Jeff Louderback

25. 1. 2023

Poté, co v Kalifornii došlo v posledních dnech ke třem masovým střelbám, při nichž zemřelo nejméně 18 lidí, vyzval prezident Joe Biden 24. ledna Kongres, aby přijal zákon o zákazu poloautomatických a automatických zbraní.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová během svého brífinku 24. ledna řekla: „Prezident Biden stejně jako většina Američanů věří, že jde o naléhavý problém; že příliš mnoho našich sousedů, kolegů, dětí přichází o život kvůli násilí páchanému střelnými zbraněmi. Za posledních dvacet let zemřelo na následky střelných zbraní více dětí školního věku než policistů ve službě a vojáků v aktivní službě dohromady.“

Na setkání s demokratickými zákonodárci v Bílém domě 24. ledna Biden oznámil, že do Kalifornie pojede viceprezidentka Kamala Harrisová, která tam dříve působila jako vrchní státní zástupkyně a senátorka.

Prezident vybídl zákonodárce, aby přijali federální zákaz útočných zbraní, který byl podepsán v roce 1994 a jehož platnost skončila v roce 2004. V pondělí (23. ledna 2023) jej znovu předložila demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.

„Znovu naléhavě žádám obě komory Kongresu, aby urychleně jednaly a doručily mi na stůl tento zákaz útočných zbraní a podnikly kroky k zajištění bezpečnosti amerických komunit, škol, pracovišť a domovů,“ řekl Biden.

Legislativa pro omezení zbraní, kterou Feinsteinová znovu předložila spolu s demokratickými senátory Richardem Blumenthalem a Chrisem Murphym, by zvýšila minimální věk pro nákup útočné zbraně z 18 na 21 let. Také by zakázala prodej, výrobu nebo převod některých střelných zbraní, jako jsou pušky typu AK a AR, ale současným majitelům by umožnila ponechat si stávající zbraně. Opatření obsahuje výjimky pro určité zbraně určené k obraně domácnosti nebo k rekreačnímu použití.

Vzhledem k tomu, že Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni, neočekává se, že by navrhovaná legislativa dolní komorou prošla a dostala se k podpisu Bidenovi.

Kalifornie je známá přísnými zákony o kontrole zbraní. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má sedmou nejnižší míru úmrtí způsobených střelnými zbraněmi v zemi.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.