Lídr republikánské menšiny v americké Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy se rozhodl podpořit znovu zavedení pravidla, které umožňuje kterémukoliv členu dolní komory podat návrh na odvolání předsedy Sněmovny reprezentantů a hlasování o novém.

McCarthyho změna postoje přichází v době, kdy se očekává, že první hlasování nově svolaného 118. Kongresu začne 3. ledna v poledne. McCarthy je favorizovaný nástupce odcházející předsedkyně sněmovny demokratky Nancy Pelosiové. Republikáni budou mít v novém funkčním období nepatrnou většinu 222 sněmovních křesel ze 435.

Aby však byl McCarthy zvolen předsedou, musí získat hlasy většiny všech přítomných sněmovních kongresmanů. To znamená, že pokud budou přítomni všichni, může si McCarthy dovolit ztratit pouze čtyři republikánské hlasy.

Pět sněmovních republikánů v čele s Andy Biggsem v minulých týdnech prohlásilo, že pro McCarthyho nebudou hlasovat za žádných okolností, ale to bylo ještě předtím, než McCarthy změnil názor na otázku jednoduššího odvolání předsedy Sněmovny.

McCarthy uvedl, že k souhlasu s obnovením pravidla došel během dlouhého konferenčního hovoru s ostatními republikány ze Sněmovny reprezentantů v neděli pozdě večer.

I když byl McCarthy původně proti, tlak frakce vedené Biggsem a těsná většina, kterou republikáni získali v průběžných volbách 8. listopadu, jej přiměly k četným ústupkům ve snaze dosáhnout 218 hlasů.

Podle republikána Randyho Webera se na detailech, jak přesně bude nový návrh na uvolnění předsednického křesla fungovat, bude ještě pracovat, ale McCarthy v konferenčním hovoru řekl, že návrh podpoří.

„Členové [frakce] se obávají, že nahoře je konsolidováno příliš mnoho moci, a já to chápu,“ sdělil Weber pro The Epoch Times.

„Kevin McCarthy odvedl dobrou práci, aby dal všechny dohromady, a tak skutečnost, že je ochoten říci: ‚Pojďme s pěti členy,‘je povzbudivá.“

V neděli ale přišla k McCarthymu špatná zpráva z jiného směru, když se jiných šest sněmovních republikánů podepsalo pod dopis, v němž dali najevo, že jsou s Kaliforňanem i přes jeho nedávné ústupky nadále nespokojeni.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.