Mimi Nguyen Ly

5. 1. 2023

Vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že čínský režim uvádí nedostatečná data o úmrtích a hospitalizacích lidí v důsledku nakažení onemocněním covid-19 v Číně.

„Domníváme se, že současná čísla zveřejňovaná z Číny nedostatečně zobrazují skutečný dopad nemoci, pokud jde o hospitalizace, hospitalizace na jednotkách intenzivní péče a zejména úmrtí,“ řekl novinářům na brífinku pro média 4. ledna Mike Ryan, ředitel WHO pro mimořádné situace.

„A rádi bychom viděli více údajů na geografickém základě v celé Číně.“

Koncem prosince Čínská komunistická strana zúžila definici pro klasifikaci úmrtí, která lze přičíst covidu-19, a započítala pouze ta, která se týkala zápalu plic nebo respiračního selhání vyvolaného covidem-19, což překvapilo některé světové zdravotnické odborníky.

Čínský režim denně uvádí jednociferné počty úmrtí na covid-19.

„Stále nemáme k dispozici úplné údaje,“ komentuje situaci Ryan.

Pacienti na nosítkách v nemocnici Tongren v Šanghaji 3. ledna 2023. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)
Pacienti na nosítkách v nemocnici Tongren v Šanghaji 3. ledna 2023. (Hector Retamal / AFP via Getty Images)

Ryan uvedl, že WHO považuje definici čínského režimu pro úmrtí způsobená covidem-19 za „velice úzkou“. Vyzval k širší definici, aby bylo možné získat úplnější obraz o dopadu covidu-19 v Číně.

Pokyny WHO (pdf) stanoví, že úmrtí by měla být přičítána covidu-19, pokud jsou důsledkem „klinicky kompatibilního onemocnění, v pravděpodobném nebo potvrzeném případě covidu-19, pokud neexistuje jasná alternativní příčina úmrtí, kterou nelze spojovat s onemocněním covid-19 (například úraz)“.

V pokynech se rovněž uvádí, že úmrtí na onemocnění covid-19 „nelze přičítat jinému onemocnění“, například rakovině, a mělo by být započítáno jako úmrtí na onemocnění covid-19, i když existuje podezření, že závažný průběh onemocnění covid-19 mohlo vyvolat již existující onemocnění.

Podle nejnovějšího odhadu londýnské zdravotnické analytické společnosti Airfinity může do 23. ledna, druhého dne lunárního nového roku, v zemi každý den zemřít na covid-19 až 25 000 lidí. Předpokládá se, že infekce dosáhne svého prvního vrcholu 13. ledna, kdy bude denně zaznamenáno 3,7 milionu případů nakažení.

V současné době se v Číně denně nakazí 1,8 milionu lidí, přičemž od 1. prosince se kumulativně vyskytlo 20,4 milionu případů, uvedla společnost Airfinity ve svém prohlášení (zdroj) zveřejněném 29. prosince a aktualizovaném 30. prosince o ještě chmurnější čísla.

Z toho vyplývá, že v Číně pravděpodobně denně dochází k 11 000 úmrtím souvisejícím s virem, uvedla společnost Airfinity.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.