Přesně před týdnem oznámil tisku právník amerického prezidenta Joea Bidena, že v jeho kanceláři v Penn Biden Centre ve Washingtonu, D. C., byly několik dní před volbami 2022 nalezeny vládní dokumenty označené jako tajné – dle všeho jde o dokumenty z doby, kdy byl viceprezidentem, a po odchodu z funkce je dle povinnosti nevrátil Národním archivům.

K samotnému nálezu došlo asi o dva měsíce poté, co Biden komentoval v pořadu „60 Minutes“ Trumpovy tajné dokumenty. Na otázku moderátora, co si myslel, když uviděl záběr na tajné dokumenty, které zabavili agenti FBI v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago, Biden odpověděl: „Jak se to mohlo stát? Jak může být někdo tak nezodpovědný… naprosto nezodpovědný?“

První vyjádření o nalezení jeho dokumentů poskytl Joe Biden novinářům 10. ledna 2023, kdy řekl, že o nalezených dokumentech dosud nevěděl a že jej to překvapilo.

Během dalších dní se dozvídáme, že Bidenovi právníci oznámili 20. prosince 2022 ministerstvu spravedlnosti další nález dokumentů klasifikovaných jako tajné v garáži Bidenova domu ve Wilmingtonu v Delaware. To prezident na dotaz Fox News okomentoval slovy: „Ale jak jsem řekl na začátku tohoto týdne, lidé vědí, že beru tajné dokumenty a tajné materiály vážně.“ A nezapomněl dodat, že jeho tým „úplně a zcela“ spolupracuje s ministerstvem spravedlnosti.

Téhož dne, 12. ledna, oznámili Bidenovi právníci nález ještě dalšího svazku utajovaných dokumentů v místnosti spojené s garáží – opět ve Wilmingtonu.

Reakce

V rozhovoru na CNN 14. 1. komentoval události David Gergen, bývalý poradce Bílého domu: „To je velmi, velmi velká věc.“ „Nemyslím si, že jen tak sedět a chovat se, jako by se nic nestalo, je dobrá strategie. To by je smetlo,“ řekl Gergen moderátorovi Andersonovi Cooperovi s tím, že čím déle se Bílý dům bude zdráhat říci pravdu, tím dychtivěji si americká veřejnost bude klást otázku: „Co skrývají?“

Josh Hammer, editor názorové sekce pro Newsweek a právník First Liberty Institute, spekuluje v komentáři pro The Epoch Times, že „deep state“ nebo Demokratický národní výbor už možná Bidena v čele nechtějí: „Těžko mě napadá rozumnější vysvětlení, proč to všechno vychází najevo až nyní.“

Bývalý Obamův přední poradce David Axelrod vidí věc s Bidenovými dokumenty jako „obrovský dar Trumpovi“.

Jonathan Turley, profesor práva na Univerzitě George Washingtona a přispěvatel Fox News, reagoval v sobotu na Twitteru na další nález dokumentů: „Případ ukazuje, že více než dva měsíce po prvním nálezu Bidenův tým stále nedokončil důkladnou prohlídku. Je děsivé myslet na to, jak by prezident postupoval, kdyby ‚nebral tajné dokumenty vážně‘.“

Podle Paula Kamenara, právníka Národního právního a politického centra, vyvolává nález potenciálně utajovaných dokumentů v bývalé kanceláři prezidenta Joea Bidena v Penn Biden Center obavy vzhledem k vazbám univerzity na Čínu a potenciálně na Komunistickou stranu Číny. Narážel tak na zprávy ohledně 54 milionů dolarů, které získala Pensylvánská univerzita z Číny darem mezi lety 2016–2019. Z toho jeden samostatný dar přes 14 milionů dolarů získala univerzita tři měsíce po otevření Penn Biden Centra.

Pokud jde o reakce republikánů, obecně je lze shrnout do několika slov: „je to pokrytectví“, používá se „dvojí metr“ a volají po vyšetřování.