Jana Novotná

26. 12. 2022

Prezident Miloš Zeman dnes pronesl svůj poslední vánoční projev, který se záhy stal tématem komentářů politiků a dalších osobností na sociálních sítích. Vybrali jsme pro vás hodnocení některých z nich, tak jak je zveřejnili na svých facebookových a twitterových účtech.

Premiér Petr Fiala na facebookovém účtu ocenil prezidentovu podporu Izraele:

„Projev M. Zemana byl do značné míry jeho vlastním ohlédnutím za dlouhou politickou kariérou. Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je např., že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií je největší výzva, se kterou se musíme v současné době vypořádat. Oceňuji také prezidentovu dlouholetou podporu Izraele.“

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová ocenila na svém twitterovém účtu Zemanův odklon od Ruska a jeho podporu Ukrajiny:

„Oceňuji, že Miloš Zeman dnes symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska směrem k plné podpoře Ukrajiny. Jeho rozloučení ohlašuje blížící se závěr jedné éry. Tu definitivní tečku za ní můžeme udělat v lednových volbách. Věřím, že po nich společně začneme řešit budoucnost nás všech.“

Další z prezidentských kandidátů Petr Pavel postrádal v Zemanově projevu podporu lidí a výzvu ke klidu:

„Nechci přidávat hodnocení M. Zemana, lidé už ho slyšeli dost. Mohu ale říci, co dnes od prezidenta neslyšeli, ačkoli to slyšet měli: Naše země i lidé za sebou mají náročný rok a těžké časy nás ještě čekají, ale zvládli jsme už i horší období, takže klid, i tentokrát to zvládneme.“

Andrej Babiš jako další prezidentský kandidát se současným prezidentem převážně souhlasil, postrádal však vizi na závěr:

„S panem prezidentem souhlasím s výběrem nejdůležitějších událostí uplynulého roku. A i s jejich hodnocením. S tím, že Rusko musí opustit Ukrajinu, aby se do této země vrátil mír. V projevu mi na závěr přeci jen chyběla vize, výhled do budoucna a přání, aby se České republice v dalších letech dařilo ještě lépe než doposud. Od končícího prezidenta a tak zkušeného politika bych slova směrem do dalších let slyšel rád. Také bych očekával větší povzbuzení lidí do těžkých časů, které nás čekají.“

Další z kandidátů na prezidenta Pavel Fischer zhodnotil projev převážně kriticky – Zeman podle něj nezanechal „nic k přemýšlení“:

„Miloš Zeman dnes obhajoval sebe a své minulé činy. Jeho projev nepřinesl nic nového, neměl ani mnoho společného s vánočním poselstvím. Nezanechal nic k přemýšlení, jediný výhled do budoucnosti se týkal vlastního důchodu Miloše Zemana.

Hodnotím pozitivně, že prezident republiky odsoudil ruskou okupaci Ukrajiny a akcentoval vztah s Izraelem, což obojí vítám. Miloš Zeman mimo jiné řekl, že „se snažil, aby ČR si uchovala suverenitu a nepodlehla jakémukoli vnějšímu tlaku.“ V tomto smyslu se snažil opravdu málo.

Miloš Zeman se stal symbolem servility vůči východním mocnostem. Při tom urážel a rozděloval. Skutečná bilance jeho prezidentství není tak nekritická, jak ji přednesl dnes ve svém projevu.“

Novinář a politický komentátor Jindřich Šídlo pro změnu se sarkasmem zacitoval z konce prezidentova projevu:

„,A kdybychom se už víckrát neviděli…‘ Jo, to by asi bylo úplně nejlepší.“

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.