Druhý Konvoj svobody, který se měl konat v únoru v kanadském Winnipegu, byl zrušený z bezpečnostních důvodů a kvůli „osobním útokům“, oznámil jeden z organizátorů.

Demonstrace, která byla pojmenovaná i jako „Konvoj světové jednoty“, se měla konat mezi 17. a 20. únorem a měla být vzpomínkou na demonstranty, kteří v zimě minulého roku v Ottawě podpořili původní hnutí Konvoj svobody proti kanadským restrikcím a nařízenému očkování proti covidu-19.

„Hlavním důvodem zrušení Konvoje svobody 2.0 je to, že od doby, kdy jsem oficiálně oznámil plány přivést oficiální Konvoj svobody 2.0 zpět do Ottawy na čtyřdenní sraz, jsem zaznamenal několik narušení bezpečnosti a útoků na osobní reputaci proti mně a dalším členům týmu Canada Unity,“ napsal organizátor James Bauder, zakladatel nadace Canada Unity Foundation, v tiskové zprávě 31. prosince 2022.

„V důsledku těchto narušení bezpečnosti, která jsou mimo naši kontrolu, nemohu s čistým svědomím zaručit veřejnou bezpečnost, jak jsem slíbil,“ dodal s tím, že akce je zrušena „až do odvolání“.

Winnipeg byl vybrán kvůli tomu, že je považován za „střed Kanady“, který je pro Kanaďany od pobřeží k pobřeží nejlépe dostupný, jak uvedl jeden z organizátorů během livestreamu na Facebooku 25. prosince.

„Budeme zvát skupiny celého národa, aby se k nám připojily v jednotě za lepší budoucnost, za řešení pro děti po celém světě i v rámci Kanady,“ řekl organizátor.

Další z organizátorů Konvoje svobody 2.0, Ron Clark, během vánočního livestreamu na Facebooku uvedl, že se do Winnipegu sjedou jednotlivé konvoje „ze severu i z jihu“ a že se budou konat také samostatná setkání příznivců konvoje ve městech v jiných zemích.

Bauder během livestreamu upřesnil, že hlavní konvoj plánuje projet kolem hlavního města, Ottawy, ale nezastaví se tam.

Vzhledem k tomu, že akce byla zrušena, Bauder požádal příznivce, aby se místo toho zaměřili na soudní spory, v nichž v současné době figurují někteří organizátoři Konvoje svobody.

Tamara Lichová, Chris Barber a Benjamin Dichter jsou uvedeni jako žalovaní v žalobě podané jménem státního zaměstnance z Ottawy Zexiho Liho spolu s dalšími „obyvateli, podniky a zaměstnanci centra“, kteří po organizátorech požadují odškodné ve výši 306 milionů dolarů.

„Právní bitva za osvobození mých bratrů a sester z konvoje, kterým je dodnes ubližováno, bude pro mě a tým Canada Unity pro rok 2023 NEJVYŠŠÍ prioritou,“ napsal Bauder.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.