Americký Senátor Marco Rubio je „silně znepokojen“ rozhodnutím bankovního gigantu JP Morgan Chase spolupracovat s čínskou společností ByteDance na vývoji platebních systémů nové generace.
Společnost ByteDance je mateřskou společností TikToku a vzbudila pozornost kvůli svým vazbám na Komunistickou stranu Číny (KS Číny).
Jak JP Morgan, tak ByteDance se dříve odmítly vyjádřit k partnerství nebo k tomu, kdy začalo, ale platební systém, který koncerny společně nasadily, údajně „umožňuje mezi ByteDance a J.P. Morgan výměnu dat v reálném čase“, takže ByteDance může „vidět a sledovat platby“.
Takový projekt vyvolává řadu obav týkajících se národní bezpečnosti, protože zákony KS Číny vyžadují, aby společnosti se sídlem v Číně na požádání zpřístupnily straně všechna data, která mají k dispozici. To znamená, že veškeré americké bankovní informace, které jdou přes ByteDance, může KS Číny účinně kontrolovat.
Rubio tuto dohodu kritizoval v dopise adresovaném generálnímu řediteli JP Morgan Jamiemu Dimonovi a požádal jej, aby společnost zdůvodnila tento krok, který by mohl ohrozit bezpečnost amerických spotřebitelů.
„Pomoc internetovým společnostem při budování platebních systémů v reálném čase, centralizaci bankovních struktur a zefektivnění přístupu k finančním informacím milionů uživatelů je nepochybně lukrativní,“ napsal Rubio v dopise z 11. ledna.
„Nicméně tím, že JP Morgan Chase ve spolupráci s ByteDance vytvořila pokladnici soukromých dat, včetně dat milionů Američanů, fakticky předala kombinaci k trezoru také KS Číny.“
Známá hrozba pro národní bezpečnost
Dimon, který je generálním ředitelem banky od roku 2005, se dlouhodobě zaměřuje na upevňování ekonomické provázanosti Spojených států a Číny.
V rozhovoru pro Fox News z 10. ledna Dimon prohlásil, že Spojené státy by neměly omezovat obchodní vztahy s komunistickou Čínou, a bagatelizoval hrozbu, kterou představuje KS Číny.
„Ano, ve spoustě zemí, kde [podnikáme], existuje mnoho výzev,“ řekl Dimon.
„Odchod ze země není pro budoucnost Ameriky tím nejlepším.“
V prosinci společnost ByteDance přiznala, že její zaměstnanci aktivně sledovali americké novináře, kteří o společnosti informovali, ve snaze vystopovat interní zdroje, které mohly reportérům vyzradit informace. Tato „akce“ byla prováděna prostřednictvím nezákonného přístupu k údajům o IP adresách uživatelů zasílaných společnosti z TikToku a křížovým porovnáním těchto údajů s daty o zaměstnancích společnosti ByteDance, kteří mohli sloužit jako zdroje.
„Týmem, který dohlížel na sledovací kampaň, bylo oddělení interního auditu a kontroly rizik společnosti ByteDance, oddělení se sídlem v Pekingu, které je primárně zodpovědné za provádění vyšetřování potenciálních pochybení současných a bývalých zaměstnanců společnosti ByteDance,“ uvádí se ve zprávě Buzzfeed.
Ředitel CIA William Burns s odvoláním na zákony KS Číny o datech varoval, že TikTok představuje hrozbu pro národní bezpečnost právě kvůli svým vazbám na společnost ByteDance a možnému zneužití dat při vlivových operacích KS Číny.
„Vzhledem k tomu, že mateřská společnost TikToku je čínská společnost, čínská vláda si může vyžádat soukromé údaje mnoha uživatelů TikToku v této zemi a také ovlivňovat obsah toho, co se na TikToku děje, tak, aby to vyhovovalo zájmům čínského vedení,“ řekl Burns během prosincového rozhovoru pro PBS.
„Myslím, že to jsou skutečné výzvy a zdroj skutečných obav.“
Rubio sdělil, že rozhodnutí JP Morgan vybrat si společnost ByteDance pro vývoj platebního systému je ranou pro národní bezpečnost, protože by pravděpodobně umožnilo KS Číny výrazně zvýšit svůj přístup k nejdůležitějším soukromým informacím Američanů.
„Je dost znepokojivé, že společnost JP Morgan Chase posluhuje Pekingu a nepravdivě charakterizuje ‚poslání společnosti ByteDance jako inspiraci pro kreativitu a obohacení života‘, namísto šíření propagandy KS Číny a cenzurování odkazů na genocidu Ujgurů,“ řekl Rubio.
„Ještě znepokojivější však je, že společnost JP Morgan Chase nyní aktivně spolupracuje s ByteDance na rozšíření kapacity pro ‚výměnu dat v reálném čase, sledování a dohledávání‘ a ‚zobrazování a monitorování plateb‘ ve světle opakovaného hrubého zneužívání informací o uživatelích.“
Deník Epoch Times požádal společnosti ByteDance a JP Morgan Chase o vyjádření.
Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.