Peter Wilson

3. 1. 2023

Druhý Konvoj svobody, který se měl konat v únoru v kanadském Winnipegu, byl zrušený z bezpečnostních důvodů a kvůli „osobním útokům“, oznámil jeden z organizátorů.

Demonstrace, která byla pojmenovaná i jako „Konvoj světové jednoty“, se měla konat mezi 17. a 20. únorem a měla být vzpomínkou na demonstranty, kteří v zimě minulého roku v Ottawě podpořili původní hnutí Konvoj svobody proti kanadským restrikcím a nařízenému očkování proti covidu-19.

„Hlavním důvodem zrušení Konvoje svobody 2.0 je to, že od doby, kdy jsem oficiálně oznámil plány přivést oficiální Konvoj svobody 2.0 zpět do Ottawy na čtyřdenní sraz, jsem zaznamenal několik narušení bezpečnosti a útoků na osobní reputaci proti mně a dalším členům týmu Canada Unity,“ napsal organizátor James Bauder, zakladatel nadace Canada Unity Foundation, v tiskové zprávě 31. prosince 2022.

„V důsledku těchto narušení bezpečnosti, která jsou mimo naši kontrolu, nemohu s čistým svědomím zaručit veřejnou bezpečnost, jak jsem slíbil,“ dodal s tím, že akce je zrušena „až do odvolání“.

Winnipeg byl vybrán kvůli tomu, že je považován za „střed Kanady“, který je pro Kanaďany od pobřeží k pobřeží nejlépe dostupný, jak uvedl jeden z organizátorů během livestreamu na Facebooku 25. prosince.

„Budeme zvát skupiny celého národa, aby se k nám připojily v jednotě za lepší budoucnost, za řešení pro děti po celém světě i v rámci Kanady,“ řekl organizátor.

Další z organizátorů Konvoje svobody 2.0, Ron Clark, během vánočního livestreamu na Facebooku uvedl, že se do Winnipegu sjedou jednotlivé konvoje „ze severu i z jihu“ a že se budou konat také samostatná setkání příznivců konvoje ve městech v jiných zemích.

Bauder během livestreamu upřesnil, že hlavní konvoj plánuje projet kolem hlavního města, Ottawy, ale nezastaví se tam.

Vzhledem k tomu, že akce byla zrušena, Bauder požádal příznivce, aby se místo toho zaměřili na soudní spory, v nichž v současné době figurují někteří organizátoři Konvoje svobody.

Tamara Lichová, Chris Barber a Benjamin Dichter jsou uvedeni jako žalovaní v žalobě podané jménem státního zaměstnance z Ottawy Zexiho Liho spolu s dalšími „obyvateli, podniky a zaměstnanci centra“, kteří po organizátorech požadují odškodné ve výši 306 milionů dolarů.

„Právní bitva za osvobození mých bratrů a sester z konvoje, kterým je dodnes ubližováno, bude pro mě a tým Canada Unity pro rok 2023 NEJVYŠŠÍ prioritou,“ napsal Bauder.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.