSantisově žádosti rozhodovalo 6 soudců, z toho tři byli do funkce jmenovaní jím. Žádost podpořilo pět soudců, jeden byl proti.

Předsedat soudu bude soudce Ronalda Ficarrottu z Tampy a členové velké poroty by měli být vybráni z pěti soudních obvodů. Obvykle se celostátní poroty skládají z 18 členů.

Floridský guvernér ve své žádosti (pdf) soudu z 13. prosince argumentoval tím, že „je pravděpodobné, že jednotlivci a společnosti, které k tomu mají motivaci“, vytvořili dojem, že očkování anticovidovou vakcínou zabrání lidem šířit nemoc mezi ostatními.

Tento názor zastávaly a prosazovaly různé státní a federální zdravotnické orgány a subjekty, včetně poradce Bílého domu pro covid-19 Dr. Anthonyho Fauciho a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), poznamenal DeSantis a dodal, že je „nemožné si představit, že by k tomuto názoru samo dospělo tolik vlivných osob“.

Guvernér ve své žádosti rovněž poznamenal, že společnosti Pfizer a Moderna a jejich vedoucí pracovníci učinili prohlášení, že kromě jiného jsou vakcíny těchto společností vysoce účinné při prevenci přenosu covidu-19.

Řada studií zjistila, že vakcíny šíření covidu-19 neomezují, a stále více prací ukazuje, že účinnost vakcín proti infekci během několika týdnů nejenže klesá, ale mění se v negativní.

Stále více lékařů a vědců také tvrdí, že mladí lidé by tyto vakcíny neměli dostávat kvůli zprávám o zánětech srdce spojených s očkováním. Studie provedená v Izraeli zjistila, že po zavedení vakcíny proti covidu-19 ve státě došlo k 25procentnímu nárůstu počtu přivolávání pohotovosti kvůli srdečnímu infarktu u izraelských mužů ve věku 16 až 25 let.

„Hlavní otázka, kterou si musíme položit, je, zda máme na základě této studie a mnoha dalších studií dostatek důkazů, abychom mohli říci stop,“ řekl Retsef Levi, profesor na Massachusettském technologickém institutu, koncem listopadu deníku The Epoch Times s odkazem na nedávnou izraelskou studii. „Zastavíme tyto vakcíny u mladých jedinců, ale možná i celkově, a dáme si na čas, abychom se opravdu velmi, velmi pečlivě podívali a prozkoumali každý údaj a dali dohromady všechny možné údaje, abychom pochopili, jaká je odpověď.“

DeSantis ve své žádosti také uvedl: „Floridský zákon zakazuje podvodné praktiky, včetně šíření nepravdivé nebo zavádějící reklamy na léčiva a používání jakéhokoli prohlášení nebo náznaku v jakékoli reklamě týkající se léku, že aplikace léku je účinná, i když není.“

„Farmaceutický průmysl má za sebou notoricky známou historii klamání veřejnosti za účelem finančního zisku. Byly vzneseny otázky ohledně pravdivosti prohlášení farmaceutických výrobců vakcín proti covidu-19, zejména pokud jde o přenos, prevenci, účinnost a bezpečnost.“

„Je třeba provést šetření, aby se zjistilo, zda se farmaceutický průmysl nedopustil podvodných praktik. Obyvatelé Floridy si zaslouží znát pravdu.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.