Vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že čínský režim uvádí nedostatečná data o úmrtích a hospitalizacích lidí v důsledku nakažení onemocněním covid-19 v Číně.

„Domníváme se, že současná čísla zveřejňovaná z Číny nedostatečně zobrazují skutečný dopad nemoci, pokud jde o hospitalizace, hospitalizace na jednotkách intenzivní péče a zejména úmrtí,“ řekl novinářům na brífinku pro média 4. ledna Mike Ryan, ředitel WHO pro mimořádné situace.

„A rádi bychom viděli více údajů na geografickém základě v celé Číně.“

Koncem prosince Čínská komunistická strana zúžila definici pro klasifikaci úmrtí, která lze přičíst covidu-19, a započítala pouze ta, která se týkala zápalu plic nebo respiračního selhání vyvolaného covidem-19, což překvapilo některé světové zdravotnické odborníky.

Čínský režim denně uvádí jednociferné počty úmrtí na covid-19.

„Stále nemáme k dispozici úplné údaje,“ komentuje situaci Ryan.

Pacienti na nosítkách v nemocnici Tongren v Šanghaji 3. ledna 2023. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)
Pacienti na nosítkách v nemocnici Tongren v Šanghaji 3. ledna 2023. (Hector Retamal / AFP via Getty Images)

Ryan uvedl, že WHO považuje definici čínského režimu pro úmrtí způsobená covidem-19 za „velice úzkou“. Vyzval k širší definici, aby bylo možné získat úplnější obraz o dopadu covidu-19 v Číně.

Pokyny WHO (pdf) stanoví, že úmrtí by měla být přičítána covidu-19, pokud jsou důsledkem „klinicky kompatibilního onemocnění, v pravděpodobném nebo potvrzeném případě covidu-19, pokud neexistuje jasná alternativní příčina úmrtí, kterou nelze spojovat s onemocněním covid-19 (například úraz)“.

V pokynech se rovněž uvádí, že úmrtí na onemocnění covid-19 „nelze přičítat jinému onemocnění“, například rakovině, a mělo by být započítáno jako úmrtí na onemocnění covid-19, i když existuje podezření, že závažný průběh onemocnění covid-19 mohlo vyvolat již existující onemocnění.

Podle nejnovějšího odhadu londýnské zdravotnické analytické společnosti Airfinity může do 23. ledna, druhého dne lunárního nového roku, v zemi každý den zemřít na covid-19 až 25 000 lidí. Předpokládá se, že infekce dosáhne svého prvního vrcholu 13. ledna, kdy bude denně zaznamenáno 3,7 milionu případů nakažení.

V současné době se v Číně denně nakazí 1,8 milionu lidí, přičemž od 1. prosince se kumulativně vyskytlo 20,4 milionu případů, uvedla společnost Airfinity ve svém prohlášení (zdroj) zveřejněném 29. prosince a aktualizovaném 30. prosince o ještě chmurnější čísla.

Z toho vyplývá, že v Číně pravděpodobně denně dochází k 11 000 úmrtím souvisejícím s virem, uvedla společnost Airfinity.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.