Matematik z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D. se v rozhovoru s projektem Inovace republiky hovoří o „neuvěřitelné situaci“, kdy vládní úřady ani zdravotní pojišťovny nejsou ochotné zveřejňovat data, která by mohla odpovídat na zásadní otázky týkající se účinků očkování proti onemocnění covid-19.

„Celá západní Evropa má obrovskou nadúmrtnost. Nadúmrtnost mezi mladými lidmi je velká, ale nikde nejsou data, abychom si mohli vysvětli jestli jde o očkované lidi nebo ne? Jak dlouho po očkování? Celková data o úmrtí v Evropě jsou přitom nezpochybnitelná. Například Velká Británie neměla nadúmrtí ne 1%, ale nějakých 15% nadúmrtí, Austrálie má obrovské nadúmrtí, Nový Zéland má nadúmrtí, Spojené státy, Švédsko, těch zemí, která mají nevysvětlitelná nadúmrtí je spousta. Pak jsou země, kde je nevysvětlitelný pokles porodnosti. Bohužel je k tomu velké ticho, takže se množí různé spekulace. Bohužel je velké mediální ticho, ale bohužel nejsou zveřejňována data,“ říká v rozhovoru matematik RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.

Proč je důležité zveřejnit data? Proč má Evropa tak velkou nadúmrtnost? Proč SÚKL přestal zveřejňovat data a proč nemáme žádná relevantní data o účinnosti vakcín?

„O účinnosti vakcín minimálně od nástupu britské varianty, tak nevíme vůbec nic. Systémy jsou narvané hlášením k podezření na nežádoucí účinky. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv to pro jistotu přestal zveřejňovat. Když se na to zeptáme, tak se s daty nepracuje. Nikdo nedělá žádné analýzy, ale jen zaznívá nedívejte se tam,“ říká RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D.

Tomáš Fürst vystudoval matematické modelování na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy. Učí matematiku všeho druhu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Věnuje se matematickému modelování přírodních procesů, práci s daty, bayesovské pravděpodobnosti, strojovému učení, ale i technické a průmyslové matematice. Díky Fulbrightovu stipendiu studoval na jedné z nejlepších světových univerzit v USA a leccos se tam naučil. Poslední dobou se nerad, ale zato pravidelně vyjadřuje k věcem veřejným.